کد خبر: 10232

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اعلام اینکه در سال گذشته ۱۵۱ هزار و ۷۶۳ مورد واقعه طلاق در کشور ثبت شد، گفت: متاسفانه از هر ۵ ازدواج یک مورد به طلاق منتهی می شود. این در حالی است که براساس آمار سال گذشته حدود ۷ درصد افزایش طلاق داشته ایم.

احمد تویسرکانی صبح یکشنبه در نشست خبری با تشریح اقدامات و عملکرد سازمان ثبت اسناد کشور در سال ۹۱، گفت: سال گذشته توانستیم ۳۶ میلیون خدمت به مردم ارایه کنیم که اقدامات ما نشان می دهد از برنامه پنجم توسعه جلوتر هستیم.

وی به فعالیت آزمایشی ۱۰ سامانه خدمت رسانی در ثبت اشاره کرد و گفت: تمامی این سامانه ها در سال گذشته فعال شده و از اتلاف وقت شهروندان و بوروکراسی اداری تا ۵۰ درصد جلوگیری شده است.

۱۰ سامانه ای که سال گذشته اجرایی شد:

۱- سامانه مدیریت املاک کشور

۲- سامانه ارسال خلاصه معاملات کشوری

۳- سامانه پذیرش صدور اسناد مالکیت (ویژه املاک فاقد سند)

۴- سامانه ثبت الکترونیکی اسناد (سالی ۵۰ میلیون اوراق بهادار دیگر چاپ نمی شود)

۵- سامانه ادارات اجرای ثبت یا همان دادگستری کوچک

۶- سامانه ثبت اختراعات آنلاین

۷- سامانه ثبت شرکت ها

۸- سامانه استعلام نام شرکت ها

۹- سامانه بانک شناسه اشخاص حقوقی

۱۰- سامانه الکترونیکی وقایع ازدواج و طلاق

۱۱- سامانه جامع کاداستر

معاون قوه قضائیه در این نشست خبری به اعلام آمارهای جدید از خدمات ارایه شده به شهروندان در ۱۹۰ هزار دفاتر ثبتی کشور بر اساس عناوین ذیل اعلام کرد:

- ارایه خدمات الکترونیکی: ۷ میلیون و ۹۵۰ هزار خدمت

- اسناد مالکیت صادر شده: دو میلیون و ۲۰۰ هزار سند

- صدور سند کاداستر تا امروز: ۴ میلیون سند

- سند صادر شده در دفترخانه ها: ۲۱ میلیون و ۴۴۲ هزار سند (سال گذشته ۲۱ میلیون و ۴۶۰ هزار بوده که کاهش ۵ درصدی داشته است)

- ثبت ازدواج موقت و دایم: ۷۹۱ و ۶۵۶ ازدواج

- ثبت طلاق: ۱۵۱ هزار و ۷۶۳ مورد (سال گذشته ۱۳۹ هزار و ۹۶۳ مورد بوده که افزایش ۷ درصدی داشته است)

- ثبت اختراعات: ۴ هزار و ۶۶۱ مورد (سال گذشته ۵ هزار و ۸۲ مورد بوده که کاهش ۸ درصدی داشته است)

- ثبت علایم تجاری: ۱۱ هزار و ۴۰۲ مورد

- ثبت طرحهای صنعتی: هزار و ۵۵۳ طرح

- وصول مطالبات معوقه بانکها: دو هزار میلیارد تومان

احمد تویسرکانی در پاسخ به چند سئوال خبرنگار مهر در مورد موضوع صدور اسناد خودرو و مستند سازی املاک و زمینهای دولتی گفت: تا کنون ۹۰۰ هزار پرونده الکترونیکی تشکیل شده که تمامی آنها در حوزه اراضی ملی بوده است تا دیگر با پدیده زمین خواری مواجه نشویم. باید تمامی کوه ها، دریاچه ها و جنگل ها سند دار شوند. متاسفانه ما داریم کار خود را می کنیم ولی دولت برخلاف برنامه پنجم توسعه برای اجرای طرح کاداستر بودجه ای در سال ۹۲ به این طرح اختصاص نداد که ما به مجلس گلایه کردیم و آنها دارند مطالعه می کنند و قول داده اند این بودجه اختصاص داده شود. همچنین در مورد کمیسیون مستند سازی املاک دولتی باید بگویم با سازمان اوقاف، سازمان جنگل ها، و سازمان محیط زیست تفاهم نامه منعقد کردیم و با وزارت نیرو هم مکاتبه داشتیم که اوقاف بسیار خوب عمل کردند.

خبرنگار مهر سئوال کرد دستگاههای دولتی می گویند سازمان ثبت اسناد آنها را معطل می کند برای همین زمینهای آنها سند ندارد که معاون قوه قضائیه پاسخ داد: این حرف درست نیست آنها نقشه ندارند می گویند ما نقشه بکشیم. من از همین جا اعلام می کنم هر دستگاه دولتی اگر نقشه محدوده پلاک هایش را بیاورد دو ماهه سندش را صادر می کنیم.

وی افزود: در سال گذشته ۶ هزار و ۸۷۰ سند دولتی، ۳۸ هزار و ۵۲۰ سند مسکن مهر، ۵ هزار و ۷۳۲ سند اراضی ملی و مراتع، ۵ هزار و ۲۷۷ سند کشاورزی و ۲۳۶ سند زمین موات صادر شده است.

تویسرکانی همچنین در مورد موضوع سند مالکیت خودرو که نیروی انتظامی می گوید سند سبز کافی است ولی سازمان ثبت می گوید سند مالکیت در دفترخانه باید تنظیم شود گفت: این موضوع را بارها گفته ام قانون می گوید باید اسناد خودرو در دفترخانه تنظیم شود. اگر دو طرف معامله خودرو دچار مشکل شوند سر و کارشان با دادگاه است ولی اگر سند در دفترخانه تنظیم شود خود دفترخانه و قوه قضائیه پیگیر می شود.

از رئیس سازمان ثبت اسناد سئوال شد قانون می گوید نماینده ثبت باید در مراکز تعویض پلاک حضور داشته باشد چرا انجام نمی شود، که پاسخ داد: مشکل ما هم همین است آنها اجازه بدهند ما از فردا صبح نماینده مستقر می کنیم.

ادامه اخبار