کد خبر: 48876

پزشک مسئول برنامه پوکی استخوان معاونت بهداشتی دانشگاه گفت: پوکی استخوان نوعی بیماری خاموش است که در انسان بروز پیدا می کند اما می توان از ابتلا به آن جلوگیری کرد.

افکارنیوز : دکتر فلوریا انفرادی، میزان بروز پوکی استخوان در زنان را به دلیل کم بودن توده استخوانی و یائسگی بیش از مردان اعلام کرد و افزود: استخوان بافت زنده ایست که از دو لایه داخلی و خارجی تشکیل شده است و لایه داخلی ضخیم و دارای شبکه های محکمی است که توده استخوانی را به وجود می آورد. وی ادامه داد: در بدن انسان استخوان ها به طور مرتب ساخته می شود و از بین می رود و زمان تولد استخوان سازی یک روند افزایشی را طی می کند و در سنین ۲۵ تا ۳۵ سالگی به اوج خود می رسد و پس از آن با یک شیب مقدار توده استخوانی کاهش می یابد.

وی تصریح کرد: عواملی نظیر افزایش سن، یائسگی، تغذیه نامناسب، تحرک ناکافی، استعمال سیگار، کمبود ویتامین D، ابتلا به بیماری های مزمن کبد و کلیه، دیابت و پرکاری تیروئید سرعت این شیب را افزایش می دهد. وی با بیان این که پوکی استخوان بی سر و صدا رخ می دهد و تا زمان شکستگی علامتی ندارد، عنوان کرد: اگر میزان تخریب استخوان بیش از ساخته شدن آن باشد فضاهای بین شبکه های داخل استخوان بزرگ می شود و پوکی استخوان اتفاق می افتد.

به گفته این پزشک، کاهش تدریجی قد ناشی از خمیدگی پشت می تواند ناشی از شکستگی های بدون علامت ستون فقرات باشد که در این باره بهتر است با پزشک مشورت کرد. وی خاطرنشان کرد: به طور تقریبی از هر سه زن، یک نفر و از هر هشت مرد نیز یک نفر به پوکی استخوان مبتلا می شود، به طوری که زنان در هر سنی چهار تا پنج برابر مردان دچار شکستگی ناشی از پوکی استخوان می شوند.

انفرادی با بیان این که وراثت تعیین کننده حدود ۸۰ درصد توده استخوانی است، گفت: وجود سابقه پوکی استخوان در بستگان درجه یک، احتمال ابتلای فرد به پوکی استخوان را به دو برابر افزایش می دهد. وی افزود: کلسیم سبب قوی شدن استخوان ها می شود و ویتامین D نیز مانند کلیدی، باعث ورود کلیسم به استخوان ها و استحکام آنها می شود و مصرف این دو ماده در رژیم غذایی به پیشگیری از این بیماری کمک می کند.

وی تصریح کرد: کلسیم در مواد غذایی نظیر لبنیات (شیر، ماست، دوغ، کشک و قره قورت) و ویتامین D در زرده تخم مرغ، جگر و ماهی وجود دارد. وی توضیح داد: تابش نور آفتاب به پوست انسان موجب ساخته شدن ویتامین D در بدن می شود بنابراین مصرف کلسیم و ویتامین D به همراه ورزش و تحرک بدنی مانع از بروز پوکی استخوان می شود.

وی با اشاره به اینکه پوکی استخوان به راحتی قابل درمان است، اظهارداشت: تشخیص پوکی استخوان توسط پزشک و با اندازه گیری تراکم استخوان انجام می شود که روشی بدون درد است و با استفاده از دستگاه مخصوص انجام می شود که حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد. وی بیان کرد: وضعیت تراکم استخوان هر فرد نسبت به اوج تراکم استخوان در سنین ۲۵ تا ۳۰ سال سنجیده می شود و با وجود تشخیص پوکی استخوان، با به کارگیری توصیه های دارویی و غیر دارویی می توان از پیشرفت این بیماری و شکستگی استخوان که مهم ترین عارضه آن است پیشگیری کرد.

وی خاطر نشان کرد: رعایت رژیم غذایی، ترک مصرف دخانیات و فعالیت بدنی مناسب از پیشرفت بیماری جلوگیری می کند. انفرادتاکید کرد: مصرف داروهای موثر در افزایش توده استخوانی باید با تجویز پزشک باشد.

 وی توضیح داد: ورزش و فعالیت های فیزیکی که با تحمل وزن همراه هستند موجب استحکام استخوان ها می شود، بنابراین اگر فردی قادر به انجام ورزش نمی باشد، اگر حداقل سه بار در هفته به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پیاده روی کند گام مهمی در پیشگیری از این بیماری برداشته است.