کد خبر: 60248

اتباع پناهنده و غیرمجاز افغانی در حالی ۳۵ سال میهمان ناخوانده ایرانی ها محسوب می شوند که بر اساس آمارها سرانه هر دانش آموز افغانی ۴.۵ میلیون تومان و هزینه نگهداری از هر افغانی در کشور روزانه بیش از ۱۵ هزار تومان است.

به گزارش افکارنیوز ، مسلمان هستند و همسایه دیوار به دیوار ایران با چشمان بادامی. میهمانانی ناخوانده که ۳۵ سال است بر سر سفره ایرانیان پذیرایی می شوند. مهاجران افغان از سال ۱۳۵۷ با آغاز جنگهای سخت میان مجاهدین افغان و شوروی سابق از این کشور مهاجرت و به کشورهای مختلف پناه بردند. در ایران آغاز مهاجرت افغانها همزمان بود با جنگ ایران و عراق. آن زمان حضرت امام خمینی (ره) سپاه و بسیج را مکلف کرد تا با افغانهای مهاجر همکاری کنند.

امام خمینی: از آوارگان افغانی پذیرایی کنید

گفته امام این بود که ما مسلمانیم، آن ها هم مسلمانند، ما باید از آنها پذیرایی کنیم. آواره هایی که از افغانستان در ایران هستند مشکلات زیادی دارند. البته ملت خیلی کمک می کند در همه این امور، لکن اینطور نیست که کمک ملت کافی باشد. دولت است که متکفل این امور است و مسئول این امور است و همینطور مهمان هایی که داریم، خوب افغانستانی هستند، مسلمان هستند یا فرض کنید که عراقی هستند یا بیچاره ها را از خانه هایشان دور کردند، مالشان را بردند، خودشان را فرستادند اینجا، خوب باید چه کرد با اینها؟ نباید اینها را پذیرایی کرد؟ "

گفته های امام خمینی رحمه الله موجب شد تا دولت وقت ایران مرز را به روی افغانها باز کند. البته در آن سالها افغانها مکلف به پرداخت وجه و یا ارایه گذرنامه و ویزا نبودند. بیشتر افغانها به استان خراسان سرازیر شده و مناطق تربت جام، تربت حیدریه و شهر مشهد مملو از افغانهای مهاجر شد، همچنین تعدادی از آنها بتدریج به سایر استانهای دیگر از جمله تهران، شیراز و اصفهان و قم هم رفتند.

ورود ۳ میلیون افغانی در دوران دفاع مقدس به ایران

مهاجران عادی افغان در طول دوران دفاع مقدس که ایران درگیر جنگی تحمیلی بود آرام آرام به کارهای شخصی مشغول شدند، کار در ساختمان ها، دامداری ها و بخش کشاورزی عمده ترین محل کسب درآمد افغانها بود. وضعیت اقتصادی افغانها گاهی رو به وخامت می رفت و گاهی هم بهتر می شد. با این حال بر اساس آمار ارائه شده سه ملیون مهاجر افغان بتدریج وارد ایران شدند.

ولی سوال این است که آیا این میهمانان خوش نشین تنها برای مدتی ایران را به عنوان کشوری امن برای زندگی موقت انتخاب کردند؟ پاسخ به این پرسش کاملا روشن است چرا که افغانهای مهاجر در ایران بتدریج با یکدیگر پیوند خویشاوندی بستند و تعدادی هم با دختران و پسران ایرانی ازدواج کردند. زندگی آرام همراه با امنیت افغانها در ایران موجب شد تا آنها ایران را خانه دوم خود تصور کنند. برخی از آنها زمین و املاک شخصی را خریداری کرده و برخی حتی دیگر حاضر به بازگشت به افغانستان نبودند. اما برخلاف تمامی چشم پوشی های دولت ایران متاسفانه رسانه های بیگانه و معاند نظام اعلام می کردند که ایران در مقابل نگهداری و میزبانی از پناهندگان و اتباع افغان مبالغ کلانی از سازمان ملل گرفته است در حالیکه اسناد وزارت کشور چیز دیگری می گوید.

هزینه نگهداری از هر افغانی در ایران روزانه ۵ دلار

سید محمد تهوری معاون وزیر کشور و مدیرکل اتباع خارجه در دولت نهم می گوید: رسانه های خارجی همیشه خبر از کمکهای میلیاردی برای افغانها به ایران داده اند در حالی که بنده اعلام می کنم میانگین کمکهای مالی که از سوی مجامع بین المللی برای پناهندگان شده سالانه برای هر تبعه افغان ۱۰ دلار بوده است. این در حالی است که ایران برای هر افغانی پناهنده روزانه ۵ دلار هزینه کرده است.

نکته قابل تامل و البته جالب این است که برخی از افغانهای پناهنده ایران حق میهمانی را تمام کرده و در هشت سال دفاع مقدس به عنوان یک مسلمان در برابر حمله دشمنان ایران دوش به دوش رزمندگان ایرانی جنگیدند و در این راه مجروح و حتی به شهادت رسیدند و این نهایت قدردانی و سپاس ملت بزرگ ایران را به همراه دارد. ولی بعد از هشت سال دفاع مقدس ماجرای حضور افغانها در ایران با ورود غیرقانونی مهاجران دیگر افغانی طعم تلخی برکام برخی ایرانیان برجای گذاشت. رد پای برخی از افغانها مهاجر و غیرمجاز در پرونده های تجاوز، فساد، تبهکاری و قتل همراه با خرید و فروش و قاچاق مواد مخدر در دستگاه قضایی ایران جای تامل داشت تا جائیکه آمارهای دستگاه قضایی تعداد متخلفان افغانی در ایران را مشخص کرده است.

۶ هزار زندانی افغانی در زندانهای کشور

بر اساس آمار قوه قضائیه حدود ۶ هزار زندانی خارجی در کشور وجود دارد که اکثر این زندانیان افغانیهای غیرمجاز هستند که به دلیل جرائم مرتبط با مواد مخدر و نزاع منجر به قتل محکوم شده اند.


هزینه هر دانش آموز افغانی سالانه ۴/۵ میلیون تومان

علی عبداللهی معاون وزیر کشور می گوید: سالانه ۴۰۰تا ۴۵۰میلیون دلار هزینه دانش آموزان افغانی در کشور است و هر سال حدود ۲۸۵ هزار دانش آموز افغانی مجاز در مدارس کشور تحصیل می کنند. این در حالی است که ۱۴۰۰ مدرسه در ایران ویژه دانش آموزان افغانی است.

آمار دیگر وزارت کشور می گوید: هم اکنون ۲۰۰ هزار پناهنده افغانی از خدمات بیمه همانند شهروندان ایرانی استفاده می کنند و انها می توانند در هر کجای ایران که بخواهند زندگی کنند و از تمامی خدمات رفاهی کشور همانند سایر شهروندان استفاده کنند. به نحوی که جانت یون خنک لیم دستیار ویژه کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل هم که چندی پیش وارد ایران شده بود با مشاهده این اقدامات مراتب تقدیر و تشکر خود را از دستگاههای متولی ایران اعلام کرد.

هشدار وزارت کشور به افغانها کار ساز نبود

ولی سوال این است که آیا پناهندگان افغانی و اتباع غیرمجاز می توانند برای همیشه در کشور زندگی کنند؟ چرا این اتباع به کشور خود باز نمی گردند؟ این پرسشها در حالی مطرح می شود که در سالهای گذشته طرح آمایش ویژه اتباع در کشور اجرایی شد و به تمامی افغانی ها اعلام شد که اگر در این طرح شرکت نکنند به عنوان اتباع غیرمجاز و قاچاقی دستگیر و از کشور اخراج می شوند. این طرح موجب شد تا حدود ۴۵۰ هزار افغانی غیرمجاز شناسایی شده و ویزای آنها تا ۱۵ شهریور ماه ۹۲ تمدید شود و در همان تاریخ ایران را ترک کنند.

این هشدار وزارت کشور موثر نبود چرا که با رایزنی مسئولان افغان و کمیساریا این اقدامات متوقف شد! نکته قابل تامل این است که بر اساس تفاهم نامه سه جانبه ایران، افغانستان و کمیساریا قرار بود دولت افغانستان شرایط لازم را برای پذیرش پناهندگان افغان اعم از اشتغال و مسکن و زمین کشاورزی آماده کند ولی طرف افغانی قصد انجام این کار را ندارد چرا که به گفته یکی از مسئولان وزارت کشور افغانستان هنوز بسترهای لازم را برای پذیرش افغانهای مقیم ایران آماده نکرده است.

عزیر کاظمی مدیرکل اتباع خارجه وزارت کشور در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: افغانها تمایلی برای بازگشت به کشور خود ندارند چرا که افغانستان را هنوز کشوری نا امن و بدون بازار کار می دانند.

نکته قابل تامل این است که همچنان اتباع غیرمجاز از راههای قاچاق وارد کشور می شوند. به گفته ساکنان شهرهای مرزی افغانها برای ورود به کشور از ۲۰۰ تا یک میلیون تومان هزینه به قاچاقچیان پرداخت میکنند.