کد خبر: 67639

رییس سازمان غذا و دارو ومعاون وزیر بهداشت به تبیین وضعیت تامین و تدارک دارو در سال جاری و روند تخصیص اعتبارات دارویی از سوی دولت پرداخت و گفت: امسال موفق شده ایم هزینه های دارویی مردم را تا ۲۵ درصد کاهش دهیم.

به گزارش افکارنیوز، دکتر رسول دیناروند گفت: وزارت بهداشت وزارتخانه بزرگی است و بخش زیادی از تکالیفش در حوزه نظارتی از جمله سازمان غذا و دارو با اعتبارات کمی انجام می شود، اما بخش عمده ای از وظایف این وزارتخانه در حیطه ارائه خدمات بهداشتی- درمانی و آموزش و پژوهش نیازمند صرف اعتبارات بسیاری است.

وی با اشاره به تربیت بیش از ۱۶۰هزار دانشجو در دانشگاه های علوم پزشکی و ارائه خدمت در بیمارستان ها با بیش از ۸۰ هزار تخت بیمارستانی گفت: مجموع پذیرش بیمارستان ها سالانه حدود ۲۲ میلیون تخت روز است. مسلما این خدمات هزینه بردار هستند.

معاون وزیر بهداشت افزود: بخشی از این هزینه ها را دولت تقبل می کند و بخشی دیگر از محل درآمدهای اختصاصی بیمارستان ها تامین می شود. به عنوان مثال تعدادی از پزشکان و پرستاران مشغول به کار در بیمارستان ها حقوق بگیر دولت و تعدادی حقوق بگیر بیمارستان هستند.

دیناروند با بیان اینکه برآورد تمام این هزینه ها در مجموع نشان می دهد که وضعیت وزارت بهداشت بویژه در سه سال اخیر حادتر شده و همواره تراز دخل و خرجش منفی است، گفت: برآیند این امر آن است که ارائه خدمات بهداشتی- درمانی تحت تاثیر این بدهی ها قرار می گیرد. به عنوان مثال بیمارستان دارو می خرد و آن را به بیمار می دهد اما نمی تواند پول آن را بپردازد، در نتیجه به شرکت های پخش بدهکار می شود.

وی افزود: با در نظر گرفتن این بدهکاری های تلنبار شده، می توان گفت وضعیت وزارت بهداشت از نظر اعتباری مطلوب نیست. البته دولت بخش بزرگی از مطالبات وزارت بهداشت را پذیرفته است و سعی می کند آن را حل کند.

رییس سازمان غذا و دارو در ادامه به تبیین وضعیت اعتبارات حوزه دارو پرداخت و گفت: وزارت بهداشت موظف بود از بیماران خاص و صعب العلاج تحت عنوان پرداخت یارانه دارو و افزایش سهم بیمه حمایت کند.

دیناروند اضافه کرد: به همین خاطر خوشبختانه مجلس در بودجه سال ۱۳۹۲ پیش بینی خوبی داشت و بابت جبران افزایش قیمت دارو یک اعتبار ۱۸۰۰ میلیارد تومانی در نظر گرفت که اقدام بسیار بموقع و شایسته ای بود و ۵۰ درصد موفقیت وزارت بهداشت در حوزه دارو هم مربوط به همین اعتباری است که دریافت کردیم و توانستیم افزایش قیمت داروها را که ناشی از افزایش نرخ ارز به وجود آمده بود را جبران کنیم.

به گفته معاون وزیر بهداشت در حالی که وضعیت درآمدهای دولت نسبت به بودجه ای که دارد نامناسب است، اما تعهد کرده که اعتبارات وزارت بهداشت بخصوص در حوزه دارو صد درصد تخصیص یابد. تاکنون هم این موضوع رعایت شده و وضعیت تخصیص اعتبار مربوط به دارو توسط دولت بسیار خوب بوده است.

وی با اشاره به وعده اطمینان بخش دولت برای تخصیص کامل اعتبارات تصویب شده تا پایان سال گفت: اعتبارات سال جاری در حوزه دارو شامل ۱۸۰۰ میلیارد تومان به منظور جبران مابه التفاوت قیمت دارو و ۴۰۰ میلیارد تومان مربوط به یارانه داروست.

دیناروند با بیان اینکه پیش بینی می شود مجموع ارزش ریالی بازار دارویی امسال بین ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ میلیارد تومان باشد، اظهار کرد: در واقع دولت ۲۲۰۰ میلیارد تومان از هزینه های دارو را به این طریق جبران کرده است و شاهد هستیم که حداقل در حوزه دارو، هزینه پرداخت از جیب مردم تا ۲۵ درصد کاهش پیدا می کند و این دقیقا مغایر با سایر بخش های نظام سلامت است و متاسفانه در سال ۹۲ نسبت به ۹۱ روند پرداخت از جیب مردم افزایشی بوده است.

رییس سازمان غذا و دارو ادامه داد: بر اساس برآوردهای ما مجموع افزایش قیمت دارو در سال ۹۲ نسبت به سال ۹۱ حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان تخمین زده می شود که دولت ۱۸۰۰ میلیارد تومان آن را پرداخت کرده است.

وی با تاکید بر اینکه" دارو، باعث نگرانی مردم است" ، گفت: بویژه پرداخت هزینه های سنگین دارو بخشی از بیماران صعب العلاج را دچار فقر می کند. به حتم اگر این اتفاقات مثبت نمی افتاد، حتما شاهد یک وضعیت ناگوار برای بخش زیادی از مردم در خصوص تامین دارو و هزینه های آن بودیم.