کد خبر: 70350

دانشگاه فرهنگیان مشهد این روزها با مشکلاتی رو به روست که حل و رفع آن آنها علاوه بر تجصیل همراه با آرامش دانشجویان در ارتقای و توسعه دانشگاه نیز نقش بسزایی دارد.

به گزارش افکارنیوز ، اگر گذارتان به دانشگاه فرهنگیان افتاده باشد و یا هم صحبتی با دانشجویان این دانشگاه را تجربه کرده باشید متوجه مشکلات دانشجویان این دانشگاه شده اید. مشکلات صنفی که نیازمند توجه ویژه مسوولان این دانشگاه است.

دانشجویان این دانشگاه نسبت به موارد متعددی در این دانشگاه اعتراضاتی دارند که آنچه در ادامه این گزارش می آید برخی از این موارد است که لزوم توجه وی‍ژه مسئولان مربوطه به این دانشگاه را چند برابر می کند.

آنچه در ادامه می خوانید بخشی از حرف های دانشجویان این دانشگاه است که در گفت وگو با ایسنا مطرح شده است اما ایسنا به دلیل جلوگیری از مسائل انضباطی و… از بیان اسامی این دانشجویان خودداری می کند.

یکی از این دانشجویان معتقد است ما در دانشگاه فرهنگیان دو دسته مشکلات داریم که دسته اول مربوط به فضای دانشگاه است و دسته دوم مربوط به مشکلات مالی که با دانشگاه داریم.

وی ادامه داد: مشکلات فضای دانشگاه شامل مواردی مانند عدم وجود برنامه های فرهنگی و فوق برنامه، عدم ادبیات برخورد درست مسئولین دانشگاه با دانشجویان، عدم برنامه ریزی صحیح آموزشی و… است.

این دانشجو تصریح می کند: سردرگمی آموزشی تا این حد بود که به دانشجویان ورودی جدید در ترم اول امسال هشت واحد دروس معارفی ارائه شده بود، مورد دیگری که وجود دارد در برنامه ریزی امتحانات است که هشت درس را باید در ۱۱ روز امتحان دهیم.

وی خاطرنشان می کند: در بحث فضای فرهنگی دانشگاه، مسئولین دانشگاه برنامه خاصی ندارند و ما هرچه قدر تلاش کرده ایم در این خصوص کاری انجام دهیم چندان همکاری با ما صورت نگرفته است.

این دانشجوی دانشگاه فرهنگیان معتقد است: فضای نقد در این دانشگاه وجود ندارد و هر زمان دانشجویان می خواهند موضوعی را مطرح کنند یا حتی پیشنهادی داشته باشند تهدید به برخورد حراستی و گزینشی می شوند.

وی اظهار کرد: در بحث مالی برای دانشجویان ورودی بهمن ماه از فروردین سال جاری حکم کارگزینی صادر و حقوق واریز شد که از حقوق فروردین و اردیبهشت ۴۵ درصد بابت هزینه های دانشگاه کم کردند که همان زمان وزیر آموزش پرورش وقت که آقای حاجی بابایی بود به دانشگاه ما آمد و اعلام کرد که کم کردن هزینه های دانشگاه از دانشجویان غیرقانونی است و این هزینه ها را آموزش و پرورش تامین می کند.

این دانشجو اضافه کرد: بعد از صحبت های وزیر وقت آموزش و پرورش درصد کسر شده از حقوق آن دو ماه به دانشجویان برگشت داده شد تا این که در خردادماه سازمان مرکزی دانشگاه بخشنامه کرد که دانشجویان باید ۳۰۰ هزار تومان واریز کنند که عده ای این پول را واریز و کردند و عده ای هم واریز نکردند.

وی عنوان کرد: در آبان ماه دوباره بخشنامه ای از سوی سازمان مرکزی دانشگاه صادر شد مبنی بر این که دانشجویان ۷۲۰ هزار تومان واریز کنند که مورد اعتراض دانشجویان قرار گرفت و عده ای از دانشجویان این پول را واریز نکردند تا این که چند روز قبل دانشگاه تهدید کرد که اگر تا قبل از شروع امتحانات وجه را واریز نکنید به شما اجازه حضور در امتحانات نخواهیم داد و به کمیته انضباطی معرفی خواهید شد.

یکی دیگر از دانشجویان این دانشگاه نیز گفت: مساله ای که وجود دارد این است که مسئولین دانشگاه می گویند نظام دانشگاه فرهنگیان شبانه روزی است و اگر ما به عده ای از دانشجویان اجازه می دهیم که شب ها در خوابگاه نمانند و یا آخر هفته ها از دانشگاه خارج شوند در واقع به این عده لطف کرده ایم در حالی که ما هرچقدر جست وجو کردیم نه در قانون متعهدین به خدمت و نه در اساس نامه دانشگاه فرهنگیان هیچ اشاره ای به شبانه روزی بودن این دانشگاه نشده است و حتی در دفترچه کنکور این دانشگاه نیز این مورد وجود ندارد و مسئولین دانشگاه تنها به استناد یک بخشنامه داخلی دانشگاه را شبانه روزی کرده اند.

این دانشجوی دانشگاه فرهنگیان مشهد معتقد است: فضای عجیبی توسط مسئولین دانشگاه بین دانشجویان ایجاد شده است تا بتوانند دانشجویان را کنترل کنند.

وی افزود: ادبیات برخورد مسئولین دانشگاه با دانشجویان مانند پادگان‎ هاست و جمله معروفی در این دانشگاه داریم که همواره به دانشجویان می گویند حواستان باشد که گزینشتان آزمایشی است.

این فعال دانشجویی تصریح کرد: در انتخابات امسال می خواستیم فعالیت هایی در دانشگاه انجام دهیم که یک جمله بیشتر از سوی مسئولین دانشگاه نشنیدیم و آن هم این که انتخابات به دانشجویان دانشگاه فرهنگیان هیچ ربطی ندارد و شما نهایت حقی که در انتخابات دارید یک عدد رای است.

یکی دیگر از دانشجویان دانشگاه فرهنگیان مشهد در ادامه تصریح کرد: مساله دیگر عدم کیفیت خدمات رفاهی دانشگاه است که با وجود هزینه هایی که از دانشجویان کسر شده است متاسفانه هنوز حل نشده است و یکی از دوستان دانشجو می گفت سربازانی که به غذای پادگان ها اعتراض دارند بیایند و این غذایی که به ما می دهند را بخورند تا قدر عافیت را بدانند.

وی تصریح کرد: امکانات فوق برنامه دانشگاه در اختیار دانشجویان قرار نمی گیرد به طوری که به عنوان مثال سالن تخصصی تربیت بدنی دانشگاه ما به مهدکودک ها اجاره داده می شود و دانشجویان تربیت بدنی تنها هفته ای دو ساعت امکان استفاده از این سالن را دارند.

رئیس دانشگاه فرهنگیان مشهد: هدف ما برگزاری فعالیت های فرهنگی است


صفدر مختارزاده - رییس دانشگاه فرهنگیان مشهد در این خصوص به ایسنا گفت: برنامه های فرهنگی از جمله برگزاری نماز جماعت، سخنرانی و حلقه های معرفت در دانشگاه برگزار می شود اما ممکن است سلیقه همه دانشجویان را تامین نکند.

وی عنوان کرد: به گمانم مجموعه دانشگاه فرهنگیان مشهد در سطح کشور جزء دانشگاه های برخوردار از برنامه های فرهنگی است همچنین در ارتباط با این مجموعه ۸۱ شهید دانشجو در زمان جنگ از این مرکز تقدیم انقلاب شده است.

مختارزاده تصریح کرد: از دیگر برنامه های فرهنگی دانشگاه می توان به برگزاری همایش ها توسط انجمن علمی با مشارکت دانشجویان اشاره کرد که در این خصوص از ابتدای مهرماه سال جاری تاکنون ۸ همایش علمی برگزار شده است که ۴ مورد آن با موضوعات فرهنگی از جمله ازدواج بوده است.

بالابردن کرامات انسانی، اولویت دانشگاه فرهنگیان است


وی در خصوص عدم ادبیات درست مسئولین با دانشجویان، بیان کرد: بنای دانشگاه فرهنگیان تقویت دانشجویان شایسته نظام اسلامی است و اولین اقدام در این دانشگاه بالا بردن کرامت های اسلامی و انسانی است.

رئیس دانشگاه فرهنگیان مشهد اظهار کرد: با توجه به این موضوع اگر برخورد نامناسبی از سوی مسئولین صورت گرفته باشد با آن برخورد می کنیم.

وی در خصوص ارائه ۸ واحد دروس معارفی به دانشجویان ترم اول بیان کرد: سیستم کلی ارائه واحد در دانشگاه فرهنگیان طبق یک برنامه کشوری اجرا شده است.

مختارزاده خاطرنشان کرد: ارائه ۸ واحد دروس معارفی بر طبق بی برنامگی نیست بلکه طبق برنامه کشوری صورت گرفته است که از ۳۵ واحد دروس معارف و تربیتی دانشجو ۸ واحد آن را در ترم اول بگذراند.

رئیس دانشگاه فرهنگیان مشهد اضافه کرد: اما با توجه به بررسی هایی که صورت گرفته است در اجرای این طرح تجدید نظر شده است.

وی در خصوص ارتباط مسئولین دانشگاه با دانشجویان عنوان کرد: معاونت های مختلف دانشگاه از بین دانشجویان نمایندگان آموزشی و پژ‍وهشی را انتخاب کردند و دانشگاه حداقل به صورت ماهیانه با دانشجویان جلسه می گذارد.

وی افزود: طبق جلساتی که تاکنون با دانشجویان برگزار شده است، پیشنهادات مفید آنها اجرا شده است و در خصوص بعضی پیشنهادات دانشجویان که قابل اجرا نبوده است آن ها را توجیه کرده ایم.

مختارزاده اذعان کرد: تاکنون موردی نداشته ایم که خواسته ای توسط دانشجویان مطرح شده و در صورت قابل اجرا بودن؛ انجام نشده باشد.

رئیس دانشگاه فرهنگیان مشهد بیان کرد: روحیه انتقادپذیری و آزادی را باید در دانشجویان تقویت کرد و در غیر این صورت این امر با اهداف کلی دانشگاه فرهنگیان در تضاد است.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه فرهنگیان در سطح خراسان ۱۲۰۰ نفر و در مشهد ۷۰۰ نفر مرد دانشجو دارد، عنوان کرد: در ایام انتخابات، دانشگاه فرهنگیان از طرفداران هیچ کدام از کاندیداها در دانشگاه دعوت به عمل نیاورد اما از سخنرانی های افرادی چون آیت الله علم الهدی و برگزاری میزگرد انتخاباتی بهره برد.

وی در خصوص کسر از حقوق فرهنگیان بیان کرد: از طریق سازمان مرکزی اعلام شده بود که از دانشجویان ورودی نیمه بهمن ماه نیازی به کسر ۴۵ درصد از حقوق شان نیست.

مختارزاده اظهار کرد: ۳۸۰ هزار تومان حقوق ماهیانه برای فرهنگیان در نظر گرفته شده است که ۴۵ درصد از حقوق فرد بابت خوابگاه، تغذیه و به طور کلی خدمات رفاهی دانشجویان از حقوق آنان کم می شود.

وی ادامه داد: در زمانی وزیر وقت آموزش و پرورش - حاجی بابایی - موضوع کسر از حقوق فرهنگیان را غیرقانونی اعلام کردند و به همین دلیل از دانشجویان ورودی بهمن ماه تا آخر شهریورماه هزینه ای کسر نشد.

رئیس دانشگاه فرهنگیان مشهد خاطرنشان کرد: از ابتدای مهرماه سال جاری تا دی ماه کسر حقوق صورت گرفته است که از حدود ۷۰۰ نفر دانشجو حدود ۶۲۰ نفر این مبلغ را پرداخت کرده اند و مابقی نیز از دانشگاه برای پرداخت آن مهلت گرفته اند.

اعتراض به کیفیت غذا به دلیل شور جوانی است!


وی در خصوص کیفیت غذای دانشگاه، عنوان کرد: از نظر ما کیفیت غذای دانشگاه خوب است و برخی دانشجویان صرفا به دلیل شور جوانی به اعتراضات اینچنینی می پردازند.

مختارزاده در خصوص شبانه روزی بودن دانشگاه فرهنگیان، اذعان کرد: دانشگاه فرهنگیان طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی و شورای عالی آموزش و پرورش، شبانه روزی است.

دانشگاه با مسئول گزینش دانشجویان هیچ ارتباطی ندارد


وی در خصوص اعتراض دانشجویان به مسئولین در مورد تهدیدات صورت گرفته از سوی آنان و بیان جمله معروف «حواس تان باشد که گزینش تان آزمایشی است» ، بیان کرد: استخدام دانشجویان دانشگاه فرهنگیان آزمایشی است ولی دانشگاه با مسئولین گزینش دانشجویان هیچ ارتباطی ندارد.

به دانشجو آگاهی می دهیم اما تهدید نمی کنیم


رئیس دانشگاه فرهنگیان مشهد با بیان اینکه دانشگاه فرهنگیان موظف است دانشجویان را از یک سطح به سطوح بالاتر برساند، تصریح کرد: ممکن است ما در خصوص بعضی موارد به دانشجو آگاهی دهیم اما هرگز وی را تهدید نمی کنیم.

وی اظهار کرد: دانشگاه فرهنگیان باید به دید یک فرصت تلقی شود که نباید با بحث های غیرواقعی به تخریب دانشگاه پرداخت بلکه باید نقاط ضعف این دانشگاه را حل کرد.

به نظر می رسد مسوولان دانشگاه فرهنگیان باید توجه بیشتری به مشکلات دانشجویان داشته باشند و راه را برای انتقادات سازنده در این زمینه فراهم کنند.