کد خبر: 10789

۶۰۰ روز از کشف بمب شیمیایی سردشت می گذرد و کارشناسان سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی بمب را خنثی و بررسی کردند ولی تاکنون هیچگونه خبری از وضعیت بمب منتشر نشده است.

این در حالی است که شهروندان سردشتی به دلیل این بی خبری همچنان از گودبرداری زمین برای ساخت مسکن و حتی کشاورزی وحشت دارند.

  ۱۳ تیرماه سال ۱۳۹۰ یک کارگر ساختمانی در حالی که زمین را برای پی ریزی ساختمان حفاری می کرد در عمق دو متری متوجه جسمی شبیه به بمب شد. این کارگر به سرعت موضوع را به مسئولان گزارش داد و مسئولان سردشت بعد از دریافت گزارش اطراف بمب را حصار کشیده و برای مراقبت از آن دو نگهبان قرار دادند.

خبر کشف یک بمب شیمیایی عمل نکرده از دوران جنگ به سرعت در شهر کوچک سردشت پیچید. پس از تماس فرماندار سردشت از تهران تیمهای ویژه خنثی سازی بمب به سمت سردشت اعزام شدند و در اولین اقدام بمب را به محل دیگری منتقل کردند.

اما پیدا شدن یک بمب شیمیایی عمل نکرده در منطقه آزادگان سردشت پرونده جدیدی را برای حمله شیمیایی به این شهر مرزی باز کرد و در همان روزها اعلام شد که در دوران دفاع مقدس چهار فروند هواپیمای حزب بحث سه نقطه از شهر سردشت و سه روستا را مورد هدف قرار داده اند و احتمال می رود نقاط دیگر شهر سردشت هم مورد هدف بمب شیمیایی قرار گرفته باشد و بمبهای دیگری هم در زمین مدفون باشد.

فرماندار سردشت: بمب دست سپاه است

به گزارش خبرنگار مهر، ذبیح الله کاظمی فرماندار سردشت در همان روزهای کشف بمب در گفتگو با مهر گفت: کارشناسان سپاه تهران بمب را به بیرون شهر منتقل کرده اند. ولی آنچه قابل مشاهده است این است که روی بمب نمادها و علائمی وجود دارد که دال بر شرکتهای تولید کننده بمب است ولی متاسفانه با وجود کشف چنین سند محکمی که مظلومیت و قربانی شدن شهروندان سردشتی در جنگ تحمیلی را شهادت می دهد هیچ یک از رسانه ها دعوت ما را قبول نکردند وحتی صدا و سیما هم به محل اعزام نشد.

بنیاد شهید: ایران اجازه خنثی کردن بمب را ندارد

بعد بنیاد شهید و امور ایثارگران طی بیانیه ای اعلام کرد: محتویات این بمب توسط کارشناسان اعزامی OPCW با دستگاه های مخصوص و بدون تماس با بمب بررسی خواهد شد و نوع و مقدار ماده داخل آن و همچنین میزان پوسیدگی دیواره بمب مشخص خواهد شد. پس از شناخت نوع ماده شیمیائی داخل بمب، کشور سازنده آن نیز مشخص خواهد شد که البته نام این کشور پس از مراجعت هیئت اعزامی و تکمیل گزارش، به صورت محرمانه به جمهوری اسلامی ایران اعلام می شود. همچنین جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر اجازه خنثی سازی این بمب را که احتمال انفجار آن چندان هم دور از ذهن نیست، نیافته است و این بمب شیمیایی پس از اتمام فعالیت بازرسان OPCW با جداسازی چاشنی آن از بین خواهد رفت.

پس از گذشت ۶۰۰ روز: سکوت مسئولان در مورد بمب شیمیایی کشف شده در سردشت

بر اساس این گزارش هم اکنون بیش از ۶۰۰ روز (۲ سال) از کشف این بمب بزرگ می گذرد. بمبی که اگر منفجر می شد ده ها هزار قربانی سلاح شیمیایی به همراه داشت. سیروان حداد رئیس هیئت مدیره انجمن حمایت از قربانیان سلاح های شیمیایی سردشت در گفتگو با مهر می گوید: فرمانداری این شهرستان مانع حضور انجمن در تحقیقات شد در حالی که خانه ایثارگران و انجمن حمایت از قربانیان سلاح های شیمیایی تهران در تمامی مراحل حضور داشتند. همچنین فرمانداری سردشت موضوع را بسیار امنیتی کرد در حالی که امنیتی نبود و بمبی پیدا شد که ممکن بود مردم سردشت دوباره قربانی شوند آیا زنده ماندن مردم امنیتی است؟

وی که خود از قربانیان سلاح های شیمیایی است گفت: سازمان بین المللی منع گسترش سلاحهای شیمیایی پس از تحقیقات دریافتند که این بمب متعلق به عراق بوده ولی هیچگونه اطلاعاتی به طرف ایرانی ندادند و وقتی هم که ما دوباره مکاتبه کردیم گفتند بعدا نتایج را اعلام می کنیم. نکته جالب این جا است که کارشناسان سازمان منع گسترش سلاح های شیمیایی به دعوت انجمن سردشت آمدند ولی فرمانداری اجازه نداد این انجمن در جریان فعالیتهای سازمان بین المللی قرار بگیرد.

شایعه جعلی بودن بمب

گفته های حداد در حالی است که عثمان مزین سخنگوی انجمن حمایت از قربانیان سلاح شیمیایی سردشت هم در گفتگو با مهر می گوید: هیچ خبری از بمب نداریم. سوال اینجاست که چرا ایران نتیجه بررسی OPCW را اعلام نکرد؟ درحالی که ایران می توانست از این پرونده به نفع خود برای دریافت غرامت و اثبات حقانیت خود استفاده کند.

سردار محمد باقر نیکخواه فرمانده پدافند شیمیایی در دوران دفاع مقدس در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: بمب شیمیایی کشف شده چون در دل خاک مدفون بوده است پایداری بیش از ۴۰ تا ۵۰ سال دارد و قطعا از نوع خردل سولفور موستات یا همان خردل سیاه است. این گاز خردل می تواند با سرعت و تاثیرگذاری سریع قربانیان خود را بیهوش کند و صدماتی مانند تاول، استفراق، مشکلات تنفسی، پوستی و چشمی ایجاد کند. البته من دیگر از چند و چون کشف بمب اطلاع ندارم.

  شمار قربانیان تحت پوشش جانبازی در سردشت یکهزار و ۴۰۰ نفر است که تنها ۴۰۰ نفر از مزایای جانبازی بالای ۲۵ درصد برخوردار هستند. بررسی ها نشان می دهد که وزارت امور خارجه ایران بعد از پایان جنگ تحمیلی اسامی چهار هزار و ۶۰۰ نفر از قربانیان بمباران شیمیایی سردشت را به سازمان ملل اعلام کرده است در حالی که بیش از ۸ هزار شهروند این شهر مرزی قربانی سلاح شیمیایی شدند.

شهرستان سردشت در هفتم تیرماه سال ۶۶ توسط هواپیماهای رژیم بعثی شیمیایی شد که بر اثر این جنایت بیش از ۱۱۰ نفر شهید و هشت هزارنفر مصدوم شدند.