کد خبر: 70263

مرتضی تمدن گفت: برای حل مشکل آلودگی هوا نباید پایتخت را انتقال داد زیرا آلودگی هوای تهران با ارتقای استانداردهای زیست محیطی قابل حل است.

به گزارش افکارنیوز ، مرتضی تمدن در گفت وگویی تفصیلی درباره انتقال پایتخت، سبک سازی تهران و تشدید آلودگی آن و اینکه آیا با انتقال تهران می توان مشکلات آلودگی هوا، ترافیک و سایر معضلات این ابرشهر را حل کرد، گفت: بحث انتقال پایتخت بحث جدیدی نیست و بر اساس اسناد موجود طرح اولیه این موضوع به دهه ۶۰ و ۷۰ بازمی گردد، هرچند پس از آن مدتی مسکوت ماند و بار دیگر در اواخر دهه ۸۰ و اوایل ۹۰ به جریان افتاد.

وی با تاکید بر اینکه تصمیم گیرندگان این موضوع لازم است به صورت جزیره ای درباره انتقال پایتخت عمل نکنند، افزود: در آن زمان به عنوان استاندار، تمام مطالعاتی که در وزارت مسکن و شهرسازی قدیم، دفتر تحقیقات و مطالعات نهاد ریاست جمهوری، مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، کتابخانه ملی و وزارت کشور در این خصوص وجود دارد، مشاهده و برخی را نیز مطالعه کرده ام، لذا مسئولین دولت جدید که می خواهند در کم و کیف طرح انتقال تهران قرار بگیرند، کار را از صفر شروع نکنند.

مطالعات طرح انتقال پایتخت در کتابخانه ها خاک می خورد


تمدن تصریح کرد: تمامی مطالعاتی که در این مراکز در خصوص طرح انتقال پایتخت وجود دارد، با صرف هزینه های سنگین به مشاوران در زمان خود جمع آوری شده است و امروز در گوشه کتابخانه ها این مطالعات و تحقیقات خاک می خورند در حالی که تصمیم گیرندگان می توانند به این اسناد مراجعه کنند.

کنار گذاشتن پژوهش های گذشته یک آفت است


استاندار سابق تهران با اشاه به اینکه گویا در دولت کمیته ای برای بررسی طرح انتقال پایتخت تشکیل شده، اظهار کرد: این یک آفت است که آنچه را در گذشته انجام شده کنار بگذاریم و از نو مطالعه موضوع را آغاز کنیم، چرا که وقت و هزینه زیادی را به خود اختصاص می دهد. بنابراین این اقدام دوباره کاری است و دقت همه را خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه مطالعات انجام شده درباره انتقال پایتخت در گذشته مطالعات نسبتا کاملی است، تصریح کرد: البته این به آن معنا نیست که هر آنچه در این مطالعات عنوان شده، آن را قبول داریم اما این طرح مطالعه شده و ۲۸۵ عنوان مطالعات انجام شده در خصوص تهران و مسایل تهران از قبیل انتقال پایتخت، مهاجرت و موضوعات اجتماعی این کلان شهر وجود دارد که در روز تودیع آن را در اختیار استاندار جدید تهران قرار دادم که امیدوارم استفاده شود.

تمدن گفت: مسئولان باید کمی دقت و حوصله به خرج بدهند و به این مطالعات، فرضیات، پیشنهادات و نظریات سری بزنند و بررسی کنند و ببینند که موضوع از زوایای نگاه متخصصان چگونه ارزیابی شده است.

استاندار سابق تهران بررسی طرح انتقال پایتخت را با استناد به چکیده مطالعات انجام شده برای این طرح اینگونه بیان کرد: مطالعات انجام شده امر انتقال پایتخت را با کلی گویی مطرح نکرده است و در یک فرآیند کلی گفته نشده که پایتخت انتقال پیدا کند، بلکه در مطالعات نقش هایی که تهران در آمایش کشور دارد، مورد مطالعه و تفکیک قرار گرفته و نقش سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی آن تعریف شده است.

وی افزود: در این مطالعات به نقش سیاسی و اقتصادی تهران به عنوان دو نقش قالب اشاره شده و اهمیت و نقش های بعدی پس از این دو نقش تعریف شده است. همچنین در این مطالعات عنوان شده که برخی از این نقش ها قابل انتقال هستند و مثال روشن آن این است که گفته شده پایتخت اقتصادی کشور لزوما می تواند تهران نباشد و یکی از گزینه های مهندسین مشاور برای پایتخت اقتصادی نیز استان" اصفهان" بود البته کارشناسان این نقش را برای استان هایی که پتانسیل کافی را از لحاظ زیر ساخت ها دارند از جمله فارس وخوزستان نیز مطرح کردند.

استاندار سابق تهران در ادامه خاطرنشان کرد: در مطالعات انجام شده متخصصان بر این باورند که به لحاظ اهمیت، نقش و ماموریت سیاسی، پایتخت سیاسی باید در تهران بماند اما پایتخت اقتصادی منتقل شود. این کارشناسان انتقال را نیز تعریف کرده اند و نگفتند که وزارتخانه ها یا کارمندانش منتقل شود، بلکه ساز و کارها و بخش های مربوط به تصمیم گیری کلان اقتصادی را در تهران نگه داریم، اما مجموعه شرکت ها و زیر مجموعه ها را در استان دیگری تعریف کرده و گفته شده که این بخش ها می تواند در استان های دیگر باشد.

صاحب نظران تاکید بر ماندن پایتخت سیاسی در تهران دارند


وی تصریح کرد: برای نقش پذیری سیاسی تهران، متخصصانی که انتقال پایتخت را بررسی کردند، معتقدند که نمی توان نقش پذیری سیاسی تهران را تفکیک و منتقل کرد و به این نتیجه رسیدند که از لحاظ سیاسی تهران باید پایتخت باشد.

تهران حکم یک جعبه تقسیم را دارد


استاندار سابق تهران در ادامه سخنان خود درباره طرح انتقال پایتخت و نقطه نظرات کارشناسانی که این طرح کلان را بررسی کرده اند، اظهار کرد: از نگاه جغرافیای سیاسی و آمایش سرزمین نیز کارشناسان معتقدند که تهران به تمام مناطق کشور دسترسی دارد و این کلانشهر حکم یک جعبه تقسیم را دارد و همچنان از لحاظ سیاسی باید پایتخت بماند اما از نظر اقتصادی قابل تفکیک و انتقال است. زمانی که تهران به عنوان پایتخت ایران انتخاب شده بود، در مرکز ثقل بوده و به مرور زمان بیشتر از شمال کشور جغرافیای آن کمتر شد و امروز به نظر می رسد که تهران در شمال جغرافیای ایران قرار دارد، در حالی که در گذشته هرات، بخشی از کشورهای آسیای میانه – قفقاز جزء ایران بوده و تهران مرکز محسوب می شد.

وی در پاسخ به این پرسش که برخی مراکز و نهادهای حساس و مهم در تهران قرار دارد و علیرغم کوچک بودن محدوده شان، اهمیت قابل توجهی دارد، بحث جابجایی این مجموعه ها را چگونه می توان بررسی کرد؟ گفت: در مورد انتقال طرح نباید احساسی و شتاب زده عمل کرد، چرا که این مقوله بسیار پیچیده است، اما از سوی دیگر نیز نباید آنچنان این طرح را پیچیده کرد که از مواجه شدن با آن ترسید؛ مثل فردی که نام فرزندش را رستم گذاشت اما از نزدیک شدن به وی می ترسید.

وی افزود: برای اندیشیدن و نحوه زندگی کردن در این کلان شهر باید به موضوعات آن ورود پیدا کرد. این وظیفه دولت نیست بلکه وظیفه حاکمیت است. چرا که مساله انتقال تهران، مساله حاکمیتی است، نه یک بحث برای دولت و اینگونه نیست که با یک قانون در مجلس، دولت را موظف کنیم که پایتخت را انتقال دهد و این حرف، شدنی نیست.

جرقه ای که احمدی نژاد در تهران زد


تمدن با تاکید بر اینکه مساله انتقال تهران مربوط به یک قوه و وزارتخانه نیست، اضافه کرد: احمدی نژاد جرقه این کار را در توزیع نقش ها و ماموریت های تهران زد، به این معنا که تمام کارخانجات و مراکز بزرگ صنعتی را به استان های دیگر کشاند. شما فکر می کنید برای چه چنین اقداماتی را انجام داد و اعتبارات عمرانی را به استان ها برد؟ برای توزیع نقش اقتصادی تهران بود در حالی که امروز اقدامات وی مورد انتقاد قرار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه این اقدامات و نحوه اجرای احمدی نژاد درست بود، اظهار کرد: دولت دهم امکانات را در روستاها توزیع کرد تا مردم روستا در روستاهایشان بمانند به عنوان مثال بزرگترین رقم مقاوم سازی ساختمان های روستایی در طول تاریخ کشور در دولت احمدی نژاد شکل گرفت و چند میلیون خانه روستایی مقاوم سازی و به منازل میلیون ها روستایی نیز گازرسانی شد اما بسیاری از مسئولین که امروز مدیریت کارها را بر عهده گرفته اند، اعتقاد داشتند که این اقدامات توجیه اقتصادی ندارد.

استاندار سابق تهران با اشاره به اینکه گازرسانی به روستا آنها را به ماندن در محل زندگی شان ترغیب و تشویق می کرد، خاطرنشان کرد: نمی خواهم بگویم این روند مطلق بوده اما زمانی که گاز، برق، آب و سایر زیرساخت ها فراهم شد، قسمت عمده ای از روستاییان در روستاهایشان می مانند.

بلایی بر سر تهران آمد


تمدن سخنان خود را با طرح این پرسش که باید ببینیم چه عاملی تهران را به این روز رسانده، محور گفت وگویش را به علت های بروز معضلات تهران سوق داد و مهاجرت را علت اصلی این سردرگمی تهران و پاسخ سئوال خود عنوان کرد و گفت: آن چیزی که این بلا را سر تهران آورد، مهاجرت بود.

وی با طرح این پرسش که آیا عامل دیگری جز مهاجرت را برای این شرایط پیش آمده می شناسید؟ و چه اتفاقی افتاد که جمعیت کشور به سمت تهران سراریز شده؟ گفت: اشتغال همان حلقه مفقوده ایست که همه را به تهران کشانده و می کشاند.

به اعتقاد تمدن، تمرکز تمام خدمات کلیدی و مهم در تهران و ایجاد پس زمینه هایی از زوایای زندگی شخصی مردم از جمله مدرن گرایی، لوکس گرایی، شهرنشینی و اینکه افراد احساس می کردند با آمدن به تهران به شان و شخصیت آنها افزوده می شود، باعث سیل مهاجرت به سمت تهران شد و این کلان شهر را به چنین روزی درآورد.

علاج مشکل پایتخت، توقف مهاجرت به تهران و مهاجرت معکوس است


استاندار سابق تهران علاج درد را بازگشت به همان نقطه شروع درد یعنی" مهاجرت معکوس" بیان کرد و گفت: باید از همان نقطه شروع که تهران را به چنین روزی دچار کرد، برگردیم و مسیر را اصلاح کنیم و تنها راه حل مهاجرت معکوس است.

وی ادامه داد: زمانی که در کارگروه سبک سازی پایتخت کار را شروع کردیم، صاحب نظران نیز تاکید داشتند که باید ورودی تهران را اصلاح کنند و این کار شبیه به کشیدن آب حوض است که ابتدا باید ورودی آب بسته شود و پس از تخلیه آن، آب جدید در حوض قرار گیرد. در تهران نیز ابتدا باید جلوی سیل مهاجرت به تهران گرفته شود و تا زمانی که این بخش حل نشود، رفتن روی علت ها و دلایل دیگر، اقدام در مسایل فرعی است و حرکت در مسیر اصلی نیست.

استاندار سابق تهران تصریح کرد: تمام نسخه هایی که در مطالعات برای تهران پیچیده شده، بر محور مهاجرت معکوس و توقف مهاجرت جدید به تهران است و ممکن است به اشکال گوناگون آن را بیان کرده باشند اما همه تحقیقات و مطالعات یک نقطه مشترک دارد و آن هم توقف روند مهاجرت فعلی و مهاجرت معکوس.

این مقام مسئول در دولت دهم باز هم تاکید کرد که احمدی نژاد در این مسیر کار و وقت صرف کرد و در روستاها و استان ها پول خرج کرد و طرح های بزرگ صنعتی و تحقیقاتی واقتصادی را در کشور توزیع کرد و این مساله باعث شد در استان هایی همانند بوشهر، سیستان و بلوچستان و لرستان ده ها کارخانه فولاد، سیمان، آلومینیوم و کارخانجات کلیدی ایجاد شود تا دلیلی برای مهاجرت وجود نداشته باشد، چرا که محل کار و سکونت در جوار هم قرار دارد و فرد در منطقه می ماند.

تهمتی که دولت به مسکن مهر می زند، دروغ است


وی توقف طرح های مسکن مهر را اتفاق بدی خواند که در حال رخ دادن است و خاطرنشان کرد: یکی از پیامدهای توقف مسکن مهر، تشدید مهاجرت به شهر تهران خواهد بود. چرا که وقتی فرد می داند نمی تواند صاحب خانه شود، در زاغه ها و حلبی آبادهای تهران ساکن می شود.

تمدن با رد کردن اشکالات و انتقادات در حوزه مسکن مهر حتی در نحوه عملکردی آن با وجود گزارش های تصویری و مشکلات مردمی ساکن در این پروژه ها، تاکید کرد که مسکن مهر هیچ اشکالی نداشت و هیچ پروژه ای فاقد امکانات نبود و اینکه گفته می شود امکانات ندارد، دروغ می گویند. هر آنچه درباره مسکن مهر می گویند تهمت است و دروغ می گویند و این کار برای دولتی که خود را به عنوان دولت راستگو مطرح کرده، زشت است که دروغ بگوید، چرا که هیچ مسکن مهری در کشور نداریم که فاقد امکانات باشد.

تمدن درباره گزارش های تصویری و مستند مسکن های مهر استانها که فاقد امکانات اولیه هستند، گفت: مستندات آن را بیاورید تا بررسی کنیم و اینکه عنوان شده در و دیوار برخی واحدها ایراد دارد بی معنی است، مگر در ساختمان سازی و انبوه سازی عیب و ایرادی پیدا نمی شود؟

استاندار سابق تهران ایرادهای وارد بر طرح مسکن مهر و اشکالات را بهانه جویی برشمرد و اذعان کرد: بزرگترین پروژه مسکن کشور در تهران کلید خورد که ۴۰۰ هزار واحد در دستور کار بود و بسیاری در این واحدها ساکن شده اند.

توقف مسکن مهر بلایی است که تشدید مهاجرت به تهران را تکرار خواهد کرد


وی گفت: بلایی که در تشدید مهاجرت به تهران تکرار خواهد شد، تعطیلی مسکن مهر است که دولت دستور توقف آن را صادر کرده است و این مساله ضربه سنگینی به قشر کم درآمد کشور بوده و مهاجرت را تشدید خواهد کرد.

تمدن با صحه گذاشتن بر عملکرد دولت دهم در این بخش، اظهار کرد: بردن خانه سازی به تمام پهنه های کشور و احداث مسکن در شهرک های اقماری شهرهای بزرگ توسط احمدی نژاد برای ماندگاری جمعیت و جلوگیری از گسیل شدن آنها و مهاجرتشان به شهرهای بزرگ از جمله تهران بود. اگر مسوولین می خواهند مشکل تهران را فقط برای امروز حل کنند همین جنجال های اخیری که این روزها مبنی بر امکان انتقال تهران در رسانه ها راه افتاد، کافی است و پاسخ آن هم مشخص است و اینکه انتقال پایتخت امکان پذیر است یا نیست، باید بگویم که هیچ کاری نشدنی نیست و هر موضوعی راه حل خودش را دارد.

نباید به بحث انتقال پایتخت جزیره ای نگاه شود


تمدن با تاکید بر اینکه نباید به بحث انتقال پایتخت جزیره ای نگاه شود، اضافه کرد: تهران را مهاجرت به این نقطه رسانیده و درمان آن همین مسیری است که اتفاق افتاده و باید مهاجرت معکوس در اولویت کار دولت باشد.

استاندار سابق تهران در ادامه گفت وگویش گفت: بردن چهار تا وزارتخانه از تهران که انتقال پایتخت نیست، چرا که این اقدام تنها مراجعات به تهران را کاهش می دهد ولی بار تهران را سبک نمی کند.

تمدن به دولت یازدهم توصیه کرد که دولت در ابتدا باید سیاست مسکن مهر را در مناطق دور افتاده ادامه دهد، ایرادهای این طرح را اصلاح و طرح آمایش کشور را بر مبنای توزیع عادلانه اشتغال زایی تعریف کند. همچنین سیاست دولت دهم را در تقویت نقش استان ها ادامه دهد و ضمن پیاده کردن استانداردهای زیست محیطی، روند مهاجرت به تهران را کاهش دهد و پس از آن برای تهران در وضعیت موجود تدابیری اتخاذ کند.

وی با اشاره به اینکه تفکیک نقش فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در تهران امکان پذیر است، اظهار کرد: اگر به استان تهران به عنوان یک پهنه جغرافیایی نگاه کنید، یک تصمیم گیری خواهید داشت و اگر به عنوان یک ابرشهر و مرکز تصمیم گیری سیاسی به آن نگاه شود، تصمیم گیری دیگر را می طلبد. اما در نهایت بحث انتقال تهران یک امر حاکمیتی است و حاکمیت باید سبک سازی تهران را در یک طرح جامع کلید بزند.

تمدن با اشاره به مشکلات فعلی تهران ازجمله آلودگی، ترافیک و سکونتگاه های غیررسمی که در حال افزایش است، گفت: در برخی از نقاط شهری همانند جنوب کمربندی آزادگان سکونتگاه غیررسمی در حال افزایش است و بعدها قطعا جزو شهر تهران خواهد بود و خود را به بافت تهران تحمیل خواهد کرد و دولت مجبور به ارایه خدمات شهری به آنها می شود.

وی ادامه داد: اگر دولت بتواند جلوی مهاجرت به تهران را بگیرد، بخش اعظمی از سبک سازی تهران خود به خود اتفاق خواهد افتاد و اگر بتوان به مرحله مهاجرت معکوس دست پیدا کرد، قطعا گام بعدی برای سبک سازی و تعدیل تهران برداشته خواهد شد. لذا تنها راه، سوق دادن امکانات عمرانی و آبادانی به مناطق روستایی محروم و غیربرخوردار است، چرا که بیشترین مهاجرت ها از این مناطق به تهران صورت می گیرد.

بیشترین مهاجرت به تهران از غرب کشور است


به گفته استاندار سابق تهران، بیشترین مهاجرت به تهران از غرب کشور انجام می شود و کمربند غربی کشور از جمله استان های ایلام، آذربایجان، کرمانشاه و کردستان جزو استان هایی هستند که بیشترین مهاجرت به تهران از این استان ها صورت می گیرد.

وی تاکید کرد: اگر دولت به سیاست های توزیع عادلانه در کشور تن ندهد، قطعا این سناریو از کمربند شرقی به تهران نیز اتفاق خواهد افتاد و در حال حاضر چهره برخی از چهارراه ها و داخل شهر تهران به ویژه متکدیان نشان می دهد که این افراد از کدام استان های شرقی به تهران آمده اند.

استاندار سابق تهران در ادامه بیان کرد: سیر پرشتاب مهاجرتی که از کمربند غربی کشور تهران آغاز شد، کم کم از کمربند شرقی نیز در حال رخ دادن است و امروز جمعیت از استان های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و رضوی و برخی از استان های جنوبی در حال سرازیر شدن به سمت تهران هستند.

به اعتقاد وی، اگر دولت بتواند روند کاهش مهاجرت و مهاجرت معکوس را عملیاتی کند قطعا بخش بزرگی از سبک سازی تهران اتفاق خواهد افتاد وگرنه وضعیت فعلی تکرار خواهد شد.

منتقل کردن وزارتخانه ها از تهران کار بسیار دشواری است


تمدن درباره اینکه آیا می توان وزارتخانه ها را از تهران منتقل کرد یا خیر؟ پاسخ داد: این موضوع در دولت گذشته تجربه شد و بسیار کار دشواری است و اینکه یک نقطه در کشور نشانه گذاری شود و همه امکانات به آن نقطه گسیل شود، قطعا شدنی نیست. لذا از هر طرف که حرکت کنیم شاهد آن هستیم که این کار بسیار دشوار و نشدنی است. در حالی که می توان با جلوگیری از مهاجرت به سمت تهران مشکلات این کلان شهر را حل کرد و تنها راه جلوگیری از مهاجرت نیز بردن امکانات به نقاط کمتر توسعه یافته است.

وی با تاکید بر اینکه با افزایش ارتقای خودروها، سوخت های خانگی کارخانجات و بنزین می توان به راحتی مشکل آلودگی هوا را حل کرد ادامه داد: مساله ترافیک نیز سر جای خودش قابل حل است و لازم نیست تهران را انتقال دهیم تا مشکل ترافیک حل شود چرا که شهرهای پرجمعیت تر از تهران همانند پایتخت ژاپن، روسیه، چین و برخی کشورهای اروپایی توانستند معضل ترافیک را حل کردند.

تمدن با اشاره به اینکه برای حل مشکل ترافیک نباید لزوماً پایتخت را انتقال داد، اضافه کرد: به فرض که پایتخت را انتقال دادند تکلیف مردم تهران چه خواهد شد، آیا می توان هشت میلیون مردم را نیز منتقل کرد؟

وی خاطر نشان کرد: امروزه شهرهای پرجمعیت دنیا توانسته اند با استفاده از ظرفیت مترو و حمل و نقل عمومی و همچنین اصلاح فرهنگ تردد و رفت و آمد بر معضل ترافیک فائق آیند، هر چند که جلوگیری از احداث و فعالیت صنایع در شعاع ۱۵۰ کیلومتری اتفاق خوبی بود اما آنطور که انتظار می رفت این موضوع رعایت نشد. در دولت های مختلف برای این قانون تبصره نوشتند و برخی شهرک های صنعتی، واحدهای تولیدی و صنایع های تک را مشخص کردند.

وی ادامه داد: علت این امر ورود برخی با سرمایه های کلان در تولید بود و شرط فعالیتش را داشتن مجوز در شعاع ۱۲۰ کیلومتری باشد و گرنه سرمایه خود را از کشور خارج می کرد و برخی دولت ها نیز به این خواسته ها تن دادند.

تهران با نوعی بی برنامگی دست به یقه شده


استاندار سابق تهران اظهار کرد: تهران با نوعی بی برنامگی دست به یقه شده است، به طوری که هیچ قاعده و ضابطه ای در امر سکونت در تهران برای افرادی که از مناطق دیگر به این کلان شهر مهاجرت می کنند، وجود ندارد. به این معنا که اگر فردی از یکی از روستاهای دور افتاده کشور اراده کند تا به تهران مهاجرت کند هیچ منعی برایش وجود ندارد، در حالی که در بسیاری از پایتخت های دنیا چنین اقدامی ممنوع است.

به گفته تمدن، در پایتخت های پرجمعیت دنیا، برای مهاجرین به پایتخت محدودیت معاملات خرید و فروش مسکن اتخاذ شده است و افراد حق ندارند به مهاجرین روستاها و شهرهای دیگر مسکن بفروشند و چنانچه سیستم نظارتی متوجه این اقدام غیرقانونی شود، جریمه ای معادل همان قیمت مسکن فروخته شده را اعمال می کند.

تهران شهر بی دروازه است


استاندار تهران در حالی که هر چه به آخر گفت وگو نزدیک تر می شدیم بیشتر درگیر سخن گفتن از معضلات تهران می شد و بخش هایی که ضبط خبرنگار به درخواستش خاموش شد، بیشتر می شد، گفت: برخلاف اینکه در گذشته تهران دروازه داشته اما هم اکنون شهر بی دروازه است و هر فردی با هر کیفیتی بخواهد در اطراف تهران پای خود را بند کند و بماند، به راحتی می تواند و هیچ ضابطه و معیاری وجود ندارد.

وی گریزی به ابتدای صحبت هایش می زند و ادامه می دهد که وقتی می گویم بحث تهران بحث حاکمیتی است، در اینجا بیشتر خود را نشان می دهد؛ ورود به تهران قانون و قاعده می خواهد که رعایت حقوق شهروندی و ضابط اجرایی از وظایف حاکمیت است.

تمدن با اشاره به حضور مهاجرین غیرایرانی که در تهران کار می کنند، گفت: هیچ گونه نظارتی بر فعالیت این افراد وجود ندارد و بیش از ۶۰۰-۷۰۰ هزار مهاجر غیرقانونی از کشورهای دیگر در تهران کار می کنند و در این شهر قدم می زنند و نظارتی بر آنها نیست و ادعا می کنم چنین پدیده ای در هیچ کجای دنیا وجود ندارد.

استاندار سابق تهران ادامه داد: در هیچ نقطه ای از دنیا چنین موردی وجود ندارد که این تعداد مهاجر به صورت غیرقانونی و بدون داشتن یک برگ فرم شناسایی در مراکز حساس، تولیدی، بخش عمران شهر و خانه های شخصی مردم و در برخی از سازمان ها و نهادها اشتغال داشته باشند و یک برگ هویت شناسایی از آنها نداشته باشیم.

به گفته وی، بسیاری از افرادی که به تهران مهاجرت کرده اند، در صورتی که در محل زندگی سابق آنها امکانات و اشتغال ایجاد شود، مایل اند به شهر و روستای خود بازگردند، ضمن آنکه بسیاری از روستاهای ویران و مرده در دولت دهم زنده شد و مردم به روستاهایشان بازگشتند.

تمدن ادامه داد: اگر مهاجرت معکوس جمعیت از تهران در دستور کار دولت قرار گیرد، سایر مباحث و موضوعات تهران در جای خود قابل حل است؛ ضمن آنکه بحث مدیریت یکپارچه نیز از موضوعات مهمی است.

علت دعوای هشت ساله شهرداری و استانداری تهران


تمدن به رو در رو قرار گرفتن استانداری و شهرداری تهران که مهم ترین علت آن طرح موضوع مدیریت یکپارچه شهری بود نیز گریزی زد و اذعان کرد: شهرداری معتقد بود که مدیریت یکپارچه شهری باید در دست شهرداری باشد و من معتقد بودم مدیریت یکپارچه الزاما نباید اینگونه باشد.

تمدن با تاکید بر اینکه مدیریت یکپارچه برای ابرشهر تهران لازم است، خاطرنشان کرد: این موضوع به آن معنا نیست که متولی شهر یک دستگاه یا یک سازمان باشد، در حالی که باید برای این مدیریت یکپارچه، ساختار مشخص و مستقلی تعریف شود که دعوای ما نیز بر سر همین بود.

مقاومت در امر سبک سازی بسیار زیاد است


تمدن بار دیگر به بحث انتقال پایتخت و سبک سازی آن باز می گردد و به گفته او، مقاومت در امر سبک سازی بسیار زیاد است و تجربه ام در استانداری درباره بحث انتقال برخی شرکت ها و انتقال کارکنان دولت نشان می دهد که به شدت مقاومت وجود دارد و حتی افرادی که به میل، رغبت و درخواست خود از تهران رفتند، مجدد بازگشتند.

وی با بیان اینکه مقاومت در برابر تغییر یک واقعیت است، اظهار کرد: با توجه به سیل مهاجرت جمعیت به تهران هر اقدامی که انجام می شود، همواره از فرآیند جابجایی جمعیت عقب هستیم و مدام شهر در حال گستردگی است، به طوری که در اطراف شهر تهران تا یک سال پیش با توجه به اینکه شرکت آب و فاضلاب آبرسانی انجام نمی داد، با تانکر به حاشیه تهران آبرسانی می شد اما حالا این مناطق جزو تهران هستند.

استاندار سابق تهران با طرح این پرسش که چرا علی رغم ایجاد امکانات وسیع در تهران در حوزه خدمت رسانی همچنان با کمبودهایی مواجهیم؟ علت این امر را افزایش جمعیت تهران عنوان کرد و گفت: دولت به ازای یک واحد آب رسانی که انجام می دهد، جمعیت دو واحد اضافه می شود، لذا همواره از فرآیند افزایش و مهاجرت جمعیت عقب هستیم.

وی اذعان کرد: سفر استانی دولت صرفا به علت سفر کردن نبود، بلکه به دنبال پیدا کردن ایرادها و ضعف ها بود تا منطبق بر واقعیت ها نسخه بپیچد در هیچ مقطعی بعد از انقلاب در شهرها و مناطق استان های کشور این تعداد اتفاقات توسعه ای رخ نداد. این یک واقعیت است نه ادعا و هر کسی می خواهد بپذیرد یا نپذیرد ولی در هیچ زمانی پس از انقلاب توزیع ثروت به این شکل بین آحاد مردم صورت نگرفت.

استاندار سابق تهران تصریح کرد: می توانند مسکن مهر، یارانه و سهام عدالت را قطع کنند و بنشینند تا مشکل تهران حل شود. فرمولی که دولت اجرا می کند به این معناست و" مسکن اجتماعی و مشارکتی" که عنوان شده یعنی هر کس به فکر خودش باشد و پیام مسکن اجتماعی این است که" مردم! ما کاری به خانه دار شدن شما نداریم. اگر پول در صندوق پس انداز مسکن گذاشتید، خانه دار می شوید و اگر نداشتید، بمیرید" و قطعا با این شرایط بسیاری از افراد به تهران خواهند آمد.

تمدن درباره مشکلات تجهیزاتی و رفاهی مردم ساکن در پروژه های مسکن مهر گفت: چهار میلیون خانه در این کشور احداث شده و ایرادی ندارد از سقف دو میلیون واحد آن آب چکه کند.

وی در ادامه با بیان اینکه تهران را نمی توان با قانون تقسیمات کشوری اداره کرد، گفت: باید برای استان تهران یک قانون مجزا تعریف کرد تا مدیریت یکپارچه اتفاق بیفتد. با توجه به شرایط پیچیده تهران این ابر شهر را نه می توان با قانون تقسیمات کشوری موجود اداره کرد و نه با قانون شهرداری های فعلی، بلکه این شهر یک مکانیزم و مدل خاص خود را می خواهد.

تمدن گفت: شهرداری تهران عنوان می کرد که پلیس باید بریا مدیریت یکپارچه شهری در اختیار شهرداری باشد و شهردار فرمانده پلیس هم باشد، در حالی که چون مساله امنیتی است، نیازمند قانون است و آنچه که در مدیریت یکپارچه شهری از سوی شهرداری مطرح می شد، فاقد آیتم امنیت و حاکمیت بود.

وی با تاکید بر اینکه باید برای تهران یک قانون مستقل از قانون تقسیمات کشوری و قانون شهرداری ها تعریف شود، تعریف و تبیین چنین قانونی را فراتر از وظایف و اختیارات وزارتخانه ها و سازمان ها عنوان کرد و معتقد است: باید کارشناسانی در خدمت نهادهای حاکمیتی قرار بگیرند تا طراحی مدل مدیریتی تهران شکل بگیرد.

وی تصریح کرد: تهران نیازمند مقامی است که یک حرف آخر را بزند، چرا که تهران به شرایطی رسیده که باید در مدیریت شهری یک نفر حرف آخر را بزند.

وی گفت: کسانی که می گویند فقط شهرداری باید در راس مدیریت تهران باشد، اشتباه می کنند چون این سازمان یک نهاد خدماتی و فاقد بعد قضایی، امنیتی، حاکمیتی و سیاسی است.

به گفته تمدن، کسی که در راس امور مدیریت تهران قرار می گیرد باید جایگاه و اختیاراتی در حد یک پله پایین تر از رییس جمهوری و یک پله بالاتر از معاون اول رییس جمهور داشته باشد. در تهران چندین مدیریت وجود ندارد و هر کدام به نوعی فکر کرده و عمل می کنند. یا باید در آمایش و ساختار اداره کلی کشور تجدید نظر شود یا اگر شدنی نیست، برای تهران می توان به صورت مجزا مدیریت واحد انجام داد که این مدیریت باید برای کل استان باشد و باید برای کل پهنه استان تدبیری اتخاذ شود.

استاندار سابق تهران، کشورهایی مثل پاکستان، ترکیه و هند را جزو کشورهای چند پایتختی دنیا عنوان کرد و گفت: این کشورها از ابتدا با نقش پذیری این طرح چند پایتختی را اجرا کردند نه اینکه پایتخت خود را انتقال داده باشند. البته مشابه این طرح برای تهران نیز عنوان شد که اصفهان پایتخت فرهنگی و سمنان یا اراک پایتخت اقتصادی باشد. هر چند چنین طرحی نیازمند یک برنامه بلند مدت است و مردم شهرهای پیشنهادی نیز واکنش منفی نسبت به جابجایی پایتخت به شهرشان دارند.

استاندار سابق تهران گفتگو خود را اینگونه به پایان برد که برای چنین تعریفی از پایتخت فرهنگی و اقتصادی باید از ابتدا نقش آن را از نقطه صفر تعریف و زیرساخت های آن نیز دیده شود، نه اینکه برای حل مشکل فعلی پایتخت، نقش های آن را به نقطه دیگری تحمیل کرد.