کد خبر: 16139

دکتر مرضیه وحیددستجردی وزیر سابق بهداشت روز گذشته طی مراسمی با حضور رییس مجلس شورای اسلامی و جمعی از دست اندرکاران و پیشکوستان نظام سلامت به عنوان رییس شورای راهبردی سلامت و رفاه مرکز پژوهش های مجلس کار خود را آغاز کرد.

روز گذشته همایش « هم اندیشی سلامت» در سالن مشروطه مجلس برگزار شد و دستجردی طی سخنانی در این همایش بر لزوم انجام کار جمعی و علمی در حوزه سلامت تاکید کرد و گفت: باید به سلامت به عنوان اولویت اصلی کشور از توجه شود.

وی توجه به نیازهای اصلی مردم در حوزه درمان را مورد اشاره قرار داد و گفت: اقدام در جهت کاهش سهم مردم در پرداخت هزینه های سلامت و تمرکز بر برنامه ریزی در این جهت ضروری است. دستجردی به جایگاه مجلس شورای اسلامی و نقش آن در قانون اساسی کشور اشاره کرد و مرکز پژوهشهای مجلس را به عنوان اتاق فکر نمایندگان خواند.

وی همچنین با اشاره به تدوین نقشه جامع، علمی و همچنین نقشه جامع سلامت کشور گفت: تدوین این نقشه ها نتیجه تفکر و عقل جمعی بود. بنابراین نظارت بر حسن اجرا و تدوین برنامه هایی جهت اجرای نقشه های بالادستی لازم است.

این همایش ۲۴ ساعت پس از ابلاغ حکم دستجردی و با حضور رییس مجلس و جمعی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، دکتر سیدحسن امامی رضوی معاون درمان وزیر بهداشت، معاون درمان وزیر بهداشت، دکتر منصوری رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر غلامحسین نیک نژاد معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی، دکتر ملک زاده وزیر اسبق بهداشت و اساتیدی چون دکتر اردشیر قوام زاده، محمدعلی محققی و… برگزار شد.

نقش مرکز پژوهش ها در سلامت به عنوان مغز متفکر مجلس، توجه به نقش سازمان های مختلف و همچنین نقش سه قوه در سلامت مردم، بومی سازی فضای سلامت و آموزش همگانی، تاکید بر لزوم تامین بودجه های سلامت، توجه به مقوله سلامت و ارتباط آن با رشد اقتصادی کشورها، توجه به مباحث سلامت با تکیه بر عقل و خرد جمعی و حذف منیتها در مدیریت ها، توجه به نظام پیشگیری با محوریت ارتقای سطح سواد سلامت مردم و لزوم تحول در نظام آموزش پزشکی، لزوم بسیج تمام ارگان ها جهت اجرای برنامه پزشک خانواده و همچنین طرح مباحثی درباره کمبود دارو و تجهیزات پزشکی از جمله مباحثی بود که شرکت کنندگان در این همایش به آن پرداختند.