کد خبر: 69382

رییس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: به دنبال توسعه برنامه غنی سازی آرد، علاوه بر آهن و اسیدفولیک به زودی غنی سازی آرد با" روی" نیز در یک استان کشور به صورت آزمایشی اجرایی می شود.

به گزارش افکارنیوز، دکتر زهرا عبداللهی درباره شیوع کمبود برخی از ریزمغذی ها در کشور گفت: کمبود ویتامین D به عنوان یکی از ریزمغذی های مهم بسیار شایع است.

وی در این باره ادامه داد: در این زمینه با همکاری صنایع شیر اقداماتی انجام شده و نهایتا نیز فرمولاسیون شیرغنی شده با ویتامین D تهیه شده است تا به این ترتیب شیرغنی شده با ویتامین D وارد بازار شود. البته مسلم آن است که باید از صنایع شیر حمایت شود تا بتوانند شیرغنی شده با ویتامین D را با قیمت مناسب به بازار عرضه کنند.

عبداللهی همچنین گفت: برنامه های مکمل یاری برای کودکان زیر دو سال و زنان باردار اجرا می شود. این اقدامات به صورت رایگان از طریق خانه های بهداشت در مراکز بهداشتی درمانی انجام می شود. علاوه بر آن برنامه ها و بسیج های آموزشی نیز انجام می شود.

رییس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت افزود: در بحث ریزمغذی" آهن" نیز برنامه غنی سازی آرد با آهن و اسید فولیک را اجباری و اجرایی شده است.

وی افزود: از آنجا که کمبود ریزمغذی" روی" نیز یک مشکل عمده کشور است، علاوه بر آهن و اسیدفولیک، " روی" نیز باید به آرد اضافه شود. غنی سازی آرد با" روی" (علاوه بر آهن و اسیدفولیک) به زودی در یک استان به صورت آزمایشی اجرایی می شود و نهایتا باید به دنبال توسعه برنامه غنی سازی آرد، در سال های آینده، " روی" نیز به آرد اضافه شود.

عبداللهی گفت: همچنین برنامه مکمل یاری" روی" برای کودکان زیر ۲ سال از سال آینده در شبکه های بهداشتی - درمانی کشور آغاز می شود.

رییس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت در توضیح عوارض کمبود ریزمغذی" روی" گفت: کمبود روی می تواند کاهش سرعت رشد در کودکان را سبب شود. همچنین کمبود این ریزمغذی می تواند تضعیف سیستم ایمنی و افزایش موارد ابتلا به بیماری، کم اشتهایی، اختلال رشد و کوتاه قدی را به دنبال داشته باشد.

وی در این باره ادامه داد: در مواردی که کمبود روی شدید باشد، بر روی سلامت پوست تاثیر گذاشته و می تواند تاخیر در التیام زخم های پوستی را سبب شود. از طرف دیگر روی بر قدرت یادگیری بسیار تاثیر دارد. به همین دلیل بسیار مهم است که بتوانیم روی را از طرق مختلف و همچنین از طریق آموزش تغذیه و مصرف غذاهای حاوی این ریزمغذی برای مردم داشته باشیم.