کد خبر: 4623

قائم مقام سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد: بر اساس آخرین آمارها در ده ماهه سال گذشته حدود ۴۹ هزار جسد تشریح شده است.

عبدالرزاق برزگر با تشریح برخی از برنامه های سازمان پزشکی قانونی در سال ۹۱ گفت: یکی از مهمترین اقدامات این سازمان تصویب چارت تشکیلاتی جدید سازمان بود که از سال ۱۳۷۲ تا سال ۹۱ مورد بازبینی قرار نگرفته بود.

وی افزود: بهبود ارائه خدمات به مراجعه کنندگان، کاهش میانگین زمان پاسخ دهی در حوزه معاینات (میانگین ۶۵ دقیقه) و انجام مطالعات تحقیقی و پ‍ ژوهشی، تجهیز و راه اندازی ۵ آزمایشگاه ژنتیک هم بخشی از فعالیتهای این سازمان در سال گذشته بوده است.

قائم مقام سازمان پزشکی قانونی کشور از انعقاد چند تفاهم نامه بین المللی در سال گذشته خبرداد و گفت: یکی از تفاهم نامه ها امضای تفاهم نامه همکاری با صلیب سرخ جهانی و برگزاری دو دوره کارگاه آنتروپولوژی و یک دوره کارگاه ژنتیک قانونی با حضور استادانی از خارج از کشور و استادان داخلی بود. همچنین در سال ۹۱ ایران به عنوان مرکز منطقه ای آموزش صلیب سرخ و برنامه ریزی جهت اجرای کارگاه های آموزشی در سطح منطقه تعیین شد.

وی اظهار داشت: یکی دیگر از تفاهم نامه ها انعقاد تفاهم نامه های آموزشی سامان پزشکی قانونی و مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با ۳۳ دانشگاه، سازمان، پژوهشکده و انجمن علمی بود.

همچنین انتشار ۱۳ عنوان کتاب علمی مرتبط با حوزه های فعالیت سازمان توسط انتشارات مرکز تحقیقات پزشکی قانونی، کسب رتبه چهارم پژوهشی در میان دستگاه های اجرایی کشور و رتبه نخست در قوه قضاییه و کسب رتبه ۱۴ تکریم ارباب رجوع در میان دستگاه های اجرایی کشور بخشی دیگر از عملکرد یک ساله سازمان پزشکی قانونی در سال ۹۱ بوده است.

عبدالرزاق برزگر در ادامه این گفتگو آماری ۱۰ ماهه از عملکرد این سازمان ارائه کرد:


تعداد معاینات: ۱ میلیون و ۹۳۸ هزار معاینه
تعداد تشکیل کمیسیون ها: ۱۴۷۹۰ کمیسیون
تعداد آزمایشهای انجام شده: ۲۹۱ هزار
تعداد تشریح: ۴۹ هزار

قائم مقام سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: در آمار تشریح قطعا قاضی مجوز و دستور تشریح جسد را صادر می کند که بیشتر مربوط به مرگهای مشکوک اعم از تصادفات، غرق شدگی، برق گرفتگی، گاز منواکسید کربن، ضرب و جرح و غیره است.

ادامه اخبار