کد خبر: 73641

کرمان خبر گزارش می دهد

قنات روستای پاکم پر آب ترین قنات جهان است که ثبت ملی شده است ولی متاسفانه مسئولان استانی و بمی این موضوع را به فراموشی سپرده اند.

کرمان خبر/ بدون شک قنات ها یکی از مظاهر حیات در شهرستان بم هستند، تامین آب از دیر باز تا کنون یکی از مهمترین دغدغه های مردمان کویر بوده است اما این دغدغه هیچ زمان نتوانسته جلوی ایجاد و توسعه تمدنها را سد کند.

قنات های بم حاصل کوشش و عرق جبین پیشینیانی هایی است که با درایت خویش آب گوارا را بدون صرف هرگونه انرژی از دل سنگ‌ و ریگ و خاک بیرون کشیدند و در استفاده از آن با برنامه‌ریزی منظم، قطره‌ای از آن را ضایع نمی‌کردند.

روستاهای شکل گرفته  در شهرستان بم بر روی ستونهای استوار قناتهایی تکیه زده که پس از گذشت سال‌ها همچنان مهمترین منبع تامین کننده آب شرب و کشاورزی می باشند ،بایستی از قنات ها به عنوان شیشه عمر روستاها یاد کردچرا که با از بین رفتن قنات ها روستائی هم دیگر وجود ندارد.
شهرستان بم در شرق استان کرمان نیز که به دروازه تمدن شرق شهرت یافته است و ارگ ۲۵۰۰ ساله اش نشان از قدمت و اصالتش دارند نیز رمز بقای خود را با همین سازه آبی وابسته است.
نکته قابل توجه اینکه همین قنات‌ها هستند که دلیل اصلی ادامه حیات در دشت بم محصول می‌شوند و آب مورد نیاز مردم در زمینه شرب و کشاورزی و حتی در برخی موارد صنعت را تامین می‌کنند.
این در حالی است که برخی از قناتهای بم آنچنان پر آب هستند که به رودخانه ای می مانند که از دل خاک بیرون آمده باشد.

برخی از قناتهای شهرستان بم ثبت ملی هستند و جزو داشته های ارزشمند تاریخی ایران و شهرستان بم محسوب می‌شوند.
یکی از مهمترین قناتهای بم قنات پاکم است که از پر آب ترین و قدیمی ترین قنات‌های کشور محسوب می شود که ثبت جهانی شده است.
حفاظت و نگهداری از قناتهای شهرستان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و یکی از جاذبه‌های گردشگری استان کرمان محسوب می‌شوند ضمن اینکه اهمیت این قنات‌ها همچنان برای ادامه زیست در منطقه بسیار برجسته است، بطوری که آب بسیاری از روستاها و نخلستان‌های شهرستان بم از همین قنات‌ها تامین می‌شود و بدون شک رمز ایجاد و تداوم تمدن در منطقه تاریخی بم بوده اند.
روستای پاکم در ده کیلومتری شهرستان بم واقع شده که قنات زلال آن هم نخلستان های این روستا و سایر روستاها اطراف وهم بخشی از نخلستان های بم را سیر آب می کند
این قنات بالغ بر ۶۰حلقه چاه دارد که مادر چاه این قنان حدود ۶۰ متر عمق دارد و طول این قنات ۳۵۰۰متر می باشد.
متاسفانه در اثر بارندگی های که در سال ۹۱ انجام پذیرفت این قنات به کلی خشک و از مسیر اصلی خود منحرف گشت که خطر نابودی روستا را هم در پی داشت،خوشبختانه با عملیات سنگین خاک برداری این قنات مجدد احیا گردید.
شهرستان بم پتانسیل های زیادی در بحث گردشگری دارد اما متاسفانه کاری در خصوص ساماندهی این پتانسیل ها به نحوی که بتوان از آنها به عنوان یک منطقه گردشکری استفاده کرد انجام نشده و یا کافی نبوده است.
میطلبد مسئولین برنامه ریزی دقیقی کنند تا بتوان از این میراث گران بها به نحو مطلوبی استفاده نمود،حال که فرماندار مردمی بر سر کار آمده انتظار مردم روستا در واقع مردم ایران این است که محیطی فراهم شود تا بتوان از این جاذبه گردشگری به نحو مطلوبی استفاده نمود.

متاسفانه وقتی به این روستا برای تهیه گزارش مراجعه کردیم هیچ تابلو ویا اثری از معرفی  پرآب ترین قنات جهان مشاهده نشد،این موضوع کمی جای کمی تامل دارد برای مسئول گذشته و حال.

مردم این روستا تقاضا کردند تا مسئولین  نیم نگاهی هم به این روستا داشته باشند.
یدالله ده دشتی رئیس شورای شهر روستای پاکم در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد:قنات پاکم با تلاش آقای شایق فرماندار سابق بم و همینطور آقای جزینی بخشدار مرکزی شهرستان بم ثبت جهانی شده است.
وی افزود:در سال ۹۰ بنیاد مسکن یک سری کار ها برای زیبا سازی قنات انجام داد که در اثر تخریب قنات در اردیبهشت ۹۱ به کلی نابود گشت.
ده دهشتی درخواست کرد:از مسئولین میخواهیم تا نسبت به زیبا سازی و ایجاد محیط گردشگری در این روستا اقدام کنند همچنین محیطی را فراهم کنند تا بازدید کنندگان بتوانند ازپرآب ترین قنات جهان بازدید کنند.

رئیس شورای اسلامی پاکم با بیان اینکه دبی این قنات حدود ۴۰۰لیتر برثانیه است افزود:وقت آن رسیده که مسئولین حداقل از این میراث گرانبها بازدید نمایند تا شاید این آب خروشان تلنگری برای آنها باشد.

“و در آخر انتظار مردم روستا پاکم این است که نگاهی ویژه به این روستا شود”

 

DSC_0071

DSC_0083

 

بی مهری مسئولان استانی و شهرستانی نسبت به پر آب ترین قنات جهان

ارگ نیوز