کد خبر: 75848

دبیر ستاد اعتکاف کرمان گفت: مساجد در نظر گرفته شده برای مراسم اعتکاف در سراسر استان کرمان 174 مورد بوده و از این تعداد 17 مسجد مربوط به شهر کرمان است.

به گزارش کرمان خبر، وقتی که آب دل از گل و لای گناه کدر می‌شود و گوش‌های جان از عفونت معصیت سنگین، زمانی که چشم دل در دود و دم نافرمانی خدا کم‌سو می‌شود و عشق، تنگی نفس می‌گیرد و گلوی روح می‌سوزد، هنگامی که دل در غروب حقایق، سخت می‌گیرد و می‌گرید و تن عقل از گزند میکرب هوس در امان نیست.

در عصری که گلبول‌های موعظه، زیر چکمه‌های غفلت و تهاجم فرهنگی له می‌شوند و گنج خلوت از کُنج دل‌ها، تاراج برده می‌شود، طلوعِ خورشید معرفت در سرزمین اعتکاف، شاید بتواند خانه دل و روح را در مقابل بیماری‌ها ضدعفونی کند و با داروی شفابخش ثقلین «قرآن و عترت»، ما را از درد پوچی نجات دهد، چراکه اعتکاف، سفر چند روزه به سرزمین صفا و صداقت و غوطه‌ور شدن در زلال معنی است.

مقدماتی تا شهرالله الحرام

ضیافت عشق نزدیک است، ضیافتی که این بار خود خدا میزبان توست و تو باید خود را آماده‌ این عظیم‌ترین میهمانی کنی، گرچه می‌دانم گوی سبفت را ربوده‌ای و خود را آماده کرده‌ای، هنوز وقت باقی است. هنوز مقدماتی دیگر تا شهرالله الحرام باقیمانده، می‌شنوی؟ ندایی به گوش می‌رسد: لا تقنطوا من رحمه‌الله...؛ هان ای بندگان من! چرا ناامیدید؟

دعوت تو را پاسخ می‌گویم و فریاد برمی‌آورم تا دیگران نیز صدای مرا بشنوند و با من در این ضیافت سراسر نور و برکت همراه شوند تا سه روز از عمر بی‌برکت‌مان را فقط و فقط و فقط برای تو خالص کنیم. لبیک اللهم لبیک لبیک لا شریک لک لبیک...

خلوتی عاشقانه

کنج کوچک این مسجد، چه وسعت فراخی در خویش نهفته دارد! اینک منم که تنها نشسته‌ام در گوشه‌ای که جز تو کسی را نمی‌بینم و جز تو نمی‌خواهم، اینک منم که یک سال عصیان و سرکشی و گناهِ خویش را به آب چشمه عبادتِ تو از پیکرِ آلوده خویش فرو می‌ریزم.

من نیازمندم به فرصتی دوباره برای نفس کشیدن و زنده بودن به فرصتی دوباره و به وسعتی بی‌کران‌تر برای پرواز، برای رسیدن و نزدیک تر شدن تمامِ غربت و بی‌کسی خود را از تک‌تک کوچه‌ها و خیابان‌های ظلم‌زده وحشی به دوش گرفته‌ام تا کُنجی بیابم و سفره دردهایم را در محضر تو بگشایم.

این سنّتِ سالانه همه آنانی است که چونان من، نیاز و رازِ خویش را جز به درگاه تو نخواهند که آشکار کنند.

باید حضورِ تو را پررنگ‌تر به خویش بنمایانم، نخواهم گذاشت یادِ تو در ازدحام این همه غیر تو، در ازدحام این همه ولوله در هم پیچیده که در هیچ کدام، نام تو را نمی‌توان شنید، از یاد ببرم. آری! نخواهم گذاشت.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمان با بیان اینکه اعتکاف در لغت ‏به معناى توقف در جایى است، گفت: این اصطلاح در احکام عبارت از ماندن در مسجد به قصد عبادت خداوند است.

ارکان اعتکاف

حجت‌الاسلام مهدی عرب‌پور به ارکان اعتکاف اشاره کرد و افزود: ارکان اعتکاف یعنی اجزایی که اگر عمداً یا سهوا ترک شوند، آن عبادت باطل می‌شود.

امام جمعه موقت کرمان خاطرنشان کرد: نیت، توقف در مسجد جامع شهر یا مساجد چهارگانه معروف شامل مسجدالحرام، مسجدالنبی، مسجد جامع کوفه و مسجد بصره، کمتر از سه روز نبودن اعتکاف و روزه‌دار بودن معتکف در ایام اعتکاف از ارکان این عبادت معنوی است.

زمان و نیت اعتکاف

عرب‌پور بیان داشت: اعتکاف در هر زمانی که انسان بتواند حداقل سه روز در مسجد بماند صحیح است و بهترین زمان برای آن ماه مبارک رمضان و به ویژه در دهه آخر آن ماه است.

وی یادآور شد: اعتکاف همانند سایر عبادات، باید با نیّت و قصد قربت ‏باشد و هرگونه ریا، خودنمایی و قصد غیر الهی آن را باطل می‏کند.

عرب‌پور تصریح کرد: در نیّت اعتکاف، قصد وجه شرط نیست، یعنی لازم نیست فرد قصد کند که اعتکافش واجب ‏یا مستحب است.

زمان نیّت اعتکاف

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان کرمان زمان نیّت اعتکاف را وقت آغاز اعتکاف اعلام کرد و گفت: آغاز طلوع فجر زمان نیّت اعتکاف است که با استمرار نیّت اول شب هم مانعی ندارد.

عرب‌پور افزود: اعتکاف را می‌توان به سه صورت برای خود، به نیابت از مردگان و به نیابت از زندگان به جای آورد.

امام جمعه موقت کرمان خاطرنشان کرد: اگر فرد اعتکاف را به نیابت از کسی که از دنیا رفته به جای آورد، در این صورت آن را تنها به نیابت از یک نفر انجام داده است، اما اگر مقصود اهدای ثواب باشد، می‌توان ثواب اعتکاف را به چند نفر، زنده یا مرده، هدیه کند.

عرب‌پور بیان داشت: در مورد نیابت از شخص زنده در میان فقها اختلاف نظر وجود دارد، بسیاری از فقها در درستی چنین اعتکافی، تردید کرده‌اند در این صورت، هرگاه نایب، اعتکاف را به قصد رجا، یعنی امید به مطلوب بودن عمل نزد خدا نه به عنوان عبادتی حتمی انجام دهد، مانعی ندارد.

محرّمات اعتکاف

عرب‌پور پرداختن به امور جنسی به معنای وسیع آن «هر نوع بهره‌برداری شهوانی»، بوییدن عطر و هر نوع بوی خوش و گیاهان معطر به قصد لذت بردن، مجادله و مناقشه «حرمت جدال مربوط به اموری است که معتکف بخواهد فضل و برتری خود را به دیگران نشان دهد»، محرمات روزه و خرید و فروش را از محرمات اعتکاف برشمرد.

اعمال اعتکاف

امام جمعه موقت کرمان با اشاره به اینکه برای اعتکاف اعمال خاصی عنوان نشده است، افزود: برای شب سیزدهم که از شب‌های اعتکاف است اعمالی عنوان شده که اگر به درستی به جای آورده شود، دارای ثواب و پاداش بزرگی است.

عرب‌پور، اقامه 10 رکعت نماز را از جمله این اعمال عنوان و خاطرنشان کرد: در روایتی از پیامبر(ص) آمده است، « کسی که در شب سیزدهم ماه رجب، 10 رکعت نماز بخواند، بدین گونه که در رکعت اول حمد یک مرتبه و سوره عادیات هم یک مرتبه و در رکعت دوم حمد یک مرتبه، سوره تکاثر نیز یک مرتبه بخواند و بقیه رکعت‌ها را هم به همین نحو تمام کند، خداوند متعال گناهان او را می‌آمرزد و اگر نفرین والدین هم باشد، خداوند سبحان از او راضی می‌شود و همچنین در قبر نکیر و منکر به او نزدیک نمی‌شوند و او را نمی‌ترسانند و بر پل صراط هم چون برق عبور می‌کند و نامه اعمالش را به دست راستش می‌دهند و میزان اعمالش سنگینی می‌کند و در بهشت فردوس هزار شهر به او اعطا می‌شود».

وی بیان داشت: روز سیزدهم هم روزه‌اش ثواب فراوان دارد و برای کسی که بخواهد اعمال ام داوود را به جای آورد، باید این روز و دو روز بعدش را روزه بگیرد.

نام‌نویسی بیش از 2400 معتکف تاکنون در کرمان

دبیر ستاد اعتکاف استان کرمان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمان با اشاره به اینکه نام‌نویسی برای حضور در مراسم معنوی اعتکاف از پنجم اردیبهشت جاری در مساجد استان آغاز شده است، گفت: این کار تا پایان روز 9 اردیبهشت‌ماه ادامه دارد.

حجت‌الاسلام هادی ترابی با اعلام اینکه امسال برای هر معتکف مبلغ 34 هزار تومان در نظر گرفته شده است، افزود: در برخی مساجد کرمان که نام‌نویسی به صورت اینترنتی انجام می‌شود، ظرفیت به اتمام رسیده، اما هنوز برخی دیگر برای این‌کار ظرفیت دارند که علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سایت اعتکاف استان کرمان نام‌نویسی کنند.

وی ظرفیت پذیرش معتکفان در مساجد شهر کرمان و حومه را حدود 5 هزار نفر اعلام و خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از 2 هزار و 400 نفر در شهر کرمان نام‌نویسی کرده‌اند.

دبیر ستاد اعتکاف استان کرمان پیش‌بینی کرد تا پایان مهلت ثبت‌نام، حدود 33 هزار نفر در مساجد سراسر استان کرمان نام‌نویسی کنند.

 ترابی تعداد مساجد در نظر گرفته شده برای مراسم اعتکاف در سراسر استان را 174 مسجد عنوان کرد و یادآور شد: از این تعداد 17 مسجد مربوط به شهر کرمان است.

وی تلاوت قرآن، قرائت ادعیه، برگزاری جلسات حلقه‌های معرفت، بحث‌های مشاوره‌ای، اخلاق، احکام و پرسش و پاسخ را از جمله برنامه‌های در نظر گرفته شده برای مراسم معنوی اعتکاف برشمرد و بیان داشت: برنامه ویژه اعمال ام داوود نیز در پایان مراسم اعتکاف برگزار می‌شود.

می‌دانم، فرصتی می‌خواهی تا فارغ از هیاهوی پایان‌ناپذیر زندگی، چند روزی با خودت خلوت کنی، فرصتی می‌خواهی تا بر سفره عشق میهمان شوی و جامه تعلّقات برکنی، با خدای خویش خلوت کنی و پا به پای ام داوود، زیارت رجبیّه بخوانی، فرصتی می‌خواهی تا معتکف کوی عشق شوی و اکنون اعتکاف، فرصت خلوتی عاشقانه است، التماس دعا!

---------------------------------
گزارش از: مریم‌ سادات بهادر- فارس
---------------------------------