کد خبر: 59924

وزیر بهداشت با عنوان این مطلب که وفور دارو تا ۴ ماه آینده خیلی بهتر خواهد شد، افزود: بر اساس برنامه ریزی که انجام داده ایم، تا پایان عمر دولت یازدهم، وابستگی به واردات دارو کاهش خواهد یافت.

به گزارش افکارنیوز ، وزیر بهداشت با عنوان این مطلب که اگر نظام سلامت بر همان ریل گذشته حرکت کند قطعا مردم و کشور با مشکلات جدی مواجه خواهند شد، اظهارداشت: رئیس جمهور برای حوزه سلامت برنامه دارد و آن را اعلام خواهند کرد.

دکتر سیدحسن هاشمی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری به ارائه گزارشی از عملکرد ۱۰۰ روزه وزارت بهداشت پرداخت و گفت: در شروع کار با بیماری وبا مواجه شدیم اما اجازه ندادیم گرفتارمان کند.

تلاش برای تامین دارو


وی به وضعیت دارو اشاره کرد و افزود: آن زمان مردم در تامین دارو مشکل داشتند که با تلاشهای شبانه روزی همکاران در مرزهای سیستان و بلوچستان، کرمان و همچنین حاشیه تهران، سعی کردیم همزمان کمبودها به سرعت برطرف شود.

هاشمی با اشاره به اختصاص ۱۸۰۰ میلیارد یارانه دولت بابت مابه التفاوت نرخ ارز، گفت: اقداماتی که انجام گرفت باعث شد قیمت داروها تا دو سوم کاهش پیدا کند اما در مقایسه با ۲ سال قبل هنوز خیلی گران است.

وزیر بهداشت در ادامه به هماهنگی بین بخشی به عنوان یکی از اقدامات ناملموس در ۱۰۰ روز گذشته اشاره کرد و افزود: سلامت، مشکل دوم کشور است و بیمه ها قادر به حمایت نیستند و روز به روز تحمیل هزینه های سلامت به مردم بیشتر می شود.

وی با عنوان این مطلب که اگر نظام سلامت بر همان ریل گذشته حرکت کند قطعا مردم و کشور با مشکلات جدی مواجه خواهند شد، گفت: رئیس جمهور برای حوزه سلامت برنامه دارند و آنها را اعلام خواهند کرد. حوزه سلامت در این دوره دچار تحول خواهد شد.

هاشمی در ارتباط با سهم مردم از پرداخت هزینه های درمان، افزود: قرار بود طبق برنامه پنجم توسعه کشور، تا دو سال آبنده این سهم به کمتر از ۳۰ درصد برسد ولی برعکس شده و دو سال قبل که این عدد ۵۴ درصد بوده امروز کمتر از ۶۵ درصد نیست.

تنها راه حل نظام سلامت برای برون رفت از بحران مالی


وزیر بهداشت ادامه داد: آنچه ما فکر کرده ایم، این است که بایستی خدمات را واقعی کنیم. زیرا، ما بابت هر شب بستری ۵۰ هزار تومان اضافه پرداخت کرده ایم. با توجه به آمار ۲۲ میلیون بستری در کشور، رقمی که اضافه پرداخت می کنیم، خیلی زیاد است. همچنین، با توجه به اینکه ۴۲۰ هزار پرسنل در بخش بهداشت و درمان کشور مشغول فعالیت هستند، پولی که دولت در بودجه عمومی برای حقوق و دستمزد دیده است تنها برای ۲۷۰ هزار نفر است. لذا، می بینیم که مشکلات زیادی در تامین منابع مالی وزارت بهداشت وجود دارد که می بایست با مدیریت دقیق، آنها را ساماندهی کرد.

وی از بیمارستان به عنوان یک واحد اقتصادی کوچک و سودآور نام برد و گفت: راه حل صحیح برای برون رفت از مشکلات مالی مالی حوزه سلامت، این است که بیمه ها خرید خدمت انجام دهند.

هاشمی با اعلام اینکه وزارت بهداشت در حال حاضر ۷۸۰ میلیارد تومان از بیمه ها طلب دارد، افزود: ما باید به جای صندوقهای بیمه ای، صنعت بیمه داشته باشیم. بطوریکه قدرت خرید خدمت بیمه ها به ۵ برابر قدرت فعلی برسد تا بتوانیم قیمتهای خدمات پزشکی را واقعی ببینیم. از همین رو، باید منابع مالی پایدار برای بیمه ها تعریف کنیم. بیمه وقتی کارآمد شد، خودش هزینه ها را کنترل می کند.

وفور دارو تا ۴ ماه آینده


وزیر بهداشت در پاسخ به سئوالی در مورد وضعیت بازار دارویی کشور، گفت: خوشبختانه جامعه باور کرده که می توانیم دارو را مدیریت کنیم، به طوریکه کمبودها خیلی کاهش پیدا کرده است. اما یکی از مشکلات در بحث دارو، خود جامعه پزشکی است که در بعضی موارد اصرار بر تجویز داروی خارجی دارد که مشابه ایرانی آن در بازار وجود دارد و هیچ تفاوتی به لحاظ کیفی ندارند.

هاشمی در مورد داروهای بیماران خاص نیز گفت: داروهای این قبیل بیماران را تا آخر امسال تامین کرده ایم و از سال آینده بر تولید داخلی تکیه خواهیم کرد و اگر لازم باشد پشت پرده ماجرای داروهای بیماران خاص را با مردم تشریح می کنیم. زیرا، انجمنها و کمپانی ها نباید به وزارت بهداشت فشار بیاورند و کمبودهای کاذب را به جامعه القاء کنند.

وزیر بهداشت همچنین از رایگان بودن داروهای بیماران خاص خبر داد.

وضعیت پزشک خانواده


هاشمی در ادامه ارائه گزارش ۱۰۰ روزه از حوزه سلامت، به برنامه پزشک خانواده اشاره کرد و افزود: از مجموع ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده برای پزشک خانواده در سال جاری، تنها ۲ درصد آن در دولت گذشته و فعلی پرداخت شده است. از همین رو، بهترین کار این بود که جلوی اجرای روند قبلی را گرفتیم و دو تیم مامور آسیب شناسی برنامه شدند. در حال حاضر نیز مشکلات مشخص است و در صدد برطرف کردن آنها هستیم.

وی با اعلام اینکه از سال آینده در همه استانها یک شهر به صورت پایلوت این برنامه را اجرا خواهد کرد، گفت: البته اجرای این برنامه با رعایت قواعد و تامین منابع مالی خواهد بود. چون قرار بود اول در برنامه ۵ ساله اجرا شود ولی بعد در سخنرانی عنوان کردند ۲ ساله و بعد هم گفتند که می خواهیم یک ساله اجرا کنیم. اما، یکی از مشکلات حاشیه شهرها هستند که فکری برای آنها نشده است. لذا، بهترین کار این بود که مسیر قبلی را ادامه ندادیم.

وزیر بهداشت در پایان اظهارداشت: از مردم انتظار صبوری و امید به آینده را دارم و مطمئن باشند که دغدغه جدی دولت تدبیر و امید، سلامت مردم است.