کد خبر: 53695

مدیرگروه پوست دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: داروهای ضد انعقاد و داروهای بیماری تیروئید ممکن است سبب ریزش مو شود.

به گزارش افکارنیوز، دکتر مسعود ملکی عنوان کرد: به طور کلی ریزش مو به دو دسته تقسیم می شود که یک نوع از آن سبب آسیب به ریشه مو می شود و رشد مو غیرقابل برگشت است اما در نوع دیگر ریشه مو آسیبی نمی بیند و امکان درمان بیماری و رشد مجدد مو وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه داروهای ضد انعقاد، سبب ریزش مو می شود، اظهار کرد: داروهای شیمی درمانی نیز به علت اینکه سرعت تخریب سلولی را کاهش می دهند بر ریشه مو که سلول های آن سرعت تقسیم بالایی دارند تاثیر گذاشته و موجب ریزش مو می شود.

ملکی با بیان اینکه شایع ترین ریزش مو، نوع ارثی آن است، اظهار کرد: ریزش مو می تواند به دنبال استرس، اهدای خون، خونریزی شدید، عمل جراحی، تب شدید و مصرف برخی داروها صورت گیرد.

وی اذعان کرد: به طور طبیعی تقریبا ۹۰ درصد موهای فرد در حالت سازندگی است و ۱۰ تا ۱۵ درصد آن در دوره استراحت است اگر درصد موی در حال استراحت افزایش یابد، ریزش مو از حد طبیعی بیشتر و باعث نگرانی می شود.

ملکی درخصوص ریزش مو" غیرقابل برگشت" تصریح کرد: این نوع ریزش مو می تواند بر اثر بیماری های قارچی و میکروبی، صدمه به پوست (ضربه، سوختگی و تصادف) ، رادیوتراپی و برخی بیماری های پوستی اتفاق بیفتد.

ملاک تشخیص پوست چرب چیست؟

وی گفت: اگر موی فرد دو روز بعد از شستشو چرب شود می توان پوست وی را چرب دانست و در صورتی که بعد از ۳ تا ۵ روز موی فرد چرب شود به آن پوست متعادل می گوییم.

ملکی افزود: چربی پوست بعد از سنین بلوغ افزایش می یابد و اغلب پس از ۲۵ سالگی دوباره به صورت متعادل بازمی گردد.

رویش موی زائد در زنان یک هشدار است

وی عنوان کرد: اگر در مناطقی از بدن که معمولا روی پوست زنان مویی رشد نمی کند مانند صورت، اطراف سینه، شاهد رشد مو باشیم به آن «هیرسوتیسم» گفته می شود.

ملکی اظهار کرد: «هیرسوتیسم» در زنان بسیار اهمیت دارد و بانوان در صورت مشاهده موی زائد در مناطقی که معمولا رشد مو در آن رخ نمی دهد؛ باید به پزشک مراجعه کنند زیرا رشد موی زائد حاکی از بروز این بیماری در آنان است.