تاریخ خبر: کد خبر: 6865 دریافت نسخه چاپی

چقدر مدارس جدید در برابر زلزله مقاوم هستند؟

معاون فنی سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: مهم ترین نکته ایمنی دانش آموز است که نقطه هدف ما در طراحی فضای آموزشی است.

چقدر مدارس جدید در برابر زلزله مقاوم هستند؟
محمدحسین ترابی زاده معاون فنی سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در پاسخ به این پرسش که « چقدر مدارس جدید الاحداث کشور در برابر زلزله مقاوم هستند؟ » ، گفت: مبنای محاسبات ما در پایداری مدارس در برابر زلزله به چند عامل بستگی دارد که یکی از پارامترها، شدت زلزله است.

وی ادامه داد: مُد زلزله از دیگر موارد است؛ به این معنی که زلزله با چه شدتی رفت و برگشت داشته باشد و مُد زلزله نیز بر مقاومت ساختمان موثر است.

ترابی زاده اضافه کرد: نکته بعدی این است که ارتفاع کانون زلزله چقدر با سطح زمین فاصله دارد؛ هر چقدر ارتفاع به سطح زمین نزدیک تر باشد، اثر این نیرو بیشتر است.

وی افزود: با در نظر گرفتن مجموعه این عوامل، ساختمان هایی که احداث می کنیم باید پایداری خود را حفظ کند و این پایداری هم تعریف دارد؛ به این معنی که باید ساختمان را طوری بسازیم که به هنگام وقوع زلزله، امکان فرار را برای بهره برداران و دانش آموزان ایجاد کند.

وی با بیان اینکه اگر قرار باشد ساختمان را طوری طراحی کنیم که تحت هیچ شرایطی آسیب نبیند، هزینه بسیار بالایی می طلبد، تأکید کرد: مهم ترین نکته ایمنی و حفظ جان دانش آموز است که نقطه هدف ما در طراحی فضای آموزشی است.

ارسال نظر

آرشیو
آرشیو

آخرین عناوین

آرشیو
<a href="http://www.adobe.com/shockwave/download/index.cgi?P1_Prod_Version=ShockwaveFlash"> Get adobe flash player plugin </a>