کد خبر: 23369

قائم مقام وزیر کشور در امور فرهنگی و اجتماعی با انتقاد از ضعف کاندیداهای ریاست جمهوری در بیان برنامه های اجتماعی و آسیبها گفت: اینکه گروهی فکر می کنند اگر مشکل اقتصادی حل شود چالشهای اجتماعی هر برطرف می شود، اشتباه است.

علیرضا افشار صبح یکشنبه در حاشیه پنجاه و چهارمین جلسه شورای اجتماعی کشور گفت: ما برای رفع آسیبهای اجتماعی کمبودی نداریم و بیشترین مشکل ما عدم اجرای برنامه ها و کم توجهی مسئولان است.

وی با اشاره به سه مناظره صورت گرفته میان کاندیداهای ریاست جمهوری گفت: مناظرات نشان داد نامزدها اشرافی به موضوعات اجتماعی ندارند، در حالیکه مطالبه اول مردم در حوزه اجتماعی است، نظرسنجی ها نشان می دهد مردم ابتدا حل مشکل اعتیاد را می خواهند و بعد اشتغال، وقتی هم از معتادان در زندان یا کمپ ها سوال می کنیم می گویند ما قبل از اعتیاد شاغل بودیم و آمارها نشان می دهد کمتر از ۲۵ درصد معتادان قبل از اعتیاد بیکار بوده اند و این بدان معنی است که مشکلات اقتصادی ربطی به آسیب های اجتماعی ندارد.

افشار گفت: اگر کشور از نظر علمی و اقتصادی در بهترین جایگاه هم باشد ولی بدون اخلاق با مشکل روبرو می شود؛ از رئیس جمهور آینده می خواهیم با دستگاه های فرهنگی و اجتماعی تعامل خوبی داشته باشد، بحث تحکیم و تعالی خانواده، مشارکت NGOها، کاهش اضطراب و افسردگی در جامعه، امنیت اخلاقی، کسب روزی حلال، صیانت از حقوق اساسی مردم، انضباط اجتماعی و تحول اداری باید مهمترین دغدغه دولت بعدی باشد.

معاون اجتماعی وزارت کشور گفت: رئیس جمهور تنها مسئول اقتصاد کشور نیست، بلکه رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر، رئیس شورای عالی فرهنگی و امنیت ملی هم هست.

وی در ادامه با انتقاد از بودجه های پراکنده در حوزه اجتماعی گفت: لایحه ای به مجلس داده ایم تا موضوع بودجه اجتماعی کشور منتظم تر شود.

افشار مبنی بر اینکه شما یک سال قبل گفته بودید طرح تحول اجتماعی قویتر از طرح تحول اقتصادی است ولی بعد از یک سال شاهد افزایش طلاق و اعتیاد و گسست خانواده هستیم دلایل این شکست را اعلام کنید، گفت: این جمله من نبود بلکه رئیس جمهور در بهمن ماه سال ۹۰ گفت، آمارهایی هم که می گویید غیر از طلاق، مستند نیست، ولی دلایل ضعف مربوط به عدم انسجام دستگاه های فرهنگی و اجتماعی و نبود پشتوانه قانونی است.

نماینده وزارت آموزش و پرورش (هژبری) در ابتدای این جلسه با اعتراض به اینکه اعضای جلسه شامل ۶ وزیر، معاون قوه قضائیه و برخی مسئولان حضور ندارند و همین موجب کاهش قدرت شورای اجتماعی شده است، گفت: این مشکل در کمیسیون فرهنگی دولت هم هست، که افشار در پاسخ گفت: فرمایش شما درست است، راهش این است پشتوانه مالی داشته باشیم تا وزیر شرکت کند.