کد خبر: 75403

این تعرض به دو نوجوان ایرانی توسط دو مامور امنیتی وابسته به دولت سعودی شکل گرفته و احتمال برنامه‎ریزی شده بودن این تعرض را افزایش داده است.

کرمان خبر / انتشار خبر تعرض ماموران سعودی به دو نوجوان زائر ایرانی و فضای ناامن کشور عربستان برای گردشگران مذهبی وزائران،  در حالی موجی از اعتراض و نگرانی را در میان خانواده‎های ایرانی به وجود آورده که خبرنگار رجانیوز به جزئیات جدیدی از این رفتار جنایت آمیز ماموران دولت سعودی دست یافته است.

 این تعرض به دو نوجوان ایرانی توسط دو مامور امنیتی وابسته به دولت سعودی شکل گرفته و احتمال برنامه‎ریزی شده بودن این تعرض را افزایش داده است، این در حالی است که کمتر از یک  ماه پیش در اقدامی مشابه، ماموران امنیتی سعودی به بهانه بازرسی بدنی، اقدام به عریان نمودن کامل یکی از زائرین ایرانی در مبادی ورودی عربستان کرده‎اند که البته این خبر در رسانه‎ها انتشار نیافته بود.

در همین حال ضربه روحی و روانی این جنایت ماموران امنیتی سعودی به قربانیان و خانواده‎های آنها به حدی بوده است که یکی از قربانیان را با مشکلات روحی جدی و خانه نشینی مواجه کرده و خانواده این نوجوان قربانی نیز با این مشکلات درگیر شده‎اند.

اما بنظر می‎رسد برخی کوتاهی‎های صورت گرفته از سوی مدیران سازمان حج و وزارت امور خارجه برای تذکر احتمال وجود خطر برای گردشگران ایرانی در کشور عربستان با توجه به افزایش موارد مشابه در ماه‎های اخیر را نمی‎توان نادیده گرفت.

در همین حال تعرض ماموران سعودی به نوجوانان ایرانی علاوه بر بازتاب گسترده اجتماعی، اعتراض مراجع عظام تقلید از جمله آیات مکارم شیرازی و نوری همدانی را در پی داشته است.

این در حالی است که در جنایت صورت گرفته در قبال دو نوجوان ایرانی قربانی، بازرسی این نوجوانان بصورتی مدیریت شده به بهانه‎های مختلف به عقب افتاده است تا در نهایت همه اعضای کاروان عبور کرده و این دو نوجوان به تنهایی در گیت‎های بازرسی باقی بمانند.

اما پس از اعتراض قربانیان و سپس خانواده آنها، مسئولین فرودگاه در محل حاضر شده و پزشک هندی فرودگاه، تعرض صورت گرفته را تایید کرده است. و این در حالی است که برخی مسئولین ایرانی تلاش کرده‎اند این نکته را انکار کنند.

با توجه به انتشار اخبار مشابه از رفتار اینچنینی در روزنامه‎های سعودی در قبال اتباع سایر کشورهای حاضر در عربستان که بعضا به خودکشی قربانیان نیز منجر می‎شود، به نظر می ‎رسد تجدید نظر جدی در اعزام به عمره و اعلام  عربستان به عنوان یک کشور ناامن برای اتباع ایرانی در دستور کار قرار بگیرد، خصوصا که با وجود بر سر کار آمدن رهبران کم تجربه در این کشور عرب تبار، به نظر می‎رسد اینگونه رفتار در دستور کار رسمی قرار گرفته باشد.

فرهنگ نیوز

  • مریم |

    به نطر من با وجود این همه مشکل در کشور خودمون باید هزینه های حج به خاطر خدا برای رفع مشکلات کشور و مردم ایران هزینه بشه که هم رضای خدا و هم خلق خدا در ای کاره