کد خبر: 3883

دانشگاه تهران ۲ استاد ارزشمند خود را در روزهای ابتدایی سال جدید از دست داد.

مرحوم دکتر علی مهذّب از استادان با سابقه دانشکده های حقوق و الهیات دانشگاه تهران در سن۸۳ سالگی دار فانی را وداع گفت.

مراسم تشییع پیکر وی صبح امروز در بهشت زهرای تهران برگزار شد و مراسم یادبود وی در جمعه ۱۶ فروردین ماه ۱۳۹۲ در مسجد حضرت ابوالفضل تهران (واقع در خیابان شهید خالد اسلامبولی) در ساعت ۱۶: ۳۰ الی ۱۸ برگزار می شود.

دکتر مهذب در سال ۱۳۰۸ در همدان و در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد. پس از طی تحصیلات مقدماتی، تحصیلات مذهبی خود را در حوزه های علمیه همدان، کاشان، قم و در نهایت نجف اشرف ادامه داد و موفق به کسب درجه اجتهاد از محضر اساتید آیات عظام ابراهیم نجفی شیرازی، محمد حسین کاشف الغطا و محمد تقی خوانساری گردید. پس از رسیدن به درجه اجتهاد به ایران بازگشت و تحصیلات آکادمیک خود را در دانشکده الهیات آن زمان (معقول و منقول) آغاز کرد. در سال ۱۳۳۷ موفق به دریافت لیسانس و سپس در سال ۱۳۴۳ موفق به دریافت دکترا با درجه ممتاز در رشته منقول شد و پس از آن فعالیت علمی خود را به عنوان هیات علمی دانشکده الهیات و سپس دانشکده حقوق دانشگاه تهران ادامه داد ومدارج علمی را تا درجه استادی پیمود.

وی در کارنامه علمی خود در زمینه فقهی همدرسی با آیات عظام مکارم شیرازی و نوری همدانی و نیز استاد شهید مطهری را دارد. از بنامترین همراهان وی در دانشگاه نیز می توان به شهید دکتر بهشتی، مرحوم دکتر ابوالقاسم گرجی و دکتر علیرضا فیض اشاره کرد. وی مدتها به عنوان ریاست دپارتمان فقه اسلامی دانشکده حقوق و نیز الهیات دانشگاه تهران، به تدریس دروس مبانی فقه اسلامی پرداخت و نیز در همراهی با شهید دکتر بهشتی مسئولیت ارزیابی مدارک حوزوی در دانشکده الهیات را به عهده داشت. مهمترین اثر دانشگاهی وی ترجمه شرح لمعه به همراهی دکتر علیرضا فیض است که بارها توسط انتشارات دانشگاه تهران تجدید چاپ شده است.

وی در سال ۱۳۷۴ به دلیل بیماری قلبی بازنشسته شد و به رغم بازگشت به کرسی استادی به علت تشدید بیماری نتوانست به ادامه فعالیت دانشگاهی خود ادامه دهد و پس از سال ها بیماری در نخستین روزهای سال ۱۳۹۲ دار فانی را وداع گفت دکتر غلامرضا اسلامی بیدگلی استاد دانشگاه تهران دار فانی را وداع گفت.

همچنین دکتر غلامرضا اسلامی نیز چند روز گذشته دار فانی را وداع گفتند و مراسم تشییع وی روز گذشته در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد.

وی دارای دکتری ‎ ‏ مدیریت امورمالی‏ و کارشناسی ارشد مهندسی صنایع‏ بود. زمینه های تخصصی - تحقیقاتی این استاد دانشگاه تهران شامل مدیریت مالی، مدیریت سرمایه گذاری و اقتصاد مالی می شد.