کد خبر: 19520

معاون دارو و غذای دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: استان بوشهر یکی از دروازه های مهم واردات مواد غذایی به ویژه برنج به کشور است اما حتی یک مورد گزارش برنج وارداتی آلوده دریافت نشده است.

یحیی رضایی ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: مواد غذایی وارداتی از جمله برنج، براساس آخرین استانداردهای لازم پس از انجام آزمایش نمونه برداری از مبادی قانونی ترخیص می شود.

وی یادآورشد: مستندات و نمونه مواد غذایی وارداتی بیش از ۶ ماه نگهداری می شود و بررسی اسناد بیانگر سلامت و استاندارد بودن مواد غذایی یادشده از جمله برنج وارداتی است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اضافه کرد: گمرک زمانی اجازه ترخیص مواد غذایی را به تجار و بازرگانان می دهد که مجوز سلامت و بلامانع بودن ترخیص را از این معاونت دریافت کرده باشند.

رضایی ادامه داد: باتوجه به این که معاونت دارو و غذای قطب ۹ کشور شامل استان های بوشهر، خوزستان و هرمزگان از طریق سامانه ای اطلاعات مشکل دار بودن مواد غذایی وارداتی را با هم تبادل می کنند از این طریق نیز گزارشی دریافت نشده است.

وی گفت: افزون بر این بازرگانان و تجار قبل از ثبت سفارش کالا نیز نظر مشورتی و استانداردهای لازم را از دانشگاه علوم پزشکی بوشهر دریافت می کنند.

رضایی افزود: برهمین اساس مردم از سلامت برنج های وارداتی موجود در بازار استان بوشهر مطمئن باشند و جای هیچ گونه نگرانی نیست.

گفتنی است: اخیراً برخی از سایت های خبری به نقل از یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از آلوده بودن برنج های وارداتی خبر داده بودند.