کد خبر: 25155

رئیس شبکه دامپزشکی فهرج:

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان فهرج گفت: مسئولان خطر انتقال بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را در فصل گرما جدی گرفته و اعتبار لازم برای تامین سم و نهاده های دامی مورد نیاز را در اختیار دامپزشکی قرار دهند.

مهدی بمان دشتی اظهار داشت: انگل های خارجی بدن دام عامل انتقال بسیاری از بیماری ها بین دام و از دام به انسان هستند و کنه ها با آغاز فصل گرما گسترش می یابند.

وی افزود: شبکه دامپزشکی شهرستان فهرج از ابتدای سال تاکنون اقدام به سمپاشی اماکن دامی و بدن دام کرده که در این راستا بالغ بر ۴۰ هزار متر مربع جایگاه، بیش از ۴۳ هزار رأس دام با مصرف حدود ۲۴۰ لیتر کنه زدایی شدند.

بمان دشتی بیان داشت: تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یک بیماری حاد ویروسی و قابل انتقال از حیوان به انسان است که فرد به دنبال تماس با دام، خون و ترشحات لاشه دام آلوده، گزش کنه و تماس با خون و ترشحات و نمونه های بافتی بیمار آلوده مبتلا می شود.

این مسئول افزود: این بیماری در دام علامتی ندارد، اما در انسان در مراحل اولیه با علائمی مشابه سرماخوردگی و در مراحل پیشرفته با خونریزی داخلی، خونریزی لثه، ادرار خونی و… در صورت عدم اقدام به درمان به موقع با مرگ همراه است که میزان مرگ و میر بر اثر ابتلا به بیماری به ۳۰ درصد می رسد.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان فهرج گروه های پرخطر در معرض این بیماری را دامداران، قصابان، دامپزشکان، کارمندان کشتارگاه ها و کارکنان بهداشتی درمانی برشمرد و گفت: علاوه بر آن احتمال ابتلا به این بیماری در همه افراد جامعه وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: از آنجا که مدت زمان دفع عامل بیماری توسط دام تنها یک هفته از زمان آلودگی است در صورت کشتار غیربهداشتی دام توسط افراد ناوارد بدون لوازم حفاظتی، بهداشتی و در اماکن عمومی و منازل ویروس عامل بیماری سریعاً به افراد منتقل می شود.

بمان دشتی بر رعایت بهداشت دام و دامداری ها، جلوگیری از حمل و نقل غیرمجاز دام، نظارت بر کشتار بهداشتی دام، عدم ذبح دام در معابر عمومی، اجتناب از خرید گوشت های بازرسی نشده و بدون مهر دامپزشکی، نگهداری گوشت به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل از مصرف در یخچال و همکاری دامداران با ماموران دامپزشکی در امر تسهیل عملیات سمپاشی دامداری ها به منظور جلوگیری از انتشار بیماری تاکید کرد.

این مسئول از مسئولان استانی و شهرستان خواست با توجه به آغاز فصل گرما، هجوم و گسترش انگل های خارجی به ویژه کنه ها در دامداری ها و لزوم سمپاشی توام دام و دامداری در مبارزه با انگل های خارجی اعتبار لازم برای تامین سم و نهاده های دامی مورد نیاز شهرستان در اختیار دامپزشکی گذاشته شود.