کد خبر: 24370

رئیس سازمان غذا و داور از اختصاص ۶۵۰ میلیون دلار ارز دارویی از اواسط اردیبهشت امسال تاکنون از سوی بانک مرکزی خبر داد و گفت: تغییر نرخ ارز دارو شرکت های دارویی را با کمبود نقدینگی مواجه کرده است.

عباس حاجی آخوندی، افزود: با عنایت دولت و بانک مرکزی سازمان غذا و دارو، به روز از حمایتهای ارزی بهره مند می شود، به طوری که از اواسط اردیبهشت امسال تاکنون ۶۵۰ میلیون دلار ارز به دارو اختصاص یافته است.

۳۲۰ میلیون دلار ارز دارو عملیاتی شده است

وی افزود: البته این اختصاص ارز برای عملیاتی شدن پروسه ای را باید طی کند که تاکنون ۳۲۰ میلیون دلار آن عملیاتی شده است.

وی ادامه داد: ارز دارو فقط مختص داروهای وارداتی نیست و تولیدکنندگان مواد اولیه برای تولید دارو در کشور نیز به این ارز نیاز دارند.

حاجی آخوندی بیان داشت: با توجه به اختصاص مرتب ارز هم اکنون تدابیر لازم برای ادامه روند چرخه تولید و چرخه تأمین دارو در سازمان غذا و دارو، آغاز شده است.

مشکل ترخیص دارو در گمرک به دلیل تفاوت مبلغ ارز مرجع و مبادلاتی

حاجی آخوندی در خصوص بحث دپو شدن دارو در گمرک نیز بیان داشت: داروی دپو شده در گمرک وجود ندارد ولی برخی صاحبان داروهای موجود در گمرک به دلیل تفاوت مبلغ ارز مرجع و مبادلاتی برای ترخیص داروهایشان به مشکلاتی برخورده اند که در حال رایزنی برای مرتفع کردن آن هستیم.

وی در توضیح مشکل این افراد، گفت: این افراد فکر می کردند برای ترخیص دارویشان ارز مرجع دریافت می کنند ولی با اختصاص ارز مبادلاتی به دارو، تفاوت مبالغ ترخیص ارقام میلیاردی می شود و این عده کمی دچار کمبود نقدینگی شده اند.