کد خبر: 12885

افرادی که سال ها پیش در بانک ملی افتتاح حساب کردند تا بتوانند به زیارت خانه خدا مشرف شوند پس از هشت سال یک میلیون تومان سود به آنها پرداخت می شود درحالیکه طبق قوانین بانکی باید دو میلیون تومان سود به آنها پرداخت شود.

طی روزهای اخیر شاهد هستیم که انتقادها به قیمت های فزاینده حج تمتع به سازمان حج و زیارت وارد می شود و مسئولان سازمان حج و زیارت به عنوان متولی آن امر دلایل این افزایش قیمت ها را بارها تشریح کرده اند و عدم تخصیص ارز مرجع را علت اصلی این گرانی ها عنوان کرده اند.

اما این افزایش قیمت ها به گوش نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم رسید و واکنش های آنان را در پی داشت تا جائیکه سخنگوی کمیسیون فرهنگی کشور از بررسی افزایش قیمت حج تمتع در این کمیسیون خبر داد.

سیدعلی طاهری با بیان اینکه رئیس سازمان حج و زیارت به مسائل ارزی پیش آمده اشاره کرده و دلیل افزایش قیمت حج تمتع را ناشی از نوسانات قیمت ارز دانسته است، می گوید: در این مورد کمیسیون تصمیم گرفته است کارگروه ارشاد و تبلیغات اسلامی را مکلف به بررسی مساله افزایش قیمت حج و تمتع کند و نتیجه آن را با حضور مسئولان سازمان حج بررسی و به کمیسیون گزارش دهد.

طاهری ادامه داد: پیش بینی ما این است که کارگروه ارشاد و تبلیغات اسلامی ظرف یک هفته تا ۱۰روز آینده بررسی این موضوع را خاتمه دهد.

همچنین بنیامین شکوه فر مشاور رئیس سازمان حج و زیارت در گفت و گو با فارس از شرایط انتقال فیش های حج تمتع خبر داد و گفت: فیش های مربوط به حج تمتع سالی که اولویت آن اعلام شده است قابل نقل و انتقال هستند و آن چیزی که در پشت فیش های حج تمتع ذکر شده مربوط به فیش هایی است که هنوز اولویت آنها اعلام نشده است.

وی ادامه داد: تنها فیش های حج تمتعی قابل واگذاری هستند که مربوط به اولویت های اعلام شده است یعنی فیش هایی که امسال اعلام شده است تنها امکان نقل و انتقال دارد فیش هایی که هنوز اولویت آنها اعلام نشده است و مربوط به سال های آینده است حق انتقال در مورد آنها وجود ندارد چون مالیت و حقی ندارند.

مشاور رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: به لحاظ حقوقی فیش هایی که اولویت آنها اعلام شده است مالیت حقوقی پیدا می کنند و تبدیل به حق برای فرد می شوند و به همین دلیل قابلیت واگذاری به غیر را پیدا می کنند.

شکوه فر تصریح کرد: فیش های حج تمتع فقط یکبار در دفاتر حج و زیارت قابل انتقال است و به جهت جلوگیری از دلالی نمی توان یک فیش را چند بار نقل و انتقال داد، فقط یکبار نفر اول می تواند آن را به نفر دوم منتقل کند و نفر دوم دیگر نمی تواند آن را به نفر سوم انتقال دهد.

وی ادامه داد: همه ساله این روال وجود داشته است که فیش حج تمتع سال، برای یکبار قابل انتقال بوده است.

اما نکته ای که در این میان از دید بسیاری از منتقدان پنهان مانده است سود سپرده هایی است که به این سپرده ها تعلق می گیرد و سعی شده است تا از این منظر به مشکلات زائران خانه خدا بپردازیم.

افرادی که سال ۸۴ برای حج تمتع ثبت نام کرده اند و امسال می خواهند اعزام شوند. هشت سال در انتظار بوده اند، سال ۸۴ یک میلیون تومان واریز کرده اند ولی اکنون یک میلیون تا یک میلیون و پنجاه هزار تومان به آنها سود از طرف بانک ملی تعلق می گیرد و محاسبه سود سپرده های حج ۱۴ درصد و کوتاه مدت است.

رئیس سازمان حج و زیارت طی روزهای اخیر از رایزنی با مسئولان بانک ملی برای تجدیدنظر در روند پرداخت سود سپرده خبر داده بود.

همچنین غلامرضا رضایی در گفت و گو با فارس گفته بود: در سال ۸۴ نام سپرده گذاری، سپرده گذاری علی الحساب برای ثبت نام حج بوده است که همه نیز از این موضوع اطلاع داشتند و این حساب ها نیز به نام خود شخص و به نام ذینفع بوده است که و نه در حساب سازمان پولی وارد می شد و نه سودی برای سازمان داشته است.

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین در اواخر سال گذشته با انتقاد به عملکرد بانک ملی گفته بود: اگر بانک ملی به تعهدات خود عمل نکند درخصوص روش ثبت نام و سپرده گذاری عمره و تمتع تجدید نظر خواهیم کرد.

حجت الاسلام موسوی این تجدیدنظر را شامل تغییر بانک، نوع سپرده گذاری و تغییر شکل ثبت نام اعلام و اضافه کرد: البته طرحی داریم که بانکی با عنوان بانک حج راه اندازی شود.

وی افزود: در این طرح سعی بر آن خواهد شد که سپرده ها در راه صحیح و درست استفاده شود که حداقل مابه التفاوت از مردم گرفته نشود یا کمتر گرفته شود.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داده بود: بانک تعهدی داده است که باید آن را عملی کند و در آخرین جلسه ای که داشتیم قول دادند که توافقات را عملیاتی کنند و ما منتظریم تا عملیاتی شود.

  اگر به قوانین بانکی کشور نگاهی کنیم به سپرده های بالای پنج سال قوانین سپرده بلندمدت تعلق می گیرد ولی اینجا چند سؤال مطرح می شود که امیدواریم سیستم بانکی کشور و مسئولان بانک ملی پاسخ های قانع کننده ای برای این سؤالات داشته باشند:

۱- چرا سود کوتاه مدت به این افراد تعلق می گیرد در حالی که سرمایه گذاری بلندمدت و هشت سال بوده است و طبق قوانین بانکی کشور در بانک ها به بالای ۵ سال بلند مدت گفته می شود و سود سپرده بلند مدت در سیستم بانکی ۲۰ درصد است.

۲. حال که با قوانین سپرده های کوتاه مدت و ۱۴ درصد سود می دهند، چرا مثل سایر سپرده گذاری های کوتاه مدت سود نمی دهند. یعنی به تراکم سود، سود نمی پردازند. به عنوان مثال فردی در سال ۸۴ یک میلیون واریز کرده است و تا سال ۸۵ با احتساب ۱۴ درصد. a مبلغ سود باید بپردازند و در سال بعد یعنی ۸۶ باید به یک میلیون و a مبلغ را به عنوان موجودی محاسبه کنند. در حالی که این کار را نکرده و فقط یک میلیون را محاسبه می کنند.

خلاصه آنکه با محاسبه بانک برای زائران پس از هشت سال فقط یک میلیون محاسبه می گردد در حالیکه بنابر قانون بانک، حتی برای کوتاه مدت دو میلیون سود باید به این سپرده گذاری تعلق می گرفت.

۳. بنابر سود ۲۰ درصد که حق زائران است دقیقا سه میلیون سود به این سپرده گذاری تعلق می گیرد. حال آنکه فقط یک میلیون سود می دهند!

۴. مهم تر از سود بانک این است که سال ۸۴ با یک میلیون فرد می توانست حج برود ولی هم اکنون باید ۸ تا ۱۰ میلیون روی اصل سپرده و سود آن بگذارد تا بتواند حج برود. در سال ۸۴ با این سپرده زائران مشکلات دولت و بانک ها حل شد و حال که مردم با مشکلاتی دچار هستند آیا کسی به فریاد آنان می رسد؟

۵. سیستم ثبت نام های طولانی و از دست رفتن امید حج در مردم روشی غیر کارشناسانه و فقط در ایران به وقوع پیوسته است و مسافران ۱۵ سال آینده عربستان در حج و ۱۰ ساله عمره را برایشان تضمین کرده ایم، آیا برای جمع آوری نقدینگی روشی بهتر وجود ندارد؟