کد خبر: 72765

به مناسبت سالروز شهادت حضرت جواد‌الائمه، ویژه برنامه "در سوگ خورشید کاظمین" در کرمان برگزار شد.

به گزارش کرمان خبر ، شامگاه چهارشنبه به مناسبت سالروز شهادت حضرت جواد‌الائمه توسط هیئت تعزیه خوانی حضرت ابوالفضل (ع)، ویژه برنامه "در سوگ خورشید کاظمین" در کرمان برگزار شد.

استاد حوزه و دانشگاه و مبلغ علوم اسلامی در این آیین با روایتی از امام نهم شیعیان، اظهار کرد: کسی که به عمل ناپسند یک فرد و یا قوم راضی باشد، مثل آن است که خود آن عمل را انجام داده است.

حجت‌الاسلام سید محمدرضا غیاثی با اشاره به اینکه اعمال به سه گروه مباشرتی، تسبیبی و یا رضایتی تقسیم می‌شوند، افزود: اعمال مباشرتی را فرد، مستقیما خودش انجام می‌دهد و در خیر و شر آن نیز خودش مسئول است.

وی با بیان اینکه عمل تسبیبی به معنای اجیر شدن برای انجام عملی است، تصریح کرد: مسبب کاری شدن یعنی به فردی پولی داده شود تا عمل خیر و یا شری را انجام دهد و خود فرد نیز در آن کار دخیل است.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه در حدیث امام جواد (ع) بر راضی بودن کار افراد و یا گروه‌ها تاکید دارد، گفت: مبادا به عمل زشت و ناپسند فردی و یا گروهی راضی باشید و او را حمایت کنید که این رضایت عین انجام آن فعل حرام است.

وی عنوان کرد: به همین نسبت کسانی که آرزوی حضور در کربلا و به شهادت رسیدن در رکاب حضرت امام حسین (ع) و یا حضور در جنگ 8 ساله دفاع مقدس و کمک به رزمندگان را دارند، مثل آن است که در این جنگ‌ها حضور داشته و برای اسلام شمشیر زده‌اند.

مبلغ علوم اسلامی با بیان اینکه در ابعاد دیگر این روایت امام جواد (ع) این تفسیر می‌شود که در مقابل اعمالی که از افراد می‌بینید، مسئولید، گفت: در برابر اطرافیان و خانواده خود احساس مسئولیت کنید و آنها را به خوبی‌ها امر کرده و از بدی‌ها باز دارید، چرا که رضایت به عمل آنها مشارکت در آن عمل است.

حجت‌الاسلام غیاثی با اشاره به اینکه مادران در حق فرزندان خود دعا کنند و از خداوند عاقبت به خیری آنها را بطلبند، اظهار کرد: متاسفانه بعضی از والدین فرزندشان را به خودش وا می‌گذارند و احساس مسئولیتی ندارند.

وی با اعلام اینکه والدینی که در خانه ماهواره دارند، پایگاه شیطان را در خانه ایجاد کرده‌اند، خاطرنشان کرد: خانواده‌ها مراقب باشند که مسبب گناه کردن فرزندشان نشوند.

ویژه برنامه "در سوگ خورشید کاظمین" در مسجد جواد‌الائمه (ع) ده‌زیار برگزار شد و با عزاداری هیئت‌های مذهبی و مداحی همراه بود.

تسنیم