کد خبر: 6964

بعد از انواع و اقسام کالاهای وارداتی چینی که بلای اقتصاد و تولید ملی مان شده حالا نوبت به تجهیزات پزشکی و دا روهای چینی رسیده است تا بلای جان مردم مان باشند.

بعد از انواع و اقسام کالاهای وارداتی چینی که بلای اقتصاد و تولید ملی مان شده حالا نوبت به تجهیزات پزشکی و دا روهای چینی رسیده است تا بلای جان مردم مان باشند و هم اکنون نیز مدتی است که خبر پخش پنی سیلین چینی در بازار پخش شده و شایعه مرگ چند بیمار بر اثر تزریق چنین دارویی مردم را دچار تنش کرده است.

اواخر سال گذشته بود که با انتشار خبر مرگ چند نفراز هم وطنمان در یاسوج بر اثر تزریق پنی سیلین چینی مسئولان وقت وزارت بهداشت و سازمانت غذا و دارو قویا واردات داروی ساخته شده از کشور چین را تکذیب کردند. دکتر محمد رضا شانه ساز دراین باره مدیرکل نظارت بر امور دارو و مواد مخدر گفت: موضوع مرگ چند نفر به علت تزریق آمپول پنی سیلین صحت ندارد و هیچ مرگی بر اثر مصرف دارو به این وزارتخانه گزارش نشده است.

به گفته وی پنی سیلین های ساخت داخل به اندازه کافی وجود داشته و نیازی به واردات این دارو از خارج از کشور نیست.

به گفته وی، هیچ مرگ و میری بر اثر مصرف دارو به وزارت بهداشت گزارش نشده است و علت مرگ جان باختگان مورد نظر نیز باید توسط پزشکی قانونی بررسی شود.

مدیرکل نظارت بر امور دارو و مواد مخدر تصریح کرد: اگر پزشکی قانونی از وزارت بهداشت در مورد مرگی، نظر کارشناسی بخواهد این وزارتخانه با بررسی های کارشناسی، نتیجه را اعلام خواهد کرد.

اما خبر بعدی این سازمان نشان داد مسئولان بهداشت و درمان کشور در تکذیب پنی سیلین چینی خیلی هم با مردم صادق نبوده اند.

رونمایی از پنی سیلین ایرانی و اقرار به واردات پنی سیلین چینی

رونمایی از مواد اولیه پنی سیلین ایرانی در دهه فجر سال گذشته در حالی صورت گرفت که احمد شیبانی رئیس سابق سازمان غذا و دارو رسما اعلام کرد: تاکنون ماده اولیه پنی سیلین را از چین وارد می کردیم.

مسئول بخش داروی « ستاد اجرای فرمان امام» هم دیگر مقام رسمی دیگری بود که ضمن خبر دادن از تولید پنی سیلین وطنی گفت: « پنی سیلین جی از اردیبهشت در کشور تولید می شود و ما را از واردات چین بی نیاز می کند. »

حمیدرضا جمشیدی افزود: داروی پنی سیلین G که پایه اکثر داروهای آنتی بیوتیک است در کشور تولید خواهد شد. این دارو که از سلول زنده تولید خواهد شد نیاز ما را به واردات انواع داروهای آنتی بیوتیک برطرف می کند.

واردات هزار تن ماده اولیه آنتی بیوتیک از چین

به گفته وی حدود هزار تن ماده اولیه آنتی بیوتیک از چین وارد می شود به طوری که کشور چین نیاز دارویی ۸۰ درصد کشورها را تأمین می کند.

دبیر شورای بررسی و تدوین داروهای طبیعی ایران گفت: در تولید مواد اولیه کشورهای چین و هند بسیار موفق عمل کرده اند و در بازار دارویی پنی سیلین G حتی به امریکا هم صادر می شود.

جمشیدی افزود: کشور ما نیز از بازار چین در زمینه پنی سیلین استفاده می کند وارد کننده پنی سیلین G از این کشور هستیم که یک ماده اولیه دارویی و پایه ساخت ۵۰ آنتی بیوتیک است.

ارزش جان مردم در نگاه مسئولان

این تایید و تکذیب ها در حالی صورت می گیرد که جان و سلامتی انسانها دیگر شبیه به از پا در آمدن صنعت کفش یا نساجی نیست که اگر روزی به خودمان بیاییم بشود آنچه از دست رفته را جبران کرد. آن سه هم وطن بر اثر هر عارضه ای که فوت شده اند باید شناسایی و مقصرش به مردم معرفی شود تا جامعه از التهاب بیرون بیاید در غیر این صورت یک سرماخوردگی و تجویز پنی سیلین می تواند به بزرگترین کابوس هم میهنانمان تبدیل شود. از همه بدتر اینکه سازمان غذا و دارو در مدیریت جدید نیز همانند مدیریت سابق درهایش را بسته و خود را موظف به تنویر افکار عمومی نمی داند.

ادامه اخبار