کد خبر: 63776

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور گفت: وقتی یک پزشک برای کسب درآمد وله سیری ناپذیر داشته باشد، نشان از آن است که آن پزشک به کار علمی و آموزشی نمی پردازد، بنابراین براساس معیارهای دنیا اجازه فعالیت این پزشکان متوقف می شود.

به گزارش افکارنیوز ، محمد رئیس زاده با اشاره به درآمدهای میلیاردی ۳۰۰ پزشک در حوزه سلامت که درصدی از درآمدهای آنان از طریق دریافت زیرمیزی و پرداخت نکردن مالیات است، اظهار داشت: این مسئله که یک درصدی از پزشکان از پرداخت مالیات فرار می کنند و درآمدهای میلیاردی نیز دارند، صحت دارد ولی تعداد آنان بسیار کم است، البته عدد درستی بنده ندارم ولی با شناختی که از حوزه سلامت دارم واقعاً درصد این افراد زیر ۱۰ درصد است.

وی در پاسخ به این پرسش که ولی همین درصد پایین پزشکان با درآمد میلیاردی متاسفانه در حوزه های مهمی از حوزه سلامت نقش آفرینی می کنند، افزود: شاید این ارقام بالا باشد ولی افرادی که این درآمدهای میلیاردی را دارند به نسبت تعداد جامعه پزشکی تعدادشان بسیار اندک است و قاطبه فعالین حوزه سلامت انسان های شریفی هستند که در شهرستان ها، روستاها و مناطق دور به خدمت می پردازند.

رئیس زاده در پاسخ به این پرسش که دقیقاً همین قاطبه پزشکانی که در مناطق دورافتاده به خدمت می پردازند از وجود این پزشکان با درآمدهای میلیاردی گلایه مند هستند، گفت: بله؛ این مسئله کاملاً درست است ولی در تهران و برخی شهرهای بزرگ تعدادی از پزشکانی هستند که چنین درآمدهای میلیاردی دارند.

وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به اینکه تعداد این پزشکان با درآمدهای میلیاردی اندک است بنابراین نظارت بر آنان نیز باید با درستی صورت پذیرد، افزود: ما نیز برای نظارت بر این پزشکان هیچ حرفی نداریم و سیستم های نظارتی کشور باید نظارتشان را قوی و علمی تر کنند و ما خودمان نیز به این مسئله ایراد می گیریم و نه تنها در پزشکی بلکه در تمام صنوف این مشکل وجود دارد.

رئیس زاده ادامه داد: بر اساس سقف درآمدهاف باید نظارت هایی صورت پذیرد و این مسئله هم برای پزشک و هم برای دیگر صنوف باید رعایت شود و نباید اینطور باشد که چون نظارتی وجود ندارد فرد هر مقدار که دوست داشته باشد درآمد کسب کند زیرا این مسئله اشکال دارد و در حوزه پزشکی این اشکال چشم گیرتر است زیرا وقتی یک پزشکی درگیر درآمد باشد و برای کسب درآمد وله سیری ناپذیر داشته باشد بنابراین وقتی این پزشک بر اساس معیارهای دنیا درآمدش از یک مقداری بیشتر شود نشان دهنده آن است که آن پزشک به کار علمی و آموزشی نمی پردازد و در زمینه تجدید دانش خود اقدامی نمی کند و مسلما این مسئله در کیفیت کار پزشکی تاثیر می گذارد و به عنوان یک شاخص به حساب می آید.

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور تصریح کرد: بنابراین اگر درآمد یک پزشک از یک درصدی بالاتر رفت نشان از آن است که این پزشک در بحث علمی و تربیت دانش خود اقدامی نکرده است و فقط کسب درآمد می کند. بر این اساس در برخی کشورها جلوی چنین درآمدهایی گرفته می شود و بر این مبنا آن پزشکی که درآمدش از یک درصدی افزایش پیدا کند دیگر اجازه فعالیت به وی نمی دهند و باید به مدت مثلا ۶ ماه دوره های ویژه ای را بگذراند و به مطالعه بپردازد.

رئیس زاده ادامه داد: بر این اساس سقف مالیات ها نیز به صورتی تعیین می شود که پزشک متوجه خواهد شد اگر از یک درصد مشخصی درآمدش بیشتر شود مالیات آن نیز بسیار افزایش پیدا می کند و متوجه می شود که کسب درآمد زیاد باعث افزایش داراییش نمی شود زیرا بر اساس شاخص های مالیاتی حتی بیش از ۹۰ درصد درآمد بازپس گرفته می شود. بر این اساس در برخی کشورها ضوابط مالیاتی به صورتی است که پزشک بالاتر از یک درصدهای مشخصی نمی تواند کسب درآمد کند که ما این شاخص ها را در کشورمان نداریم و این اشکال هم در سیستم های نظارتی مالیاتی ما و هم در حوزه وزارت بهداشت وجود دارد.

وی بیان داشت: متاسفانه یک سیستم سلامت الکترونیکی در کشور وجود ندارد و نمی توان به صورت مانیتورینگ مشاهده کرد که یک پزشک در روز چه تعداد و به چه میزانی فعالیت می کند و اگر چنین مانیتورینگی داشته باشیم می توان نظارت ها را نیز به خوبی انجام داد. مثلاً امروز ما شاهد آن هستیم که یک پزشک در ۵ یا ۶ مرکز خصوصی از صبح تا شب فعالیت می کند و حداقل زمان خود را نیز در بخش آموزشی می گذراند چون این نظارت و سامانه ها وجود ندارد. ما شاهد این ظلم در حوزه سلامت هستیم ولی باید عنوان کنم که درصد این پزشکان با درآمدهای میلیاردی در جامعه بزرگ پزشکی بسیار اندک است و نباید به خاطر این تعداد ناچیز پزشکان میلیاردی وجهه کل جامعه پزشکی را خراب کرد. زیرا افراد فوق تخصص و متخصص در همین تهران داریم که زیر ۴ تا ۵ میلیون تومان درآمد دارند.

رئیس زاده در پایان با اشاره به برخی درآمدهای میلیاردی پزشکان خاطرنشان کرد: البته این مسئله را نیز باید عنوان کنم که چنین پزشکانی فقط از حوزه سلامت کسب درآمد نمی کنند بلکه آزمایشگاهی دارند یا کار جانبی نیز انجام می دهند و فقط از طریق پزشکی به این درآمدها نمی رسند.