کد خبر: 56933

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام سازمان اوقاف در رابطه با ایجاد سامانه جامع موقوفات را الگویی برای سایر بخش های دولت دانست و گفت: تجربه اوقاف در این بخش در زمینه رویکردهای دولت الکترونیک، بسیار مفید است.

به گزارش افکارنیوز ، علی جنتی در نشست هم اندیشی مدیران سازمان اوقاف و امور خیریه ضمن تبریک هفته بسیج و موفقیت های جمهوری اسلامی در عرصه دیپلماسی و ورزشی اظهار کرد: مهمترین موفقیت روزهای اخیر جمهوری اسلامی، موفقیت در مذاکرات هسته ای است که برای اولین بار طی آن، دنیا به حق مسلم هسته ای ایران، در زمینه دارا بودن برنامه های هسته ای و غنی سازی اورانیوم اعتراف کرد.

وی با اعلام اینکه طی ۸ سال گذشته در مذاکرات تلاش شد تا دنیا به این حق ایران اعتراف کند، افزود: در متن این توافقنامه، این حق ایران تایید شد و فعالیت مراکز هسته ای نطنز، فردو و اراک نیز ادامه خواهد یافت و در ازای آن نیز امتیازات دیگری در خصوص تحریم ها به ایران اعطا می شود.

جنتی حضور در این نشست هم اندیشی مدیران سازمان اوقاف را خوب و مناسب دانست تا تصویری روشن از عملکردهای این سازمان کسب کند، گفت: طراحی و پیاده سازی سامانه جامع اطلاعات و مدیریت موقوفات و بقاع متبرکه از اقدامات مهم سازمان اوقاف است و هر میزان در روند اجرای برنامه ها شفاف عمل کنیم و در شبکه های عمومی نیز منتشر کنید، در ترویج و تبلیغ فرهنگ وقف اثرگذار است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شفافیت و ارائه اقدامات سازمان اوقاف و امور خیریه به مردم را موجب ترویج و توسعه فرهنگ وقف دانست و تصریح کرد: با این اقدامات مردم احساس خواهند کرد که اموال وقفی شان چگونه مدیریت می شود.

وی اقدام سازمان اوقاف در خصوص ایجاد سامانه جامع موقوفات را الگویی برای سایر بخش های دولت دانست و گفت: تجربه اوقاف در این بخش در زمینه رویکردهای دولت الکترونیک، بسیار مفید است.

*یارانه ای که به هر نشریه و روزنامه داده می شود، در سایت ها منتشر خواهد شد


جنتی با اشاره به اینکه هم اکنون در این وزارتخانه برای شفاف سازی در خصوص توزیع یارانه مطبوعات، ضابطه تعریف شده که برروی سایت منتشر شده است، افزود: از این پس مبالغی که به عنوان یارانه به هر نشریه و روزنامه داده می شود، در سایت ها منتشر خواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سرمایه گذاری و عمران موقوفات را بسیار مهم دانست و تاکید کرد: سرمایه عظیم موقوفات در اوقاف باید حراست شود و برای افزایش آن ها و جلوگیری از رکودشان تلاش شود.

وی بر استفاده از معماری های سنتی در عمران و آبادانی موقوفات و امامزادگان تاکید و بیان کرد: عمران و آبادانی امامزادگان و موقوفات در راستای تبدیل آنان به قطب فرهنگی کشور بسیار مهم است.

جنتی بر بهره گیری از ظرفیت تمام رسانه ها در راستای ترویج و تبلیغ فرهنگ وقف تاکید و تصریح کرد: ساخت فیلم های مستند در خصوص موقوفات و امامزادگان، انتشار نشریات بصورت ماهانه و انعکاس اخبار و اطلاعات که هم اکنون نیز به خوبی در سایت سازمان صورت می گیرد، در ترویج این سنت حسنه تاثیرگذار است.

*تربیت ۲۵۰ هزار حافظ طی یکسال توسط سازمان اوقاف


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلام اینکه مطالب و اطلاعات موثق از امامزادگان در قالب کتاب منتشر شود، گفت: آشناسازی و معرفی امامزادگان به مردم در جذب و اقبال آنان به سمت امامزادگان به عنوان قطب های فرهنگی بسیار تاثیر گذار است.

وی با تاکید بر برخورد با خرافه گرایی ها در امامزادگان، افزود: برنامه ها و اقدامات فرهنگی که هم اکنون در امامزادگان در حال اجراست، بسیار تاثیرگذار و قابل توجه است، بویژه طرح تربیت حافظان قرآن که الحمدالله با همت اوقاف به خوبی در حال شکل گیری است و تربیت ۲۵۰ هزار حافظ طی یکسال توسط این سازمان، بسیار مهم و قابل تشکر است.

جنتی ادامه داد: ترتیل خوانی و انس با قرآن در امامزادگان در جهت بهره گیری از این گنجینه مهم دین اسلام، بعنوان راهی برای دستیابی به سبک زندگی اسلامی از طرح های تاثیرگذار اوقاف است. برای تخصیص اعتبارات مصوب دولت در خصوص مساجد، پیگیری های لازم را از معاونت راهبردی و نظارت ریاست جمهوری انجام خواهم داد.

وی در پایان بر ارتباط هرچه بیشتر سازمان اوقاف و امور خیریه با سازمان ها و وزارتخانه های اوقاف دیگر کشورها در جهت استفاده و کسب تجربیات و ارائه تجربیات به آنان تاکید و خاطرنشان کرد: حضور وزیر اوقاف کشور سوریه در ایران و مباحث مطرح شده و امضای تفاهم نامه ها بسیار مهم و تاثیرگذار بود و امیدوارم این ارتباط با دیگر کشور ها نیز برقرار شود.