کد خبر: 44098

معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: همزمان با سالروز از دواج حضرت علی (ع) با حضرت فاطمه (س) طرح پیوندآسمانی با هدف اهدای جهیزیه رایگان و کمک هزینه ازدواج به طور همزمان در ۱۷ استان کشور برگزار می شود.

به گزارش افکارنیوز ، حجت الاسلام احمد شرفخانی با اشاره به اجرای طرح پیوند آسمانی گفت: پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر عمل امینانه به نیات واقفان خیراندیش و در راستای رسالت های خطیر سازمان اوقاف و امور خیریه در نظارت و صیانت از نحوه اجرای صحیح و امینانه نیات واقفین خیر اندیش، این سازمان در قدم نخست اقدام به جمع آوری دقیق اطلاعات و آمار موقوفات مرتبط با مسئله ازدواج کرده و پس از احصاء کامل اطلاعات و استخراج ارقام ریالی موقوفات مرتبط، اقدام به تهیه و ابلاغ طرحی با عنوان «پیوند آسمانی» نموده است.

وی هدف از ابلاغ این طرح را اجرای رویه ای واحد در اجرای نیات مرتبط با مسئله ازدواج دانست و افزود: اجرای این طرح باعث اجرای رویه ای واحد در عمل به نیات مرتبط با ازدواج شده و از اعمال سلیقه های شخصی و پراکندگی جلوگیری می کند.

شرفخانی همچنین افزود: اجرای این طرح علاوه بر انسجام بخشی و هدایت امینانه نیات، گزارش گیری و اطلاع رسانی دقیق از اجرای آن را از جامعیت و شفافیت لازمی برخوردار خواهد کرد.

معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: این طرح روز دوشنبه ۱۵ مهرماه همزمان با سالروز ازدواج فرخنده امام علی علیه السلام و حضرت زهرا علیهاالسلام به طور همزمان در ۱۷ استان کشور برگزار می شود و در این رابطه مراسم باشکوه جشن ازدواج حضرت علی علیه السلام و حضرت زهرا سلام الله علیها با عنوان پیوند آسمانی در یکی از بقاع شاخص متبرکه هر استان و با حضور، مردم، خیرین، مسئولان و واقفین برگزار می گردد و در بقاع شاخص هر شهرستان نیز مراسم ویژه ای به منظور ایجاد وقف جدید برگزار می شود.

وی گفت: یکی از اهداف اصلی اجرای این طرح، ترویج فرهنگ حسنه وقف و بالخصوص وقف برای ازدواج جوانان است که تلاش گردیده در این برنامه از سخنرانان مطرح در سطح ملی استفاده شود تا ضمن ترویج فرهنگ ازدواج آسان به تبیین و ضرورت وقف برای امر ازدواج بپردازند تا خیرین را به این امر مقدس سوق دهند.

شرفخانی همچنین گفت: پس از این مراسم جهیزیه هایی که تهیه شده است به صورت یک کاروان نمادین در سطح شهر به نمایش گذاشته می شود و در نهایت به صورت محرمانه به خانواده هایی که شرایط لازم را برای برخورداری از این تسهیلات دارند با حفظ کرامت و عزت و به صورت غیر آشکار تحویل خواهد شد.

معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه در این طرح به کلیه جوانانیکه شرایط اخذ تسهیلات طرح مذکور را دارند، کمک های نقدی و غیر نقدی پرداخت می گردد، گفت: در این طرح ادارات موظفند ضمن شناسایی واجدان شرایط دریافت جهیزیه و تسهیلات ازدواج اقدام به تهیه کالاهای اساسی از قبیل فرش، یخچال، تلویزیون، ماشین لباسشویی، گاز، پتو و سایر کالاهای اساسی نمایند و در صورت وجود منابع مرتبط سید غذایی نیز تهیه کنند.

وی ادامه داد: در کنار کمک های نقدی و غیر نقدی، به تمام خانواده های جامعه هدف، بسته فرهنگی شامل قرآن مجید، مفاتیح الجنان، نهج البلاغه، مفاتیح الحیات و کتاب آموزش زناشویی اهدا خواهد شد.
شرفخانی با بیان اینکه یکی از اهداف این طرح ترویج ازدواج آسان است، گفت: یکی از شرایط استفاده از تسهیلات ازدواج پایین بودن مهریه است و تنها کسانی که مهریه آنان پایین تر از ۱۱۰ سکه باشد می توانند از آن استفاده کنند.

معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در رابطه با نظارت و بازرسی از طرح مذکور گفت: در این طرح از پنج استان خراسان رضوی، تهران، چهارمحال بختیاری، آذربایجان شرقی و گیلان که بیشترین آمار ریالی اجرای این طرح را دارند بازرسی ویژه ای صورت می گیرد.