کد خبر: 3069

شماری از دانشجویان موفق شهرستان دشتی که در بهترین دانشگاه های ایران مشغول تحصیل هستند راه های موفقیت در کنکور را تشریح کردند.

سحر شهشهانی که با رتبه ۴۰ زبان خارجه و ۹۵۰ علوم تجربی یکی از برترین های کنکور سال ۹۱ شهرستان دشتی است در گفت و گو با خبرگزاری فارس در این شهرستان گفت: سپاس ویژه خودم را به پدر و مادر عزیزم تقدیم می کنم که همیشه و در تمام مراحل زندگی مرا همراهی کردند.

وی که در حال حاضر دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر است، افزود: پدرم در موفقیت من نقش مهمی داشت و بزرگترین مشوق من بود و مادرم با فداکاری هایی که داشت همیشه مرا همراهی و راهنمایی می کردند و او را بزرگترین آموزگار زندگی خودم می دانم.

شهشهانی خاطرنشان کرد: از آموزگاران و معلمان و اساتید خودم که آغازگر راه کنکور و موفقیت من در کنکور بودند تقدیر ویژه دارم و به هر جایگاهی که برسم خودم را مدیون معلمان می دانم.

وی گفت: خواستن، همت گماشتن و اعتقاد به تقدیر و خواست خداوند را سرلوحه کار خود قراردادن سه عامل موفقیت هر جوان خواهد بود و تنها رسیدن به آن هدف اصلی مهم نیست بلکه حفظ و ارتقا جایگاه بسیار مهم است.

نقش مهم خانواده در موفقیت دانش آموزان

دانشجوی سال اول ارشد مهندسی نفت دانشگاه امیرکبیر تهران نیز در گفت و گو با خبرگزاری فارس در دشتی اظهارداشت: سال ۱۳۸۷ رتبه چهار کنکور را در منطقه سه رشته ریاضی فیزیک آوردم.

رضا حاجیانی افزود: سه عامل موفقیت را مهم می دانم یکی توکل بر خدا زیرا انسان در هر زمینه که توکل بر خدا را سرلوحه کارهای خود قرار دهد موفق خواهد بود دومین عامل تلاش خود انسان است زیرا اگر همت بگمارد و تمام تلاش خود را انجام دهد به موفقیت دست می یابد و سومین عامل نیز حمایت و پشتیبانی خانواده و دعای خیر والدین است.

وی خاطرنشان کرد: خانواده باید همواره محیطی را در خانه برای رشد و تعالی فرزند خود ایجاد کند که در خانواده ما چنین محیطی حاکم بود و من دست و پای پدرومادرم را می بوسم و از این دو بزرگوار تقدیر می کنم.

حاجیانی گفت: جوانان بدانند یک دعای خیر پدر و مادر است که انسان را به اوج ترقی سوق می دهد و خدا را در هر زمینه یاد کنند موجب انسان خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که دلیل شما برای قرائت دوبیتی های فایز در برخی محافل چیست؟ گفت: در دوره ادبیات که بودم استاد یک پروژه ای را به من واگذار کرد و من با توجه به عرقی که نسبت به دشتی داشتم و دارای بزرگترین شاعران است ولی متاسفانه ناشناخته مانده است.

حاجیانی ادامه داد: فایزدشتی گنجینه ای از بهترین شعرها و اشعار ایرانی است اما در کشور ناشناخته مانده است حتی برای خود مردم استان بوشهر که انتظار داریم مسئولان نسبت به معرفی بیشتر فایز دشتی اقدام کنند.

وی افزود: اشعار فایز شعرهایی حسی و عاطفی است که مملو از عشق و عرفان است.

حاجیانی اضافه کرد: سمیناری را در زمینه زایر محمد علی دشتی، متخلص به فایز دشتی ارائه دادم و باید بگویم این شاعر خیلی ناشناخته مانده و ما باید این شاعر بزرگ را به تمام ایران معرفی کنیم.

آرامش و توکل بر خدا رمز موفقیت در کنکور

محمد مهدی رضایی دیگر دانشجوی نخبه شهرستان دشتی نیز در گفت و گو با خبرگزاری فارس در این شهرستان گفت: در دانشگاه علوم پزشکی شیراز پذیرفته شده ام و موفقیت خود را مدیون پدر و مادرم می دانم.

وی گفت: مهم ترین اصل برای موفقیت در کنکور آرامش در خانواده است که در خانواده ما چنین بود.

رضایی نداشتن استرس در کنکور را مهم دانست و اضافه کرد: استرس موجب شده تا دانش آموزان بسیاری با وجود مطالعه زیاد و آمادگی بالای تحصیلی موفقیت چندانی در کنکور و امتحانات مدارس کسب نکنند.

وی اضافه کرد: فشار روانی به خاطر ترس از ناکامی در کنکور یکی از دلایل اضطراب در دانش آموزان است که می توان با مشاوره آن را برطرف کرد.

رضایی یادآورشد: یکی از کلید واژه های اساسی در موفقیت تحصیلی و به ویژه موفقیت در کنکور آشنایی با تکنیک و اصول مطالعه است.

علی عباسی دیگر دانشجوی موفق شهرستان دشتی نیز درگفت و گو با خبرگزاری فارس در این شهرستان گفت: رشته تجربی بودم و در حال حاضر دانشجوی پزشکی دانشگاه شهید بهشتی تهران هستم و مشوق و پشتیبان اصلی من پدر و مادرم بودند و بعد از آنها معلمان هستند که پله های ترقی ما را به وجود آوردند.

وی گفت: رمز موفقیت جوانان در کنکور شیوه مطالعه صحیح است و ضعف کلی ما در شیوه مطالعه است و سپس نظم در زندگی و مطالعه است.