کد خبر: 6092

یک دکتر داروساز در پاسخ به چرایی فروش بدون نسخه داروهایی چون آنتی بیوتیک ها، به یکی از مشکلات بزرگ داروخانه ها اشاره و عنوان کرد: پای درد و دل داروسازها که بنشینید ممکن است بگویند از تحویل داروهای غیر O. T. C (بدون نسخه) امتناع می کنند و آن را غیرقانونی می دانند اما صاحب داروخانه با آن ها برخورد و صراحتا به آنها اعلام می کند" اگر نمی توانید کار کنید، به یک داروخانه دیگر بروید" .

دکتر الهام قهرمانی افزود: این موضوع را با انجمن داروسازان هم در میان گذاشته و از آن ها درخواست کرده ایم با این مساله به طور قاطع برخورد کنند و مجوز تاسیس داروخانه را به غیر از دکتر داروساز ندهند و با تخلفات برخورد کنند تا پای امور غیرقانونی به داروخانه ها باز نشود. متاسفانه تعداد داروخانه های اجاره ای در تهران کم نیست.


قهرمانی با بیان اینکه دکتر داروساز می تواند داروهای O. T. C را بدون احتیاج نسخه به افرادی که به داروخانه مراجعه می کنند، عرضه کند، هشدار داد: متاسفانه داروهای زیادی در کشور ما در قالب O. T. C عرضه می شوند اما در فهرست داروهای O. T. C قرار ندارند.


وی ادامه داد: مردم ما بسیار راحت به داروخانه می روند و مدعی هستند که داروهای تزریقی را هم باید بدون نسخه دریافت کنند. البته داروسازان با این موضوع مخالفت می کنند، مگر آنکه اشخاص حاضر در داروخانه، دکتر داروساز نباشند. در مواردی ممکن است مسئول خرید یا نسخه پیچ در زمان عدم حضور مسئول فنی این خطا را مرتکب شوند.


وی افزود: بسیاری اوقات پیش می آید که بیمار آموکسی سیلین می خواهد در حالی که آنتی بیوتیک ها در فهرست O. T. C قرار ندارند و برخی بیماران تصور می کنند می توانند این دارو را دریافت کنند و تاسف آور است که اغلب هم در قبال مقاومت ها، پرخاشگری می کنند.


قهرمانی با تاکید بر اینکه داروهای O. T. C محدودیت عرضه دارند، گفت: البته باید قبل از دادن هر داروی O. T. C حتی داروهای پیش پا افتاده، سابقه بیماری و علت استفاده از آن سئوال شود تا اگر بیمار مسیر اشتباه را می رود دکتر داروساز او را هدایت کند.


این داروساز درباره علت عدم پاسخ دهی و مشاوره مطلوب داروسازان به بیمارها اظهار کرد: دکترهای داروساز علی رغم اینکه سطح درآمدی بالایی ندارند با تمام توان فعالیت می کنند و تمایل دارند تمام آنچه را که در دانشگاه آموخته اند به مراجعان عرضه کنند اما متاسفانه دستشان در برخی موارد بسته است.