کد خبر: 46941

چند سالی است که تلفن همراه اوقات فراغت بسیاری از افراد بویژه قشر نوجوان و جوان را در کشور پر می کند و باعث کاهش رفتارها و فعالیت های اجتماعی شده که این پیامد انزوای اجتماعی را به همراه دارد.

به گزارش افکارنیوز، آخرین پژوهش های کشوری در سال ۸۹ بر روی چهار هزار و ۸۰۰ نوجوان و جوان ۱۲ تا ۱۸ ساله و سه هزار و ۶۰۰ بزرگسال ۱۸ سال به بالا نشان داده است که ۳۸ درصد از آنان به استفاده از تلفن همراه اعتیاد رفتاری پیدا کرده و نشانه هایی از خود بروز می دهند که قابل بررسی است.

همچنین نتایج پژوهش های دانشمندان نشان داده است که فرد از هزینه های ضروری خود می کاهد تا صورتحساب تلفن همراه خود را بپردازد تا این وسیله ارتباطی را از دست ندهد، به عنوان مثال به جای کرایه ماشین، ترجیح می دهد راه ارزان تری را برای طی مسیر انتخاب کند تا قبض تلفنش پرداخت شود.
محسن رمضانی روانشناس در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: استفاده زیاد از تلفن همراه، افراد را دچار وسواس های فکری، اضطراب و سایر اختلالات روحی و روانی می کند.

وی افزود: به عنوان مثال چنانچه فرد از ارسال نشدن پیام کوتاه احساس نامطلوب و بدی پیدا کند یا اینکه هر روز در پی جدید تر کردن تجهیزات و افزایش زمان استفاده از تلفن همراه باشد، به نوعی به این کار معتاد شده است.

رمضانی با بیان اینکه اعتیاد به تلفن همراه، کارآیی ذهنی افراد را کاهش می دهد، اظهار داشت: وقتی فردی به ارسال یا دریافت پیامک معتاد می شود، پیوسته گمان می کند که زنگ دریافت پیامک تلفن همراهش به صدا در آمده، اما با مراجعه به تلفن همراهش پی می برد که اشتباه کرده و تکرار این رفتار سبب می شود تا اعتماد به نفس در شخص کاهش یابد.

*** معتادان به تلفن همراه همواره در حالت بیدار باشند

این روانشناس بااشاره به اینکه افراد معتاد به تلفن همراه همواره در حالت آماده باش و بیدارباش هستند، گفت: این افراد دائما تلفن همراه خود را بررسی می کنند تا شاید پیام و یا تماسی داشته است.

رمضانی با بیان اینکه استفاده زیاد از تلفن همراه افراد را درون گرا می کند، افزود:
بروز مشکلات روانی و درون گرایی از عوارض و آسیب های اعتیاد به تلفن همراه است و این مساله در برخی خانواده ها موجب ایجاد تنش و درگیری می شود.

وی تصریح کرد اعتیاد به تلفن همراه همچنین باعث می شود، زمانی که افراد نمی توانند از تلفن خود استفاده کنند، ذهنشان مدام مشغول آن است و اگر پیام ها را چک نکنند یا تلفن همراهشان را خاموش کنند، دچار اضطراب می شوند.

*** بهره مندی از سیستم پیام کوتاه برای مخفی کاری از معایب تلفن همراه

سامان نامدار روانشناس دیگری، دسترسی زودرس به دوستان، قابلیت مخفی نگاه داشتن مکالمات از خانواده و بهره مندی از سیستم پیام کوتاه برای مخفی کاری بیشتر را ازجمله مواردی عنوان کرد که افراد بویژه قشر نوجوان و جوان به تلفن همراه وابستگی دارند.

وی افزود: در حالیکه پژوهش ها نشان می دهد، استفاده زیاد و وابستگی به تلفن همراه، استرس (فشار روانی) و بیقراری را بوجود می آورد.

نامدار اظهار داشت: امروزه افراد گرفتار اعتیاد به تلفن همراه شده اند و حتی در خواب نیز تلفن همراه و مکالمه با آن را می بینند.

وی تصریح کرد افت تحصیلی، گوشه گیری، اضطراب و دلهره در هنگام قطع یا خرابی گوشی، ارسال پیامک های بی هدف و مطالعه آنها حتی در مهمانی ها و سر کلاس درس، باعث شده این اعتیاد رفتاری روند افزایشی پیدا کند.