کد خبر: 1899

۶۲ سال پیش عالمی بزرگ از میان ما رفت که اکنون پس از این همه سال یاد و خاطره اش را زنده می داریم؛ از ارادت «شیخ بهایی ثانی» به اجداد مطهرش همین بس که در لحظاتی که با خود خلوت می کرد، روضه می خواند و اشک می ریخت.

مراسم گرامی داشت ارتحال آیت الله سید محمدحجت کوه کمری به همت اداره فرهنگی- هنری مجتمع آموزش عالی فقه (حجتیه) در مسجد این مجتمع در شهر مقدس قم برگزار شد.

حجت الاسلام فاضل تبریزی در این مراسم با اشاره به ظلم هایی که علیه خاندان پیامبر (ص) انجام شده است، اظهار کرد: پس از وفات پیامبر مکرم اسلام (ص) ، احادیث جعلی بسیاری در سبّ اهل بیت علیهم السلام جعل شد و این کار را افتخاری برای خود می دانستند.

این استاد حوزه با اشاره به تلاش های دشمنان اهل بیت (ع) برای از بین بردن اسلام ناب، افزود: بسیاری از انسان ها، پس از مرگ خویش فراموش می شوند و حتی به وسیله فرزندان خویش نیز به یاد آورده نمی شوند.

فاضل تبریزی با اشاره به ماندگانی علمای بزرگ در تاریخ، بیان کرد: ۶۲ سال پیش عالمی بزرگ از بین ما رفته است که اکنون پس از این همه سال یاد و خاطره او را زنده می داریم که نشان از ماندگاری علمایی مانند آیت الله حجت کوه کمری دارد.

این خطیب حوزوی یادآوری کرد: من ۹ سال در این مدرسه علمیه (حجتیه) حضور داشتم و برکات زیادی را در این مکان نورانی درک کردم که همه را در ساده زیستی این مرحوم و تأثیر آن در شاگران آن می دانم.

وی، با اشاره به تلاش علمی این عالم فرهیخته، خاطرنشان کرد: این عالم بزرگ که تبریز چشم به جهان گشوده است، پله های ترقی علم را به گونه ای پیمود که به گفته خود، محتوای علمی یک سال را در یک ماه مطالعه می کرد.

فاضل تبریزی، با اشاره به نامگذاری این مرحوم به « شیخ بهایی ثانی» افزود: آیت الله العظمی اراکی در سن بیست سالگی به ایشان فرمود که شما یک استاد هستی که در این سن پای درس من آمده ای!

این استاد حوزه، با تأکید به ارادت آیت الله سیستانی به مرحوم کوه کمره ای اظهار کرد: این مرجع عالی قدر می گوید: « مرد بدون هوا همانند مرحوم حجت کم دیده ام» !

وی در پایان تأکید کرد: از ارادت این عالم بزگوار به اجداد مطهرش همین بس که در لحظاتی که با خود خلوت می کرد، با خود روضه می خواند و اشک می ریخت.

به گزارس فارس، مرحوم آیت الله سید محمد حجت کوه‏ کمری، جانشین مؤسس حوزه علمیه قم و مؤسس مدرسه علمیه حجتیه، در سال ۱۳۱۰ هجری قمری (۱۲۷۱ شمسی) در کوه‏ کمر از توابع تبریز به دنیا آمد و در ۱۳۷۲ قمری دار فانی را وداع گفت.