کد خبر: 67637

مدیرمسئول روزنامه جوان با اشاره به آسیب های انتشار هر مطلبی در فضای مجازی، گفت: اقدامات قوه قضائیه به اصلاح رفتار در فضای مجازی کمک می کند.

به گزارش افکارنیوز، عبدالله گنجی اظهار داشت: سایت ها و وبلاگ ها در فضای مجازی و سایبر حکم یک رسانه را دارند و باید توجه کرد آنچه که به عنوان قانون در مورد سایر رسانه ها اعم از مکتوب و غیرمکتوب وجود دارد، در مورد آنها نیز صدق می کند و افرادی که در این فضا فعالیت می کنند، باید نسبت به قوانین آگاه بوده و آن را رعایت کنند.

وی ادامه داد: به طور مثال در مورد یک روزنامه یا نشریه هرگونه توهین به اشخاص حقیقی یا حقوقی، انتشار مطالبی که به امنیت ملی خدشه وارد کند یا هر مطلبی که حکم جرم داشته باشد، با نظارت ویژه پیگیری شده و با آن برخورد می شود؛ پس چگونه است که برخی تصور می کنند، می توانند در فضای مجازی با ضریب امنیت بیشتری مطالب خود را منتشر کنند و به قوانین حاکم بر این حوزه توجه نمی کنند.

مدیرمسئول روزنامه جوان همچنین گفت: باید توجه کنیم که اگر تخلف در فضای مجازی از سوی مسئولان باشد، اثرات نامطلوب بیشتری در سطح جامعه دارد، چرا که آنها به عنوان نماد حاکمیت هستند و باید بدانند که در صورت عدم قوانین، مسائل قضائی برای آنها به دنبال دارد، چرا که به طور مثال قانون در این حوزه برای یک نماینده مجلس حق ویژه ای قائل نشده است.

گنجی خاطرنشان کرد: قوه قضائیه با انجام اقدامات به موقع ومناسب به فرهنگ سازی قوانین در این حوزه کمک می کند و همچنین باید در مورد چرایی وقوع این گونه فعالیت ها در فضای مجازی به مردم آگاهی دهد.