کد خبر: 1888

شب گذشته آخرین جلسه حلقه شعر آفتابگردان ها در سال ۹۱ با عنوان «بفرمایید فروردین» با حضور شاعران جوان و شاعران مطرح و پیشکسوت کشور برگزار شد.

شب گذشته آخرین جلسه حلقه شعر آفتابگردان ها در سال ۹۱ با عنوان « بفرمایید فروردین» در موسسه شهرستان ادب با حضور شاعران جوان و شاعران مطرح و پیشکسوت کشور برگزار شد.

در این مراسم شاعران علاوه بر شعر خوانی به بیان خاطرات شاعرانه خود نیز پرداختند و اجرای این برنامه مطابق هفته های گذشته برعهده محمدحسین نعمتی دبیر حلقه شعر آفتابگردانها بود.

این برنامه با حضور شاعران مطرحی چون علیرضا قزوه، مرتضی امیری اسفندقه، مصطفی محدثی خراسانی، ناصر فیض، اسماعیل امینی، عبدالرحیم سعیدی راد، رضا اسماعیلی، علی داودی، امید مهدی نژاد، علی محمد مودب، محمد مهدی سیار، مبین اردستانی، میلاد عرفان پور و… برگزار شد.

**مدیریت فرهنگی انجمن های خودجوش ادبی را ببیند


علی محمد مودب مدیر عامل موسسه شهرستان ادب در ابتدای این مراسم درباره برگزاری جلسات شعر آفتابگردان ها گفت: نقد و شعر و ادبیات در این مدت بهانه ای بوده برای دور هم جمع شدن و من هر بار که در این جلسه ها حضور داشته ام حس خوب جوان ترها به من انگیزه مضاعفی برای کار کردن داده است و امیدوارم در سال آینده این جلسه ها پر رونق تر باشد.

وی افزود: طیف متفاوتی از شاعران جوان در این جلسه ها حضور پیدا می کنند و استعداد و حضور آنها بسیار جای امید دارد. ادبیات پرچمدار حرکت ما به سوی توحید، معنویت و عدالت است و اگر انجمن های ادبی در سراسر کشور درست شکل بگیرند، می توانیم شاهد طلوع پرفروغ چهره های جدیدی در ادبیات کشورمان باشیم.

مودب اظهار داشت: این انجمن ها در سراسر کشور غالبا خودجوش و بسیار کم هزینه تر نسبت به جشنواره ها شکل می گیرد و انجمن های ادبی این حق را بر گردن مجموعه مدیریت فرهنگی ما دارند، که دیده شوند.


این شاعر سپس در این مراسم به شعرخوانی و بیان خاطراتش پرداخت.

**یک روز همه خاطراتم گم شد!

نفر بعدی که از میان جمع شاعران برخاست و برای شعرخوانی رفت، علی داودی بود. از علی داودی خواسته شد خاطره ای را برای جمع حاضر بیان کند و او نیز گفت: خاطرات ادبی و بیان آنها برای شاعران جذابیت دو چندان دارد چون تداعی کننده فضا و حس و حالی مشترک است و باید این خاطرات جمع شود. من هم یک یک روز تصمیم گرفتم همه خاطرات را به مرور یادداشت و جمع کنم. اما یک روز همه خاطرات با هم گم شد!

داودی سپس به شعر خوانی پرداخت.

مصطفی محدثی خراسانی شاعر بعدی بود که برای بیان خاطره و شعر خوانی به جایگاه رفت. او به بیان خاطراتی از مرتضی امیری اسفندقه و دورانی که در استان خراسان با هم بودند، پرداخت. خاطرات محدثی با تشویق حاضران و مشارکت اسفندقه برای تکمیل خاطرات مواجه شد. محدثی خراسانی هم به شعرخوانی پرداخت و سپس جای خود را به امید مهدی نژاد داد که برای شعرخوانی و بیان خاطرات حاضر شود.

پس از مهدی نژاد، محمد سرور رجایی شاعر و نویسنده اهل افغانستان از نوروز افغانستان و رسم و آیین مردم این دیار گفت و به دقت روزهای نزدیک به عید در افغانستان و شور و شعف ومردم این دیار در استقبال از بهار را توصیف کرد.**قیصر، صبر و فروتنی

اسماعیل امینی شاعر دیگری بود که در جایگاه حاضر شد. امینی بیشتر از قیصر گفت و از ارتباط بسیار خوبش با شاعران به خصوص صبر و حوصله و فروتنی که در ارتباط با دیگران به خرج می داده است. وی خطاب به شاعران جوان گفت: این نعمت بزرگی است که بزرگان شعر با حوصله و فروتنی به سخنان شما گوش می دهند و وقت می گذارند در صورتی که در هنرهای دیگر ارتباط بین بزرگ تر و کوچک تر آن هنر اینگونه نیست.

وی افزود: یک روز قیصر در جلسه انجمن شاعران، حالش بد شد اما باز دوست داشت در جمع بماند به هر حال زنگ زدند تا آژانسی بیاید و برای استراحت به خانه برود. آژانس آمد و قیصر بیرون رفت. بعد از مدت بیرون رفتم دیدم جوانی او را در خیابان شناخته و او با همان حالش سر پا ایستاده و به شعرها و حرف هایش گوش می دهد و اشکال هایش را برطرف می کند.

مودب هم در همین رابطه گفت: ما بارها می توانستیم و می خواستیم سراغ قیصر برویم اما مراعات حال او را می کردیم. من خودم از کسانی که خیلی مزاحم قیصر می شدند راضی نیستم. به هر حال او زندگی خودش را داشت و مریض بود.

بعد مودب از این سخنان این طور نتیجه گیری کرد که شاعران جوان تر بیشتر مراعات حال بزرگ ترها را بکنند.


**هر روز یا شعر تاجیکی می خوانم یا آواز تاجیکی

خاطرات علیرضا قزوه هم در این جمع بسیار شنیدنی بود. قزوه بسیار خوب به لهجه تاجیکی صحبت می کند و در این جمع با لهجه تاجیکی سخن گفت و خاطراتی را در ارتباط با تاجیک ها بیان کرد. او گفت: سفیر تاجیکستان در هند مرتب به خانه ما می آمد تا شعر یاد بگیرد. یک بار من به ۴ نفر از شاعران مشهور تاجیکستان زنگ زدم و با لهجه تاجیکی با آنها صحبت کردم و سرکارشان گذاشتم اما هیچ کدام من را نشناختند.

وی افزود: من هر روز یا شعر تاجیکی می خوانم یا به لهجه تاجیکی آواز می خوانم و واقعا این لهجه را دوست دارم.

قزوه سپس به بیان خاطراتی از برهان الدین ربانی رئیس جمهور افغانستان و احمد شاه مسعود پرداخت و در پایان هم شعری برای حاضران خواند. دیگر شاعران حاضر هم تا پایان جلسه با دعوت محمدحسین نعمتی به بیان خاطرات و شعرخوانی پرداختند.

همچنین در این مراسم از خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، به دلیل پوشش خوب اخبار حوزه شعر و ارتباط با شاعران تقدیر شد.