کد خبر: 68945

عضو هیأت مدیره انجمن آنکولوژی ایران، سرطان معده را شایع ترین سرطان در کشور اعلام کرد و گفت: مقدمات تدوین و ابلاغ راهنمای بالینی استاندارد سرطان در کشور فراهم شده است.

به گزارش افکارنیوز، حسین فودازی در نشست خبری هشتمین همایش سالانه کلینیکال آنکولوژی و تازه های تشخیص و درمان سرطان در ایران اظهار داشت: هشتمین همایش در تاریخ ۲۶ و ۲۷ دی در محل سالن های همایش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار می شود.

وی مهمترین بحث های مطرح شده در این همایش را سرطان سینه، پستان، دستگاه گوارش، سیستم ادراری و تناسلی عنوان کرد و گفت: قرار است در این همایش کارگاه هایی در مورد تکنیک تازه و جدید رادیوتراپی و نحوه استفاده از این روش های جدید برپا شود.

عضو هیئت مدیره انجمن آنکولوژی ایران تصریح کرد: بیوپسی از غدد لنفاوی پیشاهنگ تکنیک جدیدی است که در کارگاه هایی با وجود اساتید به نام در این همایش بررسی می شود و این روش یکی از ابزارهای محدود کردن جراحی سینه است که متأسفانه در خیلی از مراکز پزشکی از جمله دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هنوز اساتید جراحی از انجام این کار بی بهره اند.

فودازی بیوپسی از غدد لنفاوی پیشاهنگ را کمکی بر محدود کردن جراحی سینه عنوان کرد و گفت: با استفاده از این روش می توان جراحی را محدود کرد و از انجام جراحی بزرگ زیر بغلی پرهیز کرد و حتی این روش می تواند به قطع سینه منجر نشود.

وی سرطان را بیماری قابل درمان عنوان کرد و افزود: باید تمام ابعاد این بیماری از مراقبت در منزل تا مراقبت بین درمان را لحاظ کرد که این ارتباط رشته سرطان با سایر رشته های پزشکی و کاردرمانی را بیش از پیش مشهود می سازد.

وی مشکل موجود در حیطه رادیو تراپی را ابزار پزشکی عنوان کرد و گفت: ما دانش رادیو تراپی را در کشور داریم اما در زمینه ابزار و تجهیزات از دنیا عقب افتاده ایم. خوشبختانه در این همایش که در دولت جدید اتفاق افتاده قسمت تجهیزات پزشکی نمایشگاهی ما پر رنگ تر است و آخرین نمونه های دستگاه های رادیو تراپی در این همایش عرضه می شود.

عضو هیئت مدیره انجمن آنکولوژی ایران تصریح کرد: همه ما واقفیم که تمام مشکلاتی که سرطانی ها با آن مواجهند به هزینه درمان نیز برمی گردد که این هزینه درمان مشکل بیماران خاص و صعب العلاج است و در صدر اخبار است که ما در این انجمن که پیشرو درمان سرطان است می خواهیم یک گاید لاین تعبیه کنیم تا خط مشی درمان سرطان را مشخص تر سازیم.

عضو هیئت مدیره انجمن آنکولوژی ایران افزود: میزان موجودی و سرانه درمان محدود است. ما با برگزاری این همایش می خواهیم به اطلاعاتی دست یابیم که بتوانیم بهترین روش درمان را که بهترین بهره و کمترین هزینه را دارد استخراج کنیم.

فودازی تأکید کرد: طراحی و تدوین گاید لاین بومی برای درمان سرطان های بومی علاوه بر بروز رسانی اطلاعات از اهداف بزرگ انجمن و همایش هشتم انکولوژی است.

عضو هیئت مدیره انجمن آنکولوژی ایران خبر داد: اولین نشست گاید لاین سرطان معده با توجه به آخرین دستاوردهای علمی و موجودی سرانه درمان در طول هشتمین همایش سالانه کلینیکال انکولوژی در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برپا می شود.

وی سرطان معده را ششمین سرطان شایع در دنیا و شایع ترین سرطان در ایران مطرح کرد و گفت: ما با استفاده از گاید لاین یا راهنمایی بالینی درمان می خواهیم با استفاده از تجارب متخصصان پرتجربه خط مشی درمان مشخصی را تنظیم کنیم تا بر اساس آن همه آحاد جامعه بتوانند به نحو مساوی از خدمات استفاده کنند.

وی افزود: برای درمان سرطان باید عدالت ایجاد شود و بیمه و نظام سلامت باید در بهداشت، درمان و سلامت برای تمام افراد اعمال شود.

عضو هیئت مدیره انجمن آنکولوژی ایران تصریح کرد: ما مشکلاتی داریم و باید برای رفع مشکلات موجود، نظام بیمه و سلامت کاملاً فراگیر و همسان شوند و برای این کار باید راهنمای بالینی تدوین و عملیاتی شود تا در درمان سرطان عدالت ایجاد شود.

وی درمان همگن و همسان برای همه افراد مبتلا به سرطان را عدالت در سلامت و درمان سلامت دانست و افزود: ما فکر می کنیم بیمه باید به سمت فراگیر شدن و پوشش یکسان قدم بردارد تا همه افرادی مبتلا به سرطان برای جراحی، رادیوتراپی و شیمی درمانی به یک حد و اندازه تحت پوشش قرار گیرند.

وی این اقدام انجمن انکولوژی را بازوی اطلاع رسانی و مشورتی وزارتخانه عنوان کرد و گفت: ما باید ابتدا نیازسنجی کنیم و بدانیم که چقدر نیاز و محدودیت رادیوتراپی داریم و بعد بر اساس آن تقاضا کنیم.

عضو هیئت مدیره انجمن آنکولوژی ایران گفت: تکنولوژی گرانقیمت و هزینه بر این دستگاه ها باعث شده که خیلی از مراکز معمولی آن را نداشته باشند. ما می توانیم با این نیاز سنجی کمبود ها را بسنجیم و ان شاءالله با تشکیل دولت جدید دستگاه ها و تجهیزات به روز وارد کشور شود.