کد خبر: 63765

معاون حج، عمره و عتبات سازمان حج و زیارت گفت: تعداد زائران حاضر در عتبات تابه امروز ۴۲۰هزار نفر است که تا روز اربعین حسینی به بالای این تعداد خواهد رسید.

به گزارش افکارنیوز ، ناصر خدرنژاد در این باره گفت: برای اولین سال بحث ساماندهی انجام شده که از روز ۱۶ آذرماه ساماندهی را آغاز کردیم و زائران وارد عراق شدند و توسط شرکت شمسا، کارهایشان انجام و دارای برنامه حرکتی هستند.

وی در ادامه افزود: تقریبا ظرفیت زائران از سال گذشته دو برابر شده و در مرزها نیز تعداد زائران زیاد بود، ولی امروز تقریبا مرزها آرام شده و هنوز در برخی از مرزها زائرانی که دارای ویزا هستند کارهایشان در حال انجام است.

معاون حج، عمره و عتبات سازمان حج و زیارت تصریح کرد: در عراق هوا بسیار سرد است و حتی شاهد برگشت زائران بودیم که توصیه می کنیم مردم لباس گرم همراه خود داشته باشند و نکته ی دیگر اینکه زائران بلافاصله بعد از اربعین اقدام به برگشت نکنند زیرا واقعا برگشت این تعداد زائر امکان پذیر نیست و حتی الامکان ظرف ۴-۵ روز بعد از اربعین از عراق خارج شوند.

وی به وضعیت زائران آسیب دیده در حمله تروریستی سامرا اشاره و خاطرنشان کرد: تمامی زائران آسیب دیده با هواپیمای جمهوری اسلامی ایران به کشور بازگردانده و در بیمارستانی در شهریار بستری شدند و علی رغم اینکه این زائران به صورت انفرادی وارد سامرا شده و تحت پوشش بیمه نبودند، بیمه توسعه آنان را تحت پوشش خود قرار داد.