کد خبر: 54277

اولین نوزاد حاصل از عمل فریز امروز در بیمارستان شهید بهشتی کاشان از مادری ۲۷ ساله متولد شد.

به گزارش افکارنیوز ، متخصص جنین شناسی مرکز باروری و ناباروری دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: مادر ۲۷ ساله این نوزاد با سابقه چهار سال نازایی در مهر ۹۱ به این مرکز مراجعه می کند و پس از انجام معاینات و آزمایش های مختلف ۱۹ تخمک از این زوج گرفته شد.

حسن حسنی افزود: از تعداد تخمک گرفته شده ۱۱ تخمک به جنین تبدیل شد که سه جنین به این مادر منتقل و مابقی آن در تانک ازت این مرکز نگهداری شد.

وی تصریح کرد: با بارور نشدن مادر، سه جنین فریز شده را بعد از پنج ماه در اسفندماه ۹۱ به حالت طبیعی بازگردانده و به بدن این خانم انتقال دادند که مادر باردار شد.

حسنی یادآور شد: پس از ۹ ماه بارداری نوزاد دختر توسط دکتر فاطمه فروزانفر پزشک معالج وی در یک عمل سزارین سالم به دنیا آورده شد.

وی، با اشاره به امکان فریز جنین در مرکز باروری و ناباروری دانشگاه علوم پزشکی کاشان از سال گذشته افزود: پنج جنین دیگر از این زوج در این مرکز نگهداری می شود و وی می تواند به مدت ۱۱ سال در هر زمان از جنین ها برای باروری استفاده و یا به زوجین نابارور اهداء کند.صدیقه سرفرازی مدیر مرکز باروری و ناباروری دانشگاه علوم پزشکی کاشان نیز با اشاره به تاسیس این مرکز از سال ۸۵ اظهار داشت: این مرکز جهت درمان نازایی از روش های تلقیح اسپرم به داخل رحم (IUI) ، لقاح آزمایشگاهی (IVF) ، تزریق مستقیم اسپرم به داخل تخمک (ICSI) ، انجماد اسپرم، تخمک و جنین استفاده می کند.