کد خبر: 6372

  لاغری و تناسب اندام یکی از دغدغه هایی است که در دهه های گذشته بسیار بیشتر مورد توجه مردم و بالاخص زنان قرار گرفته است. روی آوردن به انواع رژیم ها مانند آب درمانی و رفتن به باشگاه های بدنسازی با عناوین مختلف و استفاده از مکمل های دارویی که توسط مربیان بدنساز تجویز می شود طی سال های اخیر در زیر پوست شهر ریشه دوانده است.

اما لاغری و تناسب اندام به چه قیمتی؟

همواره شاهد هستیم که هشدارهای مختلفی در خصوص رژیم های غذایی متفاوت داده می شود که زیاده روی در این مسیرها سلامت روحی و جسمی فرد را تحت تأثیر قرار می دهد و همچنین استفاده از قرص هایی که در باشگاه ها به صورت غیرمجاز به عنوان چربی سوز به زنان توصیه می شود و اغلب عوارض جبران ناپذیری را به دنبال دارد و هم اکنون نیز در تعدادی از باشگاه ها شاهد اینگونه تجویز ها که به صورت غیرقانونی توزیع می شود هستیم.

در این میان نباید از اثرات تبلیغات ماهواره ای و قدرت اقناع کنندگی این رسانه ها برای همراه کردن مخاطبان با خود غافل بود چرا که اکثر این داروهای قاچاق بواسطه همین تبلیغ ها وارد کشور می شود و قارچ گونه در محافل خصوصی پخش می شود.

اما در چند سال اخیر پدیده ای که باعث تشدید نگرانی ها شده است استفاده از مواد مخدر با عناوین و نام های متفاوت است که توسط آرایشگران برای بانوان تجویز می شود، زنانی که در آرایشگاه ها گلایه از عدم تناسب اندام خود دارند با جملات وسوسه آمیزی مواجه می شوند مانند اینکه با استفاده از این قرص ها هر روز یک کیلو لاغر می شوید، لاغری قطعی و بدون بازگشت است و باعث افتادگی عضلات بدن نیز نمی شود و در بعضی از این مواقع خانم ها در مقابل این وسوسه ها تسلیم می شوند.

حقیقت پشت پرده قرص های لاغری چیست؟

به دنبال یافتن حقیقت این قرص ها، به تعدادی از آرایشگاه های غرب تهران سری زدم و پس از چند آرایشگاه که از این موضوع به ظاهر اظهار بی اطلاعی می کردند به مورد جالبی برخورد کردم آرایشگاهی که واحد مشاوره زیبایی داشت با مشاور زیبایی این سالن هم صحبت شدم و از او خواستم راه حلی را برای لاغری سریع و بدون بازگشت به من نشان دهد: وی از قرص هایی صحبت کرد که لاغری زودهنگام را به دنبال دارد.

یکی دیگر از آرایشگران گفت: یک سری داروها وجود دارد که می گویند گیاهی است اما از آنجا که خطرناک است و ممکن است عوارض جبران ناپذیری داشته باشد ما به کسی آن را تجویز نمی کنیم و از آنجا که این داروها بر روی هر فرد اثرات متفاوتی می گذارد نمی شود آن را برای تمام افراد تجویز کرد.

وی ادامه داد: تینوئید نام قرصی است که آن را در داروخانه ها پخش نمی کنند و ظرف یک روز حدود دو کیلو از وزن فرد کاسته می شود و به احتمال زیاد در آن شیشه به کار رفته است و من هم از آن استفاده کردم و یکی از عوارض آن این است که به صورت ناگهانی فرد را لاغر می کند.

این آرایشگر از تجربه خود در استفاده از این قرص ها گفت: من بعد از استفاده از آن دچار تپش قلب شدید شدم و در یک هفته ۱۰ کیلو وزن کم می کردم، داروخانه ها آن را نمی فروشند و در صورتی که افراد آشنا داشته باشند و پول بیشتری به آنها داده شود این قرص را در اختیار افراد قرار می دهند و خیلی از دوستان هستند که آن را خوردند و دچار تپش قلب شدید شدند.

وی از عوارض استفاده از تینوئید گفت: گفته می شود که اعتیاد آور نیست ولی بعد از استفاده فرد به هیچ عنوان اشتها ندارد، فقط می تواند آب بخورد و عوارضی مشابه شیشه را دارد و کاملا فرد را لاغر می کند.

این آرایشگر از قیمت این قرص ها گفت: در ایران عرضه آن ممنوع است و هر عدد ۳ هزار تومان است و برای هر ماه در حدود یک میلیون تومان باید هزینه شود.

خانم دیگری که در آرایشگاه بود، گفت: در یکی از آرایشگاه ها به وضوح استفاده از شیشه را برای لاغری و زیبایی اندام به من پیشنهاد دادند و هر وعده آن اندازه یک عدس بود و برای ده روز، ۷۵۰ هزار تومان باید پرداخت می کردم که چون اعتیاد دوستانم را به شیشه دیده بودم از استفاده آن منصرف شدم.

اما جالب اینجا بود که این مشاور زیبایی بر اعتیاد آور نبودن آن در کوتاه مدت اصرار داشت.

ربابه شیخ الاسلامی کارشناس تغذیه با تاکید بر بسیج ملی اطلاع رسانی در موضوعی که امروزه تقاضا برای آن در جامعه رو به افزایش است، افزود: یک عده از پزشکان در مطب شان رژیم های غذایی تجویز می کنند که کارشناسان تغذیه آنها را قبول ندارند.

وی همچنین از سوء مصرف ماده مخدر شیشه در بین خانم ها برای لاغری خبر داده و گفته بود: شیشه چون اشتها را از بین می برد، در آرایشگاه های زنانه نسبت به مصرف این ماده خطرناک توصیه می شود.

شیخ الاسلام در ادامه به گرایش روز افزون نوجوانان و جوانان برای داشتن اندامی تراشیده و عضلانی اشاره کرد و افزود: متاسفانه شاهد تبلیغات هیکل های تراشیده در فیلم های خارجی هستیم که اثر سوء بر فکر و ذهن بچه ها دارد.

تحلیلگران اجتماعی و رفتار شناسان از شیوع استفاده از شیشه در آرایشگاه های زنانه، هشدار داده بودند و گفته بودند فرهنگ لاغری و باربی شدن در شهرها افزایش یافته است.

مجید ابهری، رفتار شناس و استاد دانشگاه گفته بود: در مناطق غرب تهران، برخی از آرایشگاه های زنانه، با استفاده از شیشه، مشتریان خود را به کاهش وزن ترغیب می کنند و یا قرص های لاغری در اختیار آنها می گذارند که حاوی مواد فراوان محرک و مخدر است.

وی با اعلام اینکه دیگر نمی توان خرده فروش ها را سر کوچه و خرابه های اطراف شهر جستجو کرد، از مسئولان خواسته بود فکری به حال بازاریابی چهره به چهره مواد مخدر صنعتی که در قالب داروهای کاهش وزن و اختلالات جنسی، توزیع و مصرف می شود، کنند.

غلامرضا خرم‏ جاه تحلیلگر مسائل اجتماعی نیز گفته بود: آمار موجود در کشور و تحقیقات نشان می‏ دهد که در میان زنان و دختران مصرف شیشه و در بین جوانان مصرف کراک بالا است.

اما هم اکنون وظیفه مسئولان است که هشدارها را جدی بگیرند و قبل از آنکه این قارچ های زیر پوستی شهر به آفت هایی تبدیل شود که نتوان جلوی آسیب های آن را گرفت حرکت جهادی را آغاز کنند و اجازه ندهند استفاده از شیشه، شیشه عمر سرمایه های جوان کشور را هر روز نازک تر کند.

آگاهی زنان و جوانان نسبت به عوارض جبران ناپذیر این داروها و هشدار نسبت به اعتیاد آور بودن استفاده از شیشه حتی در کوتاه مدت باید از اولویت های برنامه های سلامت رسانه ها مانند صدا و سیما قرار گیرد.