کد خبر: 6116

آیت الله جوادی آملی با توصیه بر تولید محصولات فاخر جهانی در حوزه هنر بیان داشت: هنرمند، یک وقت هنرمند محلّی است یک وقت هنرمند منطقه ای است و یک وقت هنرمند بین المللی. ما اگر بخواهیم حرف هایمان به خارج برسد و با این ماهواره ها، با این اینترنت ها، مقابله بکنیم باید هنرمند بین المللی باشیم, وگرنه هنرمند محلّی مشکل را حل نمی کند.

رئیس سازمان بسیج هنرمندان و جمعی از هنرمندان بسیجی با حضور در محل بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با آیت الله جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار آیت الله جوادی آملی در سخنانی با عرض تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه و گرامیداشت سالروز شهادت شهید آوینی گفت: در آستانه شهادت صدیقه کبرا (سلام الله علیها) هستیم این سوگ را هم به پیشگاه ولیّ عصر تعزیت عرض می کنیم و سالروز شهادت آن سیّد بزرگوار جناب آقای آوینی را هم ارج می نهیم و حشر ایشان را با شهدای کربلا و پایان کار شما هنرمندان الهی, اسلامی را هم به سعادت و صلاح و فلاح مسئلت می کنیم!

وی با تبیین جایگاه انگیزه و اندیشه در هنر افزود: کاری که به عهده هنر و هنرمندان است البته محدود است بخشی از انسان با اندیشه اداره می شود که حوزه و دانشگاه متولّیان این بخش اند بخشی هم با انگیزه اداره می شود که رهبران هنرمند و هنردوست متولّی این کارند.


استاد برجسته حوزه علمیه قم ادامه داد: مسئله انگیزه را با فکر نمی شود رهبری کرد, چه اینکه مسئله اندیشه را هم خیلی با هنر نمی شود هدایت کرد. حرف اول در عمل را انگیزه می زند؛ یعنی بخش اراده, نیّت, اخلاص, تصمیم, قصد. خیلی از موارد است که انسان به چیزی جزم دارد ولی از جزم کاری ساخته نیست [بلکه] از عزم کار ساخته است.


وی با اشاره به این مطلب که بخش انگیزه, اراده, تصمیم, نیّت و اخلاص را هنر به عهده دارد، افزود: هنر, کار اساسی که دارد آن کلید اساسی دست هنر است که این متولّی انگیزه را، یا نگذارد به بند کشیده بشود یا اگر به بند کشیده شده کم کم این بندها را یکی پس از دیگری باز کند، دست و پای دل را باز کند تا او بتواند خوب تصمیم بگیرد. اینکه می بینید کسی حالا یا شعر آئینی یا غیر آئینی اشک می ریزد اشک برای آن انگیزه است نه برای اندیشه, علم که آدم را نمی گریاند اینکه می گریاند این عاطفه است و انگیزه است و عزم است.


آیت الله جوادی آملی در فراز دیگری از فرمایشات خود با تقسیم هنر به هنر نازل و متنزل گفت: هنر نازل بیش از محدوده خیال را تعریف نمی کند، لذت زودگذری دارد یا تأثیر زودگذری دارد اما هنر متنزّل از جای بلند آمده، دست آدم را می گیرد بلند می کند و به بالا می برد.


وی بیان کرد: فرق هنر نازل و هنر متنزّل همان فرقی است که برای مثال بین اشعار منوچهری دامغانی و اشعار مرحوم حافظ است. ما یک شعر نازل داریم یعنی از همین جا برخاست یک شعر متنزّل داریم که از جای بلند آمده پایین, این هنر یک معنای عقلی را خوب فهمیده بعد این را پایین آورده در محدوده متخیّله از متخیّله داده به خیال از آ نجا داده به حس شده یک غزل چون از بالا آمده این مثل یک طناب آویخته است به انسان می گوید این طناب را بگیر و برو بالا این انسان و جامعه را عاقل می کند.


وی با توصیه به هنرمندان در تولید هنر متنزل گفت: هنر آن است که متنزّل باشد از جای دیگر بیاید نه از حس به خیال و از خیال به حس نظیر بعضی از این فیلم ها که پیامی ندارد این مثل دیوان شعر دامغانی است او خیلی هنرمندانه شعر می گوید انسان را متحیّر می کند [اما] پایانش می بینیم یک خمر است و یک مدح سلطان.


این مرجع تقلید با بیان این مطلب که رسانه های گروهی باید دلیل مردم باشند نه دلاّل, خاطر نشان کرد: رسانه های گروهی و سینماها باید دلیل مردم باشند نه دلاّل؛ بسیاری از این رسانه های گروهی، گاهی دلاّلی می کنند یعنی می بینند چه کسی پول بیشتری می دهد چه کسی خدمات بیشتری ارائه می کند, این نمی تواند جامعه را زنده نگه بدارد اما اگر جامعه را راهنمایی بکند و دلیل باشد، در این صورت حرف های متنزّل را می زند.


وی راهکار اسلامی شدن سینماو دیگر هنرها را مورد اشاره قرار داده، گفت: برای اینکه سینماهای ما, هنرهای ما، اسلامی بشود یک سواد درس خوانده کامل می خواهد یا آدم خودش داشته باشد یا از یک دانشمند یاد بگیرد (یک) بعد از اینکه این را یاد گرفت در عاقله خودش بپروراند (دو) بعد بدهد به متخیّله (سه) بعد خروجی اش می شود هنر دینی (چهار) می شود هنر متنزّل.


آیت الله جوادی آملی با توصیه بر تولید محصولات فاخر جهانی در حوزه هنر بیان داشت: هنرمند، یک وقت هنرمند محلّی است یک وقت هنرمند منطقه ای است و یک وقت هنرمند بین المللی. ما اگر بخواهیم حرف هایمان به خارج برسد و با این ماهواره ها، با این اینترنت ها، مقابله بکنیم باید هنرمند بین المللی باشیم, وگرنه هنرمند محلّی مشکل را حل نمی کند.