کد خبر: 74492

وجود ۳۰۰ هزار تبعه خارجی در کرمان که هر روز نیز بر تعداد آنها افزوده می شود بسیاری از فرصت های شغلی مردم بزرگترین استان کشور را از بین برده و بافت جمعیتی را در برخی مناطق تغییر داده است.

به گزارش کرمان خبر ، مردم استان کرمان یکی از قربانیان میهمان نوازی در کشور هستند، میهمان نوازی که تبدیل به سوء استفاده شده و بسیاری از داشته های میزبان را به باد داده است. اما این خود مردم کرمان نبوده اند که تصمیم گرفتند که میزبان حدود ۳۰۰ هزار تبعه خارجی باشند حالا هم که بارها خواستار پایان این میهمان بازی شده اند گوش شنوایی برای آن وجود ندارد.

۱۰ درصد جمعیت کرمان اتباع بیگانه هستند

کرمان شاهد حضور اتباع خارجی از کشورهای مختلف است که اکثرا از چین، هند، پاکستان، افغانستان و عراق هستند اما در این میان بزرگترین جامعه اتباع خارجی در کرمان افاغنه هستند. در میان این افراد نیز ابعاد مثبت و منفی فراوانی وجود دارد برخی از آنها با طی کردن مراحل قانونی وارد کشور شده اند که اصولا کمتر در بین این افراد مشکلات دیده می شود اما بیش از نیمی از آمار جمعیتی افاغنه در کرمان مربوط به افاغنه غیر مجاز است.

اتباع بیگانه غیر مجاز بدون هیچ گونه مدرک و سند و طی کردن مراحل قانونی و با استفاده از باندهای قاچاق انسان وارد کشور می شوند که تبعات فراوانی را بر مردم استان کرمان تحمیل می کنند.این افراد اکثرا بدون هیچ گونه مدرک و سند و طی کردن مراحل قانونی و با استفاده از باندهای قاچاق انسان وارد کشور می شوند که تبعات فراوانی را بر مردم استان کرمان تحمیل می کنند.

طبق آخرین آمار که نماینده مردم کرمان و راور نیز آن را تائید می کند ۱۰ درصد از جمعیت بزرگترین استان کشور هم اکنون افاغنه هستند که از این تعداد نیمی غیر مجاز هستند.

افرادی که هویت مشخصی ندارند و در صورت بروز جرم امکان تعقیب آنها نیز وجود ندارد و بعضا از هویت های جعلی نیز استفاده می کنند.

تاکنون بارها مردم کرمان شاهد بروز مشکلات متعدد امنیتی از سوی این افراد بوده اند اما به دلیل بی هویت بودن اتباع خارجی غیرمجاز امکان ردیابی مجرمان وجود نداشته است و در این میان خانواده های کرمانی قربانی شده اند.

در کنار مشکلات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی که از حضور آنها به مردم کرمان وارد شده است تاکنون تصمیم جدی برای ساماندهی این افراد صورت نگرفته است و نتیجه آن تغییر بافت جمعیتی برخی از شهرهای استان کرمان شده است به طور مثال بخش قابل توجهی از جمعیت شهرهایی مانند زنگی آباد و رفسنجان را افاغنه تشکیل می دهند.

افاغنه

نکته قابل توجه اینکه در حالی استان کرمان از نرم مطلوبی در خصوص نرخ بیکاری برخوردار نیست این افراد حدود ۸۰ هزار فرصت شغلی را در کرمان اشغال کرده اند در این میان اشغال واحدهای مسکونی و تاثیر بر نرخ مسکن و اختصاص بودجه های درمانی و رفاهی که مردم کرمان برای دسترسی به آنها مالیات پرداخت می کنند از جمله مشکلات حضور این افراد در کرمان است.

هر چند بارها بازدیدهایی از کرمان صورت گرفته و مسئولان نیز خواستار ساماندهی افاغنه شده اند هیچ گاه تصمیم قابل قبولی و یا حتی ابتدایی برای ساماندهی این افراد صورت نگرفته است.

نکته جالب توجه اینکه تنها دلیلی که برای عدم اخراج افاغنه غیرقانونی در کرمان ارائه می شود تامین نیروی کار مورد نیاز صنعت پسته است در واقع برای تامین نیروی کار ارزان و در دسترسی که نیاز به بیمه و حقوق مکفی ندارد در بخشی همچون صنعت پسته که سود ناشی از آن اکثرا توسط پسته داران در مکان هایی خارج از کرمان سرمایه گذاری می شود!

افاغنه برای زندگی در ایران باید مالیات پرداخت کنند

محمد رضا پور ابراهیمی ،نماینده مردم کرمان در مجلس شواری اسلامی، اظهارداشت: اینکه میهمان نوازی از برادران مسلمان وظیفه ماست شکی نیست و در این خصوص نیز بحثی وجود ندارد اما بحث اصلی ما در خصوص افاغنه ای است که به صورت غیر مجاز وارد کشور می شوند و باید این موارد جلوگیری و ساماندهی شود.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی افزود: ما باید ورود این افراد را نظامند و مطابق قانون کنیم در واقع نیاز به ساماندهی داریم و از سوی دیگر نباید اجازه ورود قاچاقی و غیر قانونی را بدهیم.

وی افزود: رایزنی های مختلفی در این زمینه اجرا شده است و  تفکر ما نیز بر این اصل است که باید هر چه زودتر مسئولان فکری به حال این وضعیت بردارند و طرحی مناسب اجرا شود.

پور ابراهیمی ادامه داد: از سویی باید به این نکته نیز توجه کرد که بسیاری از فرصتهای شغلی نیز در کرمان اشغال شده است و مردم استان خود به این فرصت ها نیاز دارند.

وی به دغدغه های اجتماعی و امنیتی نیز اشاره کرد و گفت: جلسات مختلفی در خصوص ساماندهی اتباع بیگانه در کرمات تشکیل شده است و به نظر می رسد باید راهکار اساسی در این خصوص در نظر گرفته شود.

ورود غیرقانونی افاغنه به استان متوقف شود

وی گفت: باید شرایط را برای اتباع بیگانه همچون سایر مردمی که به صورت قانونمند در کشور زندگی می کنند فراهم کنیم در واقع باید افاغنه برای حضور در کشور مالیات بپردازند این اصلی است که در تمام کشورها مورد توجه قرار می گیرد و در این صورت افرادی می توانند وارد کشور شوند که دارای تخصص در امری خاص باشند و یا حداقل قانون را رعایت کنند و مطابق ضوابط وارد کشور شوند.

وی به ورود غیر قانونی افاغنه در کشور اشاره کرد و افزود: این امر باید متوقف شود و اجازه ورود و حضور افرادی که غیر قانونی وارد کشور شده اند را نباید بدهیم.

سرهنگ علیرضا پریور معاون اجتماعی فرمانده نیروی انتظامی استان کرمان نیز خواستار ساماندهی افاغنه در کرمان شد.

وی افزود: از مردم می خواهیم دقت بالایی در به کار گیری این افراد به خصوص در محیط کار و خانه داشته باشند و توصیه می کنیم از کارگران ایرانی استفاده کنند.

وی گفت: به خصوص برای بکارگیری این افراد مدارک قانونی کار این افراد را بخواهید و پس از کنترل و اطمینان از حضور قانونی آنها کار مورد نظر را واگذار کنید.

پریور افزود: طرحهای جمع آوری و ترد افاغنه غیرمجاز به صورت دائم در کرمان انجام می شود و از مردم نیز می خواهیم در این خصوص همکاری لازم را با نیروی انتظامی داشته باشند.

وی همچنین نسبت به ازدواج مردان افغانی با زنان ایرانی هشدار دارد و گفت: نتیجه این ازدواجها بچه هایی است که بدون هویت می مانند زیرا ازدواج با اتباع غیر مجاز جنبه قانونی ندارند.

گزارش: اسما محمودی/ خبر گزاری مهر