کد خبر: 60663

معاون امور شهری و فضای سبز شهرداری منطقه ۳ از لایروبی قنات عباس آباد به عنوان یکی از پرآب ترین قنات های شهر تهران خبر داد.

به گزارش افکارنیوز ، رضا مددی افزود: قنات عباس آباد که ۴۵۰ لیتر در ثانیه آب دهی دارد هم اکنون جهت آبیاری فضای سبز حاشیه بزرگراه شهید مدرس، شهید همت، بوستان طالقانی و مصلی مورد استفاده قرار می گیرد که عملیات لایروبی آن از سوی این منطقه در حال اجرا می باشد که این موضوع باعث افزایش میزان آب این قنات خواهد شد.

وی در ادامه لایروبی قنات واقع در بزرگراه کردستان تقاطع خیابان رشید یاسمی و ده ونک را از دیگر اقدامات اداره مسیل ها و قنوات این منطقه عنوان کرد و افزود: از سوی دیگر کانال زرگنده در تقاطع بزرگراه شهید همت نیز از طریق زهکشی و با استفاده از تجهیزات مکانیکی و دستی و به طول ۲ کیلومتر لایروبی و پاکسازی شد.

معاون امور شهری و فضای سبز شهرداری منطقه ۳ در خصوص اهمیت قنات ها گفت: آبیاری بخش وسیعی از بوستان ها و فضای سبز موجود در این منطقه با هدایت و انحراف مسیر قنات های موجود انجام می شود.

وی افزود: منطقه ۳ تهران دارای قنات های متعدد و پرآبی است که از جمله قنات های مهم آن می توان به عباس آباد، یوسف آباد، بهجت آباد، قلهک، جعفری، هدایت، چمنی، چالهرز، سفارت روسیه و کبری اشاره کرد.

معاون امور شهری و فضای سبز شهرداری منطقه ۳ با اشاره به لزوم توجه به قنات ها به عنوان یک میراث مهم و ارزشمند تاریخی و منشا اصلی توسعه شهرو حیات مدنی تهران در قرن گذشته تصریح کرد: مدیریت شهری منطقه با رسیدگی و لایروبی مستمر قنات ها و تأمین آب آبیاری قطعات فضای سبز تلاش کرده است در جهت ابقاء و حفاظت از آنها به عنوان زیرساخت حیات بخش در امر توسعه شهری تلاش کند.