کد خبر: 26442

رییس سازمان نظام پرستاری در یک نشست خبری به مرور پنج مصوبه اخیر سازمان نظام پرستاری در هیات دولت پرداخت و انتظارات جامعه پرستاری از دولت آینده را تبیین کرد.

محمد میرزابیگی با اشاره به دستاوردهای نظام پرستاری از جمله تصویب پنج مطالبه پرستاران در هیات دولت در تاریخ هشتم خرداد ماه سال جاری، عنوان کرد: البته پیگیری مطالبات پرستاران مربوط به چند ماه اخیر نیست و مکاتبه با وزارت بهداشت و همچنین رایزنی با مجلس و هیات دولت چندین سال در جریان بود تا اینکه سرانجام در دولت دهم به تحقق دست یافت.

وی ادامه داد: علی رغم اینکه قوانین تعرفه گذاری خدمات پرستاری و ارتقای بهره وری کارکنان بالینی وزارت بهداشت سال ها پیش در مجلس شورای اسلامی تصویب شده بودند اما با موانعی در ابلاغ و اجرا روبرو بودیم. به عنوان مثال با وجود گذشت حدود شش سال از تعریف قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری و فراهم بودن تمام مقدمات کار تاکنون هیچ جلسه ای با شورای عالی بیمه سلامت تشکیل نشده است.

رییس سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه سرانجام با حضور در هیات دولت موفق شدیم مطالبات پرستاران را به تصویب برسانیم، عنوان کرد: به ویژه در خصوص تشکیل معاونت پرستاری، این ضرورت احساس می شد. نامساعد بودن وضعیت پرستاری و مراقبت از بیماران در بیمارستان ها را انکار نمی کنیم، اما معتقدیم ۷۰ درصد جمعیت نظام سلامت بدون سیاست گذاری و نظارت رها شده بود و باید با تشکیل معاونت پرستاری سامان می یافت.

مخالفت وزیر بهداشت با ایجاد معاونت پرستاری


میرزابیگی با بیان اینکه این معاونت تا قبل از سال ۱۳۸۸ در قالب یک اداره فعالیت می کرد و جایگاه و سطحش در معاونت درمان مشخص نبود، گفت: در سال ۱۳۸۸ مشاور امور پرستاری وزارت بهداشت منصوب شد و به جای این اداره، رسیدگی به امور پرستاران را به عهده گرفت. سرانجام در سال ۱۳۸۹ نیز قائم مقام وزیر بهداشت در امور پرستاری منصوب شد.

وی اضافه کرد: نکته جالب اینجاست که قائم مقام وزیر بهداشت از نظر ساختار تشکیلاتی زیر نظر معاونت درمان فعالیت می کرد و این به خواسته وزیر بهداشت وقت انجام شده بود.

رییس سازمان نظام پرستاری با اشاره به اینکه وزیر بهداشت مخالف ایجاد معاونت امور پرستاری بود و این مخالفت هنوز هم ادامه دارد، عنوان کرد: معاونت پرستاری را وزیر بهداشت ایجاد نکرد، بلکه این اقدام با دستور مستقیم رییس جمهور انجام شد.

میرزابیگی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر نیز تمام پست های موجود در وزارت بهداشت و درمان از کارشناسان گرفته تا معاونین، پزشک متخصص هستند، عنوان کرد: در شرایط احراز پست های مدیریتی وزارت بهداشت بر پزشک متخصص بودن عضو هیات علمی تاکید شده است، در حالی که عضو هیات علمی باید به دنبال پژوهش و تربیت دانشجو باشد و پزشک متخصص نیز باید در بخش بالینی به امر درمان بیماران مشغول باشد.

وی افزود: وقتی مدیران مجموعه یا به فکر کلاس ها و دانشگاه هستند یا رسیدگی به بیمارانشان در مطب و انجام اعمال جراحی، مسلم است که دیگر فرصتی برای فکر کردن به امور مدیریتی و مملکتی ندارند و همین می شود که هزینه درمان در سال گذشته به ۶۰ هزار میلیارد تومان می رسد.

میرزابیگی ضمن تاکید بر اینکه اکنون وقت آن رسیده است تا معاونت امور پرستاری و سازمان نظام پرستاری هم پای هم برای ارتقای کیفی امور پرستاری و اجرای پنج مصوبه اخیر به نحو احسن پا به پای هم پیش بروند، اظهار کرد: همه پرستاران کشور از این مصوبه ها با تمام جان و دل خود محافظت می کنند و اگر بنا باشد در آینده احتمال ادغام یا تغییر در این مصوبات مطرح شود، پرستاران سریعا واکنش نشان خواهند داد.

رییس سازمان نظام پرستاری همچنین به تصویب صدور پروانه کار پرستاران اشاره کرد و گفت: سال هاست که پرستاران بعد از فارغ التحصیلی رها می شوند و هیچ نهاد خاصی وجود ندارد که برای این گروه به صورت ویژه و مستمر دوره های آموزشی مدون برگزار کند. این در حالی است که در دنیا سیستم های تنظیم کننده علم و مهارت پرستاری همگام با نیاز مردم جامعه و فناوری های روز مشغول فعالیت هستند.

ابلاغ آیین نامه اجرایی صدور پروانه کار پرستاری در کمتر از شش ماه آینده

وی در ادامه با بیان اینکه صدور پروانه کار پرستاری به عهده نظام پرستاری است، از تدوین و ابلاغ آیین نامه اجرایی مربوط به صدور پروانه کار پرستاران توسط شورای عالی نظام پرستاری در کمتر از شش ماه آینده خبر داد.

ساماندهی خدمات پرستاری در منزل در آینده نزدیک


میرزابیگی، یکی از اقدامات در دست انجام نظام پرستاری را احیا و ساماندهی طرح مراقبت در منزل توسط پرستاران دانست و گفت: مراکز ارائه خدمات پرستاری در منزل ناشناخته هستند و دیده شده است که متاسفانه برخی افراد که تحت عنوان پرستار به منازل مردم اعزام می شوند، مشکلاتی را برای آنها ایجاد کرده اند.

رییس سازمان نظام پرستاری ادامه داد: برخی موسسات خدمات پرستاری در روزنامه ها آگهی هایی تحت عنوان « نگهداری از کودک و سالمند در منزل» منتشر می کنند، در صورتی که مهارت های لازم را برای انجام پرستاری از این دو گروه حساس و پرخطر ندارند به عنوان مثال پرستار باید CPR بداند.

وی با بیان اینکه کمک بهیاران را برای ارائه خدمات ابتدایی و اولیه در بیمارستان ها تربیت می کنیم، اظهار کرد: بنا داریم برای پرستاران منزل نیز چنین برنامه ای طراحی کرده و این نیروها را ساماندهی کنیم و برایشان گواهینامه های معتبر صادر کنیم تا اگر مردم به پرستار نیاز پیدا کردند، بتوانند با سازمان نظام پرستاری تماس گرفته و فهرست مراکز معتبر ارائه دهنده خدمات پرستاری را دریافت کنند.

واکنش رییس سازمان نظام پرستاری به اظهارات مدیرکل بیمه سلامت

میرزابیگی در واکنش به اظهارات دکتر هوشنگی، مدیرکل بیمه سلامت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر تحمیل بار مالی اجرای تعرفه های پرستاری بر بیمه ها، عنوان کرد: مسوولان بیمه هنوز تصور می کنند بناست خدمات پرستاری همانند خدمات پزشکی بار بیمه ای برای دولت ایجاد کنند. در صورتی که خدمات سرپایی و خدمات بستری تعریف شده برای پرستاران همان خدمات فعلی است که انجام می شود و تنها تفاوت آن، این است که با وجود ارائه خدمات توسط پرستار، مهر پزشک و فوق تخصص پای خدمات می خورد و بیمه ناچار است هزینه سنگین تری بپردازد.

رییس سازمان نظام پرستاری افزود: به عنوان مثال تعرفه پزشکی انجام خدمت سوند گذاری معده در سال ۹۰ با K دولتی ۹۱۰۰ تومان بود، اما اگر تعرفه های پرستاری به اجرا دربیاید و شورای عالی بیمه آن را تصویب کند، انجام این خدمت توسط پرستار حدود ۳۰۰۰ تومان تمام می شود.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۲۰ درصد خدمات بستری میان پزشک و پرستار مشترک هستند، اما پرستار این خدمات را انجام می دهد و هزینه آن به علت مهر متخصص و فوق تخصص به پزشک پرداخت می شود، اظهار کرد: اگر تعرفه های پرستاری به اجرا دربیایند، هزینه های بسته های خدمتی بخش بستری از یک بیستم تا یک سوم کاهش پیدا خواهد کرد.

باید انحصار بیمه ای شکسته شود

میرزابیگی بر ضرورت شکستن انحصار بیمه ای و تغییر نظام پرداخت فعلی بخش درمان تاکید کرد و گفت: اگر این دو اتفاق مهم محقق نشوند، هیچ گاه پرداخت هزینه های درمان از جیب مردم بر طبق قانون به ۳۰ درصد کاهش پیدا نخواهد کرد.

رییس سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه در حال حاضر پرستاران در چند بیمارستان مشغول فعالیت هستند، اما خدماتی با کیفیت پایین و ناقص ارائه می کنند، اظهار کرد: تلاشمان این است که با اجرای تعرفه های پرستاری، فعالیت پرستاران را در یک بیمارستان متمرکز کنیم تا پرستار با دریافت حقوق بیشتر، خدمت کیفی ارائه کند.

منع فعالیت همزمان پرستاران در چند بیمارستان پس از اجرای تعرفه ها

وی درباره محدود شدن فعالیت پرستاران در یک مرکز پس از اجرای تعرفه های پرستاری، اظهار کرد: در قانون ارتقای بهره وری نیروهای بالینی، محدود شدن فعالیت پرستاران در یک بیمارستان قید شده است، اما اکنون به دلیل کمبود نیرو و… به طور کامل به اجرا درنمی آید. اما قطعا با اجرای تعرفه های پرستاری، فعالیت پرستاران تنها در یک بخش محقق خواهد شد.

رییس سازمان نظام پرستاری در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا مطابق تاکید معاون اول رییس جمهور مبنی بر اجرای قطعی تعرفه های پرستاری تا پیش از پایان دولت دهم این مهم محقق خواهد شد، عنوان کرد: امیدواریم حداقل این قانون تا قبل از پایان دولت دهم در شورای عالی بیمه سلامت به تصویب برسد، پس از آن خود ما به اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری کمک خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: با صدای بلند اعلام می کنیم اگر این قانون به نفع مردم تمام نشود و نظام سلامت را کارآمدتر نکند، سازمان نظام پرستاری با شهامت از مردم عذرخواهی خواهد کرد.

میرزابیگی در ادامه به تبیین انتظارات جامعه پرستاری از دولت یازدهم پرداخت و عنوان کرد: سازمان نظام پرستاری در جریان انتخابات از هیچ کاندیدای خاصی حمایت نکرد و بعد از انتخاب رییس جمهور نیز جزو اولین گروه هایی بود که به وی تبریک گفت و برای ارائه راهکارها و پیشنهادهایش اعلام آمادگی کرد.

انتظارات جامعه پرستاری از رییس جمهور منتخب


رییس سازمان نظام پرستاری ضمن تاکید بر اینکه اگر رییس جمهور آینده می خواهد در نظام سلامت موفق عمل کند باید سعی کند وزیرش را از میان متخصصان اقتصاد بهداشت انتخاب کند، عنوان کرد: شخصی که بناست امور نظام سلامت را در دست بگیرد، باید بتواند قدرت چانه زنی و دریافت حق مردم از سلامت را در دولت داشته باشد. متاسفانه چیزی که اکنون وزارت بهداشت را زمین زده است، عدم توانایی در برقراری یک معادله صحیح میان منابع، درآمد و هزینه هاست.

وی ابراز امیدواری کرد که نگاه انحصاری پزشکان به مقوله بهداشت و درمان از بین برود.

میرزابیگی همچنین با بیان اینکه زمزمه هایی مبنی بر واگذاری بخش های مدیریتی به گوش می رسد، عنوان کرد: همانگونه که طرح هایی نظیر هیات امنایی شدن بیمارستان ها با شکست مواجه شد، واگذاری مدیریت بخش های بیمارستانی نیز قطعا شکست خواهد خورد.

رییس سازمان نظام پرستاری با طرح این پرسش که چرا مسوولان وزارت بهداشت از طرح اقتصاد تعاونی غفلت می کنند، اظهار کرد: مدیران باید به شدت از واگذاری های باندی، جناحی، شرکتی و تیمی پرهیز کنند.