کد خبر: 75299

مدیر کل امور بانوان و خانواده گفت: بحث افسردگی و وضعیت روحی بد زنان و دختران را نه تنها در استان کرمان بلکه در تمام جوامع شاهد هستیم اما این موضوع در استان کرمان پررنگ تر است.

به گزارش کرمان خبر ، فاطمه السادات حسینی مدیر کل امور بانوان و خانواده صبح امروز در نشست خبری به تشریح فعالیت های انجام شده در سال ۹۳ پرداخت، وی همچنین به برنامه های پیشنهادی سال جاری اشاره کرد و گفت: اوایل سال ۹۴ با ایام فاطمیه و اواخر فروردین با میلاد فاطمه زهرا خاتمه پیدا می کند و این ویژگی سال ۹۴ این است که با نام فاطمه زهرا سلام الله علیها شروع شده است.

مادر، شاه کلید تربیت صحیح اعضای خانواده است

حسینی ادامه داد: سعادت دنیا و آخرت همه ی عضای خانواده در گرو تربیت صحیح می باشد و شاه کلید تربیت خانواده ، انتقال بینش و نگرش صحیح همان مادر است.

وی با بیان اینکه در حقیقت زن به عنوان رکن رکین خانواده محور تحکیم خانواده قرار می گیرد خاطر نشان کرد: زنان نیمی ازجامعه و عضوی بسیار تاثیرگذار بر جامعه است که نیم دیگر جامعه نیز توسط همین زنان تربیت و هدایت می شوند.

مدیر کل امور بانوان و خانواده تصریح کرد: از طرفی شاهد تحولات جهانی و تغییرات در ساختارهای اجتماعی هستیم و لذا زنان و مردان باید همکاری و تلاش همگانی داشته باشند.

زنان باید با حفظ شئونات اخلاقی ، اسلامی و جایگاه خانواده در کنار مردان فعالیت کنند

وی عنوان کرد: زنان باید دوشادوش مردان در مشارکت های اجتماعی، با حفظ شئونات اخلاقی ، اسلامی و حفظ جایگاه خانواده و مقام همسری و مادری فعالیت کنند.

حسینی توضیح داد:  نگاه امور بانوان و خانواده استان کرمان در حوزه ی زنان و خانواده نگاهی ستادی است  و سعی شده است تا در راستای برنامه های تعریف شده حرکت کنیم.

مدیر کل امور بانوان و خانواده ادامه داد : تولید فکر، طرح و ایده از برنامه هایی است که در این حوزه مد نظر قرار داده گرفته است  و در این راستا سعی شده تا برنامه ها را از حالت کلیشه ایی و جزیره ایی خارج سازیم .

آموزش و پرورش اولین گام از برنامه های اداره ی کل امور بانوان و خانواده در سال  ۹۳

وی با بیان اینکه اهم برنامه های اداره کل امور بانوان در پنج محور بوده است تشریح کرد: اولین گام به  آموزش و پژوهش بوده است، در واقع پایه های فعالیت های اداره امور بانوان و خانواده را بر اصول و قوانین علمی پایه گذاری گرده ایم.

حسینی با اشاره به فعالیت های انجام شده در زمینه ی آموزش و پرورش گفت: در این زمینه به تعامل بین دانشگاه ها و ادارات و همچنین راه اندازی مراکز پژوهشی مطالعات زنان و خانواده در دانشگاه ها پرداخته شده است.

مدیر کل امور بانوان و خانواده عنوان کرد: برای شناسایی وضعیت موجود و برنامه ریزی برای شرایط مطلوب باید بر مبنای ساختاری و ریشه ایی و دانش بنیان برنامه ریزی کرد.

اولین قدم برای ایجاد وضعیت مطلوب در حیطه ی بانوان این ایجاد بانک اطلاعاتی جامعی از زنان است

وی ادامه داد: اولین قدم برای ایجاد وضعیت مطلوب در حیطه ی بانوان این ایجاد بانک اطلاعاتی جامعی از زنان است که اداره کل امور بانوان و خانواده در حال تدوین و ایجاد آن می باشد.

حسینی با اشاره به سفرهای انجام شده جهت کامل سازی  بانک اطلاعاتی زنان گفت: در این سفر ها سعی شد که نیمه ی پر لیوان را ببینیم و همه ی زنان از جمله

زنان فرهیخته و توانمند و همچنین زنان آسیب دیده در بانک اطلاعاتی در نظر گرفته شد.

مدیر کل امور بانوان و خانواده افزود: گام دوم در زمینه ی آموزش و پرورش ، تدوین کتاب راهبردهای توسعه ی فرهنگی و اقتصادی است .

وی همچنین اهداف کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت از مهم ترین کارها در زمینه ی آموزش و پرورش دانست و گفت : از جمله دیگر اقدامات انجام شده در زمینه ی آموزش و پرورش ،برگزاری نشست های علمی معرفتی در زمینه های فرهنگی اقتصادی و در حوزه های مختلف در ادارات و شهرستان های بوده است.

اقتصادی و کارآفرینی محور دوم از برنامه های اداره ی کل امور بانوان و خانواده در سال  ۹۳

حسیتی اظهار داشت: اقتصادی و کارآفرینی محور دوم از برنامه های اداره ی کل امور بانوان و خانواده در سال  ۹۳بوده است که  که سعی شده به اشتغال زایی بانوان بپردازیم.

وی ادامه داد: با توجه به این که یکی از اهداف ارزشمند دولت توجه به مشارکت های مردمی و توسعه ی اقتصادی و کارآفرینی است و در استان کرمان طرح مثلث اقتصاد استاندار و حمایتی که از سوی استاندار به زنان کارآفرین شده است  باعث شده در این حوزه عملکرد بیشتری داشته باشیم.

رویکرد توانمند سازی زنان آسیب دیده جایگزین رویکرد آسیبی شود

مدیر کل امور بانوان و خانواده استان کرمان با اشاره به شناسایی زنان کارآفرین گفت: از جمله اقدامات انجام شده در این زمینه ؛ توجه به توسعه و ترویج فرهنگ کسب و کار ، برگزاری جلسات با زنان کار آفرین و همچنین شناسایی سازمان های مردم نهاد بوده است، چرا که سازمان های مردم نهاد بازوان پرتوان و سرمایه های ارزشمندی برای دولت هستند.

حسینی تاکید کرد: اعتماد سازی و توانمند سازی زنان آسیب دیده با حمایت از سازمان های مردم نهاد از جمله مهم ترین برنامه های کاری این اداره بوده است چرا که باید باید رویکرد توانمند سازی زنان آسیب دیده جایگزین رویکرد آسیبی شود.

مدیر کل امور بانوان و خانواده استان به حمایت از طرح های اشتعال زایی بانوان اشاره کرد و گفت: ” راه اندازی کارگاه های صنایع دستی و مشاغل خانگی” ، “اعطای تسهیلات بانکی به زنان اسیب دیده  تحت پوشش کمیته امداد و بهزسیتی و زنان کارآفرین” ، “حمایت از همایش های اقتصادی و کارآفرینی بانوان از جمله در بم و شهربابک” و تدوین سند اشتغال پایدار زنان را آغاز کرده ایم و امیدواریم در سال ۹۴ به پایان برسانیم.

بانوان کرمانی در نمایشگاه منطقه ایی صنایع دستی بانوان کشور رتبه نخست را کسب کردند

وی به حضور بانوان کرمانی در  نمایشگاه های منطقه ایی و بین المللی صنایع دستی اشاره کرد و گفت:  بانوان کرمانی با حضور در نمایشگاه منطقه ایی ، رتبه نخست را کسب کردند.

حسینی با اشاره به اینکه محور پنجم فعالیت های امور بانوان و خانواده استانداری سلامت و ورزش بوده است تشریح کرد: “طرح راه اندازی مکان های چند منظوره در حاشیه شهر با رویگرد پیشگیری بهتر از درمان است” ،طرح چکاب سلامت بانوان در ادارات ” و “برگزاری کارگاه های آموزشی سلامت و تغذیه سالم در مدارس توسط سازمان های مردم نهاد ” از جمله اقدامات انجام شده در این زمینه است.

افسردگی و وضعیت بد روحی زنان و دختران در استان کرمان پررنگ تر است

مدیر کل امور بانوان و خانواده اذعان کرد:  بحث افسردگی و وضعیت روحی بد زنان و دختران را نه تنها در استان کرمان بلکه در تمام جوامه شاهد هستیم اما این موضوع  در استان کرمان پررنگ تر است.

حسینی به طرح دهکده ورزش و سلامت اشاره کرد و گفت : در این طرح سعی شده که به  به ورزش بانوان در ادارات و همچنین برگزاری کارگاههای آموزشی در حوزه ورزش توجه شود.

اولین برنامه در ادریبهشت ماه ، همایش منطقه ایی سازمان های مردم نهاد ، با رویکرد فرهنگی و اقتصادی است

وی ادامه داد: برنامه های ۹۴ هم در راستای همان پنج محور است که با همکاری و تعامل ادارات مختلف تکمیل خواهد شد و اولین برنامه در ادریبهشت ماه ، همایش منطقه ایی سازمان های مردم نهاد ، با رویکرد فرهنگی و اقتصادی است.

در استان کرمان نزدیک به پانصد سازمان مردم نهاد در حیطه ی زنان فعالیت می کنند

حسینی توضیح داد : از آن جا که در استان کرمان نزدیک به پانصد سازمان مردم نهاد در حیطه ی زنان فعالیت می کنند؛ سعی به شبکه سازی سازمان های مردم نهاد ، تدوین برنامه ها در سایت و ایجاد یک نگاه مشترک بین این سازمانها جهت تقویت و فعال تر شدن این سازمان ها شده است.

مدیر کل امور بانوان و خانواده استان با اشاره به ساماندهی و تشکیلاتی نمودن فعالیت های حوزه ی زنان و خانواده در نهادهای دولتی و غیر دولتی تبیین کرد :  در این زمینه با حمایت  استاندار به ایجاد مثلثی در حوزه ی فعالیت های زنان و خانواده نموده ایم که  یک ضلع این مثلث سازمان های دولتی ، ضلعی دیگر سازمان های مردم نهاد و در راس آن اداره کل امور بانوان و خانواده  می باشد که نظارت و مدیریت مجموعه برنامه های حوزه ی بانوان و خانواده را بر عهده دارد.

یکی از راههای نجات بحران اقتصادی توجه به صنایع دستی بانوان است

حسینی ادامه داد: راه اندازی بازارچه خود اشتغالی و صنایع دستی بانوان در مراکز شهرستان ها ، راه اندازی کارگاه صنایع دستی خرد و کلان از جمله اقدامات دیگر حوزه ی زنان و خانواده است  چراکه معتقدیم صنایع دستی می تواند جایگزین صادرات نفتی شود و یکی از راههای نجات بحران اقتصادی توجه به صنایع دستی بانوان است.

باید به سمتی برویم که هم کیفیت تولیدات استان بالا رود و هم مدیران از این تولیدات حمایت کنند

وی توضیح داد:  حمایت از صندوق های تعاونی روستایی و حمایت از طرح های اشتغال زایی و توسعه ی روستایی زنان ،حمایت از تولیدات پوشاک استان که توسط بانوان استان تولید می شود نیز مد نظر است و  باید به سمتی برویم که هم کیفیت تولیدات استان بالا رود و هم مدیران از این تولیدات حمایت کنند.

مدیر کل امور بانوان و خانواده در پایان به آگاه سازی و معرفت افزایی خانواده ها و خصوصا دختران جوان  اشاره کرد و گفت : معتقدیم که از مهد کودک ها باید این معرفت افزایی ایجاد شود و در این زمینه اقدام به راه اندازی کتابخانه تخصصی در محلات شهرستان ها و همچنیت مشاوره خانواده و مذهبی در ادارت و محلات کرده ایم.

زنان کویر