کد خبر: 11903

جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه برای تعویض کارت های معافیت قدیمی تنها تا ابتدای تیر ماه امسال فرصت وجود دارد، گفت: پس از این تاریخ، با افرادی که نسبت به تعویض کارت های خود اقدام نکرده اند، همانند مشمولان غایب برخورد می شود.

سردار موسی کمالی صبح روز شنبه در حاشیه بازدید از بخش های خبری این رسانه با اعلام جزییات طرح تعویض کارت های معافیت گفت: فرایند طرح تعویض کارت های معافیت و پایان خدمت قدیمی از سال ۹۲ آغاز شده است.

وی برخی از اهداف این طرح را کاهش ضریب جعل، تجمیع اطلاعات سربازان، یکسان سازی شکل کارت ها و تسهیل در ارائه خدمات به افراد عنوان کرد.

وی با بیان اینکه با آغاز طرح تعویض کارت های قدیمی با کارت هوشمند، از برخی اقدامات غیرقانونی در حوزه صدور کارت پایان خدمت جلوگیری شده است، اظهار کرد: خوشبختانه با اعلام فراخوان تعویض کارت ها، عده ای از افراد که کارت های جعلی دریافت کرده بودند، کارت های قبلی را دور انداخته و خود را برای اعزام به خدمت آماده کرده اند.

جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه در این فرایند عده ای نیز برای تعویض کارت های خود مراجعه نکرده و برخی دیگر نیز با تصور اینکه سیستم متوجه جعلی بودن کارتشان نمی شود، برای هوشمندسازی مراجعه کرده بودند، گفت: افرادی که کارت های جعلی دریافت کرده بودند، شناسایی شدند.

سردار کمالی ادامه داد: این افراد به خدمت سربازی اعزام شده و اقدامات قانونی در خصوص پرونده شان نیز انجام شد.

وی از افرادی که نسبت به دریافت کارت های جعلی معافیت و پایان خدمت اقدام کرده اند، خواست که هرچه سریع تر خود را برای انجام خدمت سربازی معرفی کنند و در صورتی که اطلاعاتی از شبکه های جعل کارت های معافیت پایان خدمت دارند، آن را در اختیار مراجع قانونی قرار دهند تا نسبت به برخورد با آن اقدام شود.

تمامی کارت های معافیت قدیمی فاقد اعتبارند

جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح همچنین در بخش دیگری از گفت وگوی خود با خبرنگاران ایسنا با تاکید بر اینکه کلیه کارت های معافیت قدیمی که در نزد مردم وجود دارد، از اعتبار ساقط است، خاطر نشان کرد: اما تا ابتدای تیرماه سال جاری فرصت باقی است تا دارندگان کارت های معافیت قدیمی نسبت به تعویض آن با کارت هوشمند اقدام کنند.

به گفته سردار کمالی، پس از این تاریخ ممکن است مهلتی برای تعویض کارت های معافیت در نظر گرفته نشود، چرا که نمی توان این پروسه را سالیان سال ادامه داد.

وی افزود: پس از اتمام مهلت اعلام شده برای تعویض کارت های پایان خدمت، با این افراد همچون مشمولان غایب و فراری برخورد می شود و مجازات هایی که برای این دسته از افراد در نظر گرفته شده، برایشان اعمال می شود.

کارت های پایان خدمت صادر شده از سال ۸۵ تا ابتدای تیرماه اعتبار دارد

جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح همچنین با بیان اینکه روند تعویض کارت های پایان خدمت افرادی که ازاول فروردین ۸۵ کارت پایان خدمت خود را دریافت کرده اند نیز آغاز شده است، گفت: این روند تا اول تیرماه سال جاری ادامه خواهد داشت و پس از آن نیز کارت های پایان خدمت از درجه اعتبار ساقط خواهند شد.

کمالی همچنین از آغاز طرح" تعویض کارت های پایان خدمت افرادی که کارت خود را از اول فروردین ماه سال ۷۰ دریافت کرده اند" ، خبر داد و به ایسنا گفت: روند تعویض کارت پایان خدمت برای این افراد از ابتدای خرداد ماه سال جاری آغاز می شود.

به گفته وی، تمامی متقاضیان تعویض کارت های معافیت و پایان خدمت در داخل کشور باید به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کنند و مشمولان خارج کشور نیز باید به نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اقامتشان رجوع کنند.