کد خبر: 75786

هنرمندی در ایسلند، در اقدامی عجیب یکی از چشمه‌های آب گرم معروف این کشور را صورتی‌رنگ کرد؛ ابتکاری که برایش گران تمام شد و او را روانه زندان کرد!

کرمان خبر /  «مارکو ایواریستی» که اصالتا اهل کشور شیلی است، با استفاده از رنگ خوراکی قرمز، آب این چشمه طبیعی را به رنگ صورتی درآورد. البته آقای ایواریستی برای این شیرین‌کاری‌اش از مقامات محلی اجازه رسمی نداشته است. در نتیجه به خاطر دستکاری در طبیعت بکر، به دو هفته زندان محکوم شد!

صاحبان این چشمه‌های آب گرم هم روی خوشی به این قضیه نشان ندادند و کار او را «خرابکاری» خواندند. یکی از این زمین‌داران می‌گوید: «این هنر نیست! واقعا متاسفم که توریستی از خارج از کشور با چنین ایده‌ای وارد کشور می‌شود. اعلام تنفر من از این کار در قالب کلمات نمی‌گنجد.»

27F9ED9D00000578-3055145-image-m-8_1429965244214.jpg

ایواریستی هم دفاعیات جالبی دارد. او خود را بر خلاف بقیه یک «نقاش طبیعت» می‌داند: «من آن کاری را کردم که باید انجام می‌دادم؛ چرا که من یک نقاش طبیعت هستم که از بوم نقاشی استفاده نمی‌کند. من مستقیما روی طبیعت نقاشی می‌کنم!» او در ادامه، درباره غیرقانونی بودن کارش می‌گوید: «من برای هنرم از کسی اجازه نگرفتم؛ چون اعتقاد ندارم که آن  متعلق به شخص خاصی است. من به آزادی باور دارم؛ پس این طبیعت به هیچکس تعلق ندارد؛ در عین اینکه حق طبیعی همه مردم است.»

او درباره دلیل این ابتکارش هم می‌گوید: «من عاشق طبیعت هستم. چرا وقتی مردی همسرش را دوست دارد، برای او انگشتر الماس می‌خرد؟ برای اینکه این کار نوعی تزیین محسوب می‌شود. من هم طبیعت را دوست دارم؛ پس او را تزیین می‌کنم.»

08A1898A000005DC-3055145-image-m-10_1429965336898.jpg

البته این اولین باری نیست که ایواریستی دست به چنین کاری می‌زند و این چشمه آب گرم پنجمین پروژه وی به حساب می‌آید. او سال گذشته هم آبشار یخ‌زده نروژ را صورتی کرد. جالب اینجاست که ایواریستی با افتخار عکس تمام مکان‌هایی که به این شکل صورتی کرده است را در سایتش منتشر می‌کند. او درباره آخرین هنرمندی خودش هم اینگونه می‌نویسد: «پنجمین ایالت صورتی من چشم به جهان گشود.» با این علاقه عجیب آقای نقاش به رنگ‌آمیزی طبیعت، معلوم نیست پس از این مجازات دوهفته‌ای، باز هم هوای رنگ‌کردن طبیعت به سرش می‌افتد یا خیر؟!

مهر