کد خبر: 69365

به نظر می آید ساز آموزش و پرورش برای تعیین تکلیف پنج شنبه های مدارس کوک نیست.

به گزارش افکارنیوز، موضوعی که با انتشار خبری از وزیر آموزش و پرورش مبنی بر «لغو تعطیلی پنج شنبه های مدارس از سال آینده» آغاز شد و با اظهارات متفاوت مسئولان دیگر و حتی آقای وزیر ادامه یافت.

در خبر وزیر آموزش و پرورش آمده است: «در سال تحصیلی ۹۴-۹۳ تعطیلی پنج شنبه ها لغو خواهد شد و به جای آن یک روز جایگزین در هفته دانش آموزان بدون کیف و کتاب به مدرسه می روند و فعالیت می کنند» .

فانی ادامه داد: «از سال تحصیلی آینده مدارس یک روز از شش روز هفته را به غیر از جمعه پذیرای دانش آموزان بدون کیف وکتاب هستند که روز این برنامه آزاد در هر یک از مدارس به تشخیص مسئولین آن مدرسه است» .

وی افزود: «در روز بدون کتاب دانش آموزان به فعالیت های هنری یادگیری مهارت های زندگی می پردازند» .

وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: «کارگروهی از معاونت پرورشی آموزش و پرورش، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، معاونت تربیت بدنی، معاونت ابتدایی ومتوسطه، در حال بررسی این طرح است» .

فانی خاطرنشان کرد: «این طرح در ابتدا برای مدارس مقطع ابتدایی و اول متوسطه اجرایی خواهد شد» .

آنچه مسلم است، تعطیلی پنج شنبه های مدارس بر اساس طی یک مراحلی اجرا شده است و اگر بخواهیم این مراحل را زیر سؤال ببریم، آموزش و پرورش را زیر سؤال برده ایم.

آیا می توان عنوان کرد که وزیر سابق آموزش و پرورش شخصاً و بدون طی هیچ مراحلی به تعطیلی مدارس در روزهای پنج شنبه اقدام کرده است؟ و آیا مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش بدون بررسی کارشناسی صادر شده است؟

شورای عالی آموزش و پرورش در هشتصد و سی و چهارمین جلسه خود که در تاریخ ۵ اسفند ۸۹ برگزار شد، مصوبه ای با موضوع «ساماندهی زمان آموزش در دوره ابتدایی» داشته است.

در بند" یک" ماده «۲» این مصوبه با اشاره به نکات ضروری در تنظیم «برنامه هفتگی» دانش آموزان آمده است: «برنامه آموزشی و تربیتی هفتگی مدرسه در قالب ۲۵ جلسه آموزشی برای کلیه پایه های تحصیلی منحصراً در ۵ روز اول هفته سازماندهی و اجرا شود» .

در ماده «۴» این مصوبه نیز تصریح می کند: «مدارس ابتدایی می توانند روزهای پنج شنبه برای طراحی و اجرای برنامه های آموزشی و تربیتی از قبیل «فعالیت های مکمل و فوق برنامه شامل اردوها، بازدیدها و فعالیت های ورزشی» ، شرکت معلمان در گروه های آموزشی و آموزش های ضمن خدمت، ارتباط با خانواده ها، دوره های آموزش خانواده و نظایر آن دایر باشند» .

معنای این مصوبه چیست؟ اینکه برنامه آموزشی و تربیتی هفتگی مدارس تنها در ۵ روز اول هفته برگزار می شود، و اینکه مدارس می توانند در روز پنج شنبه برنامه ها فوق برنامه داشته باشند، آیا به این معنا نیست که روز پنج شنبه به دست مدارس سپرده شده است؟

آیا کلمه «می توانند» به معنای اجبار است؟ و این کلمه به این معنا نیست که به مدارس برای برگزاری یا عدم برگزاری برنامه های فوق برنامه اختیار داده شده است؟

* خبری که تکذیب شد!


پس از آنکه وزیر آموزش و پرورش ماجرای لغو تعطیلی پنج شنبه ها را مطرح کرد، برخی مسئولان آموزش و پرورش نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند که جای بسی تأمل است.

علی زرافشان معاون متوسطه وزیر آموزش و پرورش به یکی از رسانه ها گفت: «خبری که از قول وزیر اعلام شده به درستی منعکس نشده چرا که وزیر آموزش و پرورش اعلام کرده می خواهد نحوه استفاده از روز پنجشنبه را تغییر دهد» .

وی با بیان اینکه مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش مبنی بر ساماندهی زمان آموزش در دوره ابتدایی و متوسطه به قوت خود باقی است، گفت: «تعطیلی پنجشنبه ها لغو نمی شود، بلکه نوع اجرای آن تغییر خواهد کرد» .

پس از انتشار این خبر نیز، معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش که فعلا در سکوت خبری سپری می کند، در سایت مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش در خصوص انتشار خبر لغو تعطیلی پنج شنبه ها از سوی وزیر آموزش و پرورش، گفت: «بر اساس دستور وزیر آموزش و پرورش کمیته ای با مسئولیت معاونت پرورشی و فرهنگی و با حضور نمایندگان معاونت های تربیت بدنی و سلامت، آموزش متوسطه، آموزش ابتدایی، مشارکت های مردمی، کانون پرورش فکری کودکان و تشکل های دانش آموزی تشکیل شده که در خصوص طرح پیشنهادی با عنوان یک روز مدرسه بدون کیف و کتاب، مطالعه و تحقیق شود» .

وی با بیان اینکه در این کمیته مقرر شده این طرح سال تحصیلی آینده در تعدادی از مدارس داوطلب، در دو دوره ابتدایی و متوسطه اول به صورت آزمایشی اجرا شود، تصریح کرد: «در پایان سال تحصیلی و اخذ نتایج ارزیابی، در صورتی که این طرح با موفقیت انجام شود، پس از بررسی های نهایی و رفع هرگونه اشکال و انجام مصوبات قانونی، به صورت تدریجی به مدارس دیگر تعمیم داده خواهد شد» .

اما وزیر آموزش و پرورش هم پس از خبر اولی، از تصمیم گیری درباره پنج شنبه مدارس بعد از تحقیق و پژوهش و اجرای آزمایشی آن خبر داد.

* ایجاد نگرانی در بین خانواده ها و دانش آموزان و معلمان


مدت هاست که آموزش و پرورش به خبرنگاران اجازه نمی دهد که در حاشیه برنامه ها با آقای وزیر صحبت کنند و هیچ نشست خبری نیز از زمان تصدی پست وزارت توسط علی اصغر فانی برگزار نشده است.

اینکه در فضای عدم برگزاری نشست خبری یا گفت وگوی اختصاصی، رسانه ای مجوز گفت وگو با وزیر را می گیرد اما خبری از وزیر آموزش و پرورش منتشر می شود که مسئولان آموزش و پرورش آن را تکذیب می کنند جای بسی تعجب دارد.

چرا که صحبت از یک خبر نیست بلکه صحبت از بیش از ۱۲ میلیون دانش آموز، حدود یک میلیون فرهنگی و خانواده های دانش آموزان است که اکثر جمعیت کشور را درگیر می کند.

از سویی سؤال اینجاست که بین «لغو تعطیلی پنج شنبه ها» با اینکه «دانش آموزان هر ۶ روز هفته به مدرسه می روند ولی یک روز بدون کیف و کتاب هستند» ، چه تفاوتی است؛ اصل قضیه که پنج شنبه ها تعطیل نخواهد بود، پابرجاست.

به نظر می آید هنوز ساز آموزش و پرورش برای تعیین تکلیف پنج شنبه های مدارس کوک نیست و خبری اعلام شده است که هنوز در کارگروه مربوطه به تصمیم گیری نهایی نرسیده است و تنها موجب ایجاد نگرانی در خانواده ها شده است.