کد خبر: 13783

معاون وزیر بهداشت:

معاون امور بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برخلاف اقدامات و حرکت های انجام شده در حوزه بهداشت و درمان در حمایت از مردم، هنوز ۷۰ درصد هزینه های بهداشتی و درمانی را مردم از جیب خود پرداخت می کنند.

فاطمه رخشانی در جلسه ستاد استانی برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل اظهار داشت: ما اعتقاد قلبی به این ماجرا و حرکت داریم، به طوری که مردم را مشتاق تر از خودمان می دانیم و این شور و اشتیاق مردم اعتقاد قلبی ما را برای اجرای بهتر نظام پزشک خانواده و ارجاع قوی تر و مستحکم تر می کند.

وی تصریح کرد: ما در چند ماه اخیر که به عنوان معاون وزیر در وزارت بهداشت هدایت اجرایی پزشک خانواده را عهده دار شدیم و با توجه به سابقه ۱۶ ساله وزیر بهداشت در اجرای پزشک خانواده در خارج از کشور، نواقصات و برخی معایب طرح را مورد بحث و بررسی قرار دادیم و نسبت به رفع آن اقدام لازم صورت گرفت.

رخشانی خاطرنشان کرد: گرفتاری ما این است که معتقدیم پول یک پزشک از مریض شدن یک بیمار به دست می آید؛ در حالی که باید این طرز تفکر اصلاح شود که در پزشک خانواده به جای ویزیت بیمار ما بیشتر به مراقبت و بحث پیشگیری اهمیت داده و توجه می کنیم.

وی اضافه کرد: بر همین اساس بیمه های ما باید از شکل و شمایل درمانی به بیمه سلامت تغییر رویکرد دهند و جهت دهی ما نیز به سمت حفظ سلامتی بیشتر و پیشگیری در این زمینه باشد تا بتوانیم هزینه سلامت را کاهش داده و با مراقبت بیشتر کمتر در این حوزه خرج کنیم.

این مسئول با بیان اینکه با وجود افزایش امکانات و تجهیزات و فعالیت های انجام شده همچنان نارضایتی مردم از خدمات بهداشتی، درمانی مشهود به نظر می رسد، بیان کرد: قرار بود مردم ۳۰ درصد هزینه های بهداشتی، درمانی را از جیب خود بدهند، اما این رقم هم اکنون حدود ۷۰ درصد است و ما یک حرکت غلطی را همچنان ادامه می دهیم و به مردم نیز آدرس غلط ارائه می کنیم.

رخشانی یادآور شد: هر چقدر دولت هزینه های خدماتی خود را در این حوزه افزایش دهد، قادر نخواهد بود، جبران هزینه های مورد نظر در این حوزه را کند و یک نابسامانی و سردرگمی را همچنان در این حوزه شاهد خواهیم بود.

معاون وزیر بهداشت در مورد تحریم ها ادامه داد: تحریم ها در کنار شیطنت برخی از شیاطین روزگار و در رأس آن آمریکای جهانخوار فرصتی است تا ملت ایران متوجه شوند که چقدر در بخش های مختلف اسراف می کنند تا شاید با این تحریم ها جلوی این اسراف ها گرفته شود.

وی گفت: ما با این تحریم ها متوجه شدیم که باید در شیوه ها و روش های غلط خود اصلاح و بازنگری کنیم، چراکه در بخش های مختلف دچار یک نوع هزینه کرد افراطی و بی مبالاتی در حوزه های درمانی و بهداشتی شده ایم.

رخشانی افزود: بیمه ها نیز باید از این فرصت تحریم استفاده کنند تا با یک نوع پیشگیری و کاهش هزینه ها ارتقای سلامت جامعه را در دستورکار قرار دهند.

وی در ادامه تصریح کرد: به یقین فلسفه قوی و عاقلانه پشت سر اجرای طرح پزشک خانواده وجود دارد که همه باید به شکل مدبرانه از آن حمایت کنیم.

طب عمومی باید احیا شود

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، معاون امور بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه سخنان خود احیای طب عمومی در کشورمان را ضروری دانست و گفت: احیای طب عمومی با پزشک خانواده امکان پذیر می شود، چراکه ۸۰ درصد نیاز مردم را می توان با طب عمومی برطرف کرد و مابقی نیز پزشکان تخصصی و فوق تخصصی نیاز دارد که آنها نیز باید مورد توجه قرار گیرند.

رخشانی در پایان با یادآوری اینکه جایگاه و مرتبط شغلی پزشک عمومی باید احیا شده و حفظ شود، خاطرنشان کرد: نباید به گونه ای رفتار کنیم تا پزشک عمومی ما وقتی فارغ التحصیل شد، احساس بی هویتی کند؛ بلکه باید پزشک عمومی ما در مرتبه ای قرار گیرد که شأن شغلی و درآمدی او به شکل آبرومندانه حفظ شود.