کد خبر: 73706

براساس مطالعات این طرح ارتفاع گنبد حرم مطهر امام حسین(ع) هفت و نیم متر افزایش می یابد و در قالب همین پروژه ۴ ستون عریض دور ضریح مطهر نیز به ۸ ستون با ابعاد کوچکتر تبدیل می شود.

به گزارش کرمان خبر ، سالها هر عاشقی که قصد زیارت کربلا می کرد در بین الحرمین این را حس کرده است که گنبد امام حسین (ع) به جهت اینکه قبر مطهر ایشان نسبت به گنبد حضرت عباس (ع) در سطح پایین تری قرار دارد ، دید مطلوبی ندارد و همه در دلشان این را می خواهند که کاش کمی گنبد مولا بالاتر بود تا دلربایی آن بیشتر شود.

در همین راستا با توجه به محدودیت دید گنبد مطهر حرم حسینی، ستاد بازسازی عتبات عالیات طرح ترفیع گنبد امام حسین (ع) را به حرم مطهر ارائه کرده که پس از توافق و عقد قرارداد در سال ۹۲ وارد مرحله اجرایی آن شده است.

طراحی طرح ترفیع گنبد امام حسین (ع) پایان یافته و هم اکنون در کارگاهی در استان کرمان نمونه سازی گنبدهای جدید صورت می گیرد.

به گفته مسئولین ستاد بازسازی عتبات عالیات، این طرح با توجه به اینکه حرم حضرت سیدالشهداء از ابتدا تا کنون ۸ بار تخریب و به دست محبان اهل بیت (ع) ساخته و بازسازی شده است، بسیار مهم بوده و وقایع نگری، طرحها و برنامه ها ، اشخاص و عوامل بازسازی آن برای آینده ثبت و ضبط می شود در این پروژه که پس از ۷۰۰ سال به دست ایرانی ها و ستاد بازسازی کرمان انجام خواهد شد.

براساس مطالعات این طرح ارتفاع گنبد حرم مطهر امام حسین(ع) هفت و نیم متر افزایش می یابد و در قالب همین پروژه ۴ ستون عریض دور ضریح مطهر نیز به ۸ ستون با ابعاد کوچکتر تبدیل می شود.

طراحی این طرح توسط پروفسور سلاجقه از اساتید دانشگاه کرمان انجام شده است و جمع آوری نذورات و تبرئات از مردم استان کرمان محور تامین هزینه های طرح یاد شده بوده و سایر مردم دوستدار اهل بیت (ع) نیز می توانند کمک ها و نذورات خود را به شماره حساب ۱۱۰ بانک صادرات و بانک ملی واریز کنند.

در حال حاضر مطالعات ژئوتکنیک آن در حال سپری شدن است و سازه اسکلت پیش ساخته گنبد آن نیز در حال ساخت است و فاز مطالعات ساخت خشتهای گنبد نیز انجام شده است.زمانبندی پیش بینی شده برای اتمام این طرح ۲۴ ماه است.

تصاویر زیر وضعیت دید قبل و بعد از ترفیع گنبد را نشان می دهد:
منبع: ستاد بازسازی عتبات عالیات