کد خبر: 46728

دانشمندان آمریکایی در تحقیقات خود موفق به شناسایی مجموعه ای از ترکیبات شده اند که می توانند در روشی جدید برای درمان بیماری مالتیپل اسکلروزیس (MS) مورد استفاده قرار گیرند.

به گزارش افکارنیوز، برخلاف روش های درمانی موجود که باعث سرکوب سیستم ایمنی بدن می شوند، ترکیبات تازه کشف شده باعث افزایش تعداد سلول های پروژنیتور شده و می توانند به ترمیم فیبرهای عصبی آسیب دیده در اثر بیماری ام اس کمک کنند.

یکی از این ترکیبات جدید، داروی بیماری پارکینسون به نام بنزتروپین (benztropine) است که نقش موثری در درمان مدل استاندارد بیماری ام اس در موش ها بصورت انفرادی یا در ترکیب با روش های متداول درمان بیماری ام اس دارد.

«لوک لیرسون» استادیار شیمی در موسسه تحقیقات اسکریپس (TSRI) و نویسنده ارشد این مطالعه تأکید می کند: از نتایج بدست آمده بسیار شگفت زده شدیم و بدنبال طراحی کارآزمایی بالینی اولیه این دارو برای درمان ام اس هستیم.

«لیرسون» خاطر نشان می کند: بنزتروپین دارویی با عوارض جانبی است و با انجام آزمایشات بالینی باید دوز مناسب آن برای بیماران مبتلا به ام اس دقیقا مشخص شود؛ بنابراین بیماران نباید به هیچ عنوان پیش از تأیید این روش جدید درمانی، از این دارو استفاده کنند.

نتایج این مطالعه در مجله Nature منتشر شده است.