کد خبر: 38545

یک نوجوان قرقیزستانی بر اثر ابتلا به بیماری طاعون خیارکی جان خود را از دست داد.

به گزارش افکارنیوز، یورونیوز اظهار کرد: در پی مرگ یک نوجوان قرقیزستانی بر اثر ابتلا به بیماری طاعون خیارکی، مقامات قرقیزستان بیش از ۱۵۰ مورد احتمالی مبتلا به طاعون خیارکی را قرنطینه کردند.

بر اساس گزارش های منتشر شده، این نوجوان ۱۵ساله که ساکن یک دهکده کوهستانی در شرق این کشور بوده است که بر اثر خوردن گوشت «مارموت» ، موش خرمای کوهی ناقل این بیماری جان باخت.

البته برخی دیگر می گویند بیماری این نوجوان پس از آن بروز کرد که توسط یک پشه سمی که از موش خرمای کوهی تغذیه کرده بود، گزیده شد.

دوره نهفته طاعون خیارکی ۲ تا ۱۰ روز است؛ شروع آن ناگهانی بوده، با تب بالا و سفتی گره های لنفاوی همراه می باشد.

ورم غده های لنفاوی کشاله های ران، (خیارک) به صورت شایع دیده می شود؛ ممکن است عامل طاعون وارد خون شده، به نقاط دیگر بدن مثل سیستم عصبی گسترش پیدا کند؛ در صورت عدم درمان ۵۰ درصد افراد بیمار می میرند.

یکی از ساکنان محلی گفت: ما نسبت به وضعیت موجود نگرانیم، اگر دولت پول کافی برای ضدعفونی کردن این منطقه ندارد چطور می تواند آینده ما را تضمین کند؛ هیچ تضمینی وجود ندارد که در سال آینده بار دیگر شاهد تکرار این موضوع یا بدتر از آن نباشیم.

اما وزیر کشور قرقیزستان بیماری طاعون خیارکی را تهدیدی برای سلامت مردم منطقه ندانست و خاطرنشان کرد که نگرانی نسبت به سرایت آن وجود ندارد.