کد خبر: 11293

رئیس شورای عالی استان ها با رد ائتلافش با محمدباقر قالیباف شهردار تهران در انتخابات ریاست جمهوری گفت: بنده با کسی ائتلاف نکرده ام و این در حالی است که هنوز به طور رسمی نامزدی خود را در انتخابات ریاست جمهوری اعلام نکرده ام.

مهدی چمران که به دعوت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید چمران اهواز به این استان سفر کرده، با حضور در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان به برگزاری انتخابات شوراها و ریاست جمهوری پاسخ داد.

چمران در ابتدای این جلسه با اشاره به بحث حماسه سیاسی و اقتصادی اظهار داشت: با توجه به اینکه امسال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال حماسه سیاسی و اقتصادی نامگذاری شده است می بایست با حضور همگان و مشارکت گسترده این حماسه ها را فراهم کنیم.

وی تصریح کرد: حماسه دفاع مقدس به این دلیل حماسه شد که همه حضور داشتند عده ای در جنگ بودند و عده ای نیز در شهرها و روستاها رزمندگان را حمایت می کردند.

رئیس شورای عالی استان ها اضافه کرد: برگزاری انتخابات شوراها و ریاست جمهوری که امسال همزمان شده است یک آزمایش جدی محسوب می شود که نیاز به حضور همگان با بینش و بصیرت است.

چمران به موضوع بصیرت و بینش که در سخنان رهبری تأکید شده است، اشاره کرد و گفت: باید با حضور گسترده افراد صالح را چه برای شورا و چه برای ریاست جمهوری انتخاب کنیم.

وی اضافه کرد: تأثیر یک انتخاب گسترده به حماسه می انجامد و ما می توانیم در سیاست داخلی، خارجی و نگرش دنیا تأثیرگذار باشیم.

وی برگزاری پرشور انتخابات را مهم دانست و گفت: حضور گسترده و پرشور مردم می تواند در چانه زدن های بین المللی و خواستن حقوق ما در مجامع بین المللی تأثیرگذار باشد.

رئیس شورای عالی استان ها در ادامه به حماسه اقتصادی اشاره کرد و گفت: حماسه اقتصادی نیز می بایست با حضور همه مردم شکل بگیرد وگر نه حماسه نمی شود و این در حالی است که حماسه اقتصادی تنها از بالا به پایین نمی شود و تنها به بخشنامه مربوط نیست. باید تک تک مردم در این حرکت شرکت کنند تا این حرکت به یک حماسه تبدیل شود و البته حضور مردم در انتخابات یک وظیفه محسوب می شود.

چمران اضافه کرد: در بسیاری از مسائل که مردم حضور کلی و پرنشاط نداشته اند به نتیجه مثبت نرسیده ایم و این در حالی است که اگر مردم به صحنه بیایند نتیجه خوبی خواهیم داشت.

وی ادامه داد: حماسه سیاسی و اقتصادی با حضور گسترده مردمی و دخالت مستقیم مردم است و آنچه که مقام معظم رهبری انتظار دارند حضور پرشور و گسترده مردم است که اگر این موضوع اتفاق بیفتد ما در صحنه بین المللی به خواسته ها و حقوق خود خواهیم رسید.

چمران ادامه داد: ان شاء الله با تدبیر باید در حماسه سیاسی و اقتصادی به جزئیات آن نیز بپردازیم و به جلو حرکت کنیم و باید به آینده امید داشته باشیم چرا که امید در زندگی سرمنشأ تحول و حرکت است و امید به آینده روشن یکی از رموزی است که ملت ها را زنده نگه می دارد.

رئیس شورای عالی استان ها در ادامه در خصوص برنامه های دولت آینده در خصوص مسائل اقتصادی گفت: باید در این زمینه دو برنامه بلندمدت و کوتاه مدت اجرا شود.

وی تصریح کرد: در برنامه کوتاه مدت برای ساماندهی شرایط جامعه و همچنین در برنامه کوتاه مدت باید به برنامه های اشاره شده در چشم انداز ۲۰ ساله توجه کرد.

چمران خاطر نشان کرد: بحث فرهنگی و هویتی را نیز هیچگاه نباید فراموش کنیم به طوری که یکی از مسائلی که باید به آن دقت شود جلوگیری از اسراف و ریخت و پاش است.

وی در ادامه در خصوص برنامه های سیاسی و بین المللی دولت آینده نیز گفت: در حال حاضر مشخص است که در دنیا چه جایگاهی داریم و چه باید بکنیم. برای عبور از تحریم ها باید با قدرت، صلابت، اتحاد و انسجام ملی و درونی در مقابل دشمنان بایستیم و ان شاء الله پیروز خواهیم شد.

وی تصریح کرد: بنده بیشتر شرکت در شوراها را از حضور به عنوان کاندیدا و انتخابات ریاست جمهور دوست دارم.

وی تصریح کرد: واقعاً نگران وضعیت شوراها هستم چرا که الان ۱۴ سال از عمر شوراها می گذرد و این در حالی است که خدمت در شوراها اگر چه جایگاهش پایین تر از ریاست جمهوری است اما خدمت صادقانه به مردم است.

وی اضافه کرد: قصد ندارم تا زمان نامنویسی کاندیداها حضور خود را به عنوان نامزد در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اعلام کنم و این در حالی است که در چند ماه گذشته نه با کسی در حضور انتخابات صحبت کرده ام و نه با کسی ائتلاف کرده ام.

ادامه اخبار